Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1 sierpnia 2021 - Apel zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji 1. „Zgromadzeni na świętej wiec ... +++ 1 sierpnia 2021 - Intencje Mszy Świętych 02.08.2021 – 08.08.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 1 sierpnia 2021 - Niedziela 01.08.2021. 77. rocznica Powstania Warszawskiego +++ 31 lipca 2021 - 18. rocznica urodzin Sebastiana Adamskiego 31.07.2021 +++ 30 lipca 2021 - Poświęcenie pojazdów z okazji Tygodnia Św. Krzysztofa 25.07.2021 +++ 27 lipca 2021 - „Sub una campana”, czyli jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt 12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej ... +++ 27 lipca 2021 - XVII NIEDZIELA ZWYKŁA „B” 25.07.2021 Dzisiaj siedemnasta niedziela w rok ... +++ 27 lipca 2021 - 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę Więcej informacji >>> +++ 26 lipca 2021 - Intencje Mszy Świętych 26.07.2021 – 01.08.2021 DATA GODZINA TREŚĆ INTENCJI PONIE ... +++ 26 lipca 2021 - Papieskie Orędzie na Dzień Dziadków i Osób Starszych 25.07.2021 ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO ŚWIATOWY ... +++ webdesign
 1. Dzisiejsza ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym rozpoczyna 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku nosi hasło „Młodzi trzeźwi i wolni”. W tych dniach bardziej niż zwykle Kościół w Polsce modli się za ludzi, którzy nadużywają alkoholu, aby znaleźli drogę wyjścia z nałogu. Modlitwą wspiera również tych, którzy cierpią z powodu alkoholizmu swoich bliskich, a także w modlitwie poleca Bogu pracowników lecznictwa odwykowego.
 2. Dzisiejsza niedziela to pierwsza w miesiącu. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 z modlitwą w intencji misji parafialnych.
 3. Za tydzień druga niedziela miesiąca. Różaniec przed Mszą Świętą o godzinie 10:00 poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, a po Mszy Świętej spotkanie scholi parafialnej.
 4. Najbliższa środa 6 marca, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu o godzinie 10:00 i 16:00, na którą zapraszamy dzieci i młodzież. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej szkoły podstawowej razem z rodzicami lub opiekunami powinni obowiązkowo uczestniczyć we Mszy Świętej. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii.
 5. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
 6. W środę rozpoczynamy także kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty. Prośmy w osobistej modlitwie o błogosławione owoce wielkopostnej przemiany w naszym życiu rodzinnym, parafialnym i narodowym.
 7. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza święta. Parafialna Droga Krzyżowa ulicami Czernic Borowych zostanie odprawiona w środę Wielkiego Tygodnia, tj. 17 kwietnia o godzinie 19:00. Zapraszam całą wspólnotę parafialną do udziału w tych nabożeństwach, które są wyrazem naszej czci wobec Chrystusa Ukrzyżowanego. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek poprowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty parafialne, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci z klasy trzeciej i czwartej obowiązkowo uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
 8. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 9. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 10. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem szczególnej modlitwy
  o powołania kapłańskie i zakonne, przede wszystkim z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie Mszy świętej zostanie ofiarowana Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 11. Szczególnie w tym miesiącu otoczymy modlitwą siostrę Rozalię ze zgromadzenia Franciszkanek od Miłości i Pokuty, która obecnie pracuje jako katechetka w Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi w Warszawie.
 12. W niedzielę za tydzień 10 marca po Mszy Świętej o godz. 15:00 w sali spotkań na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, którego dzisiaj nie będzie. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
 13. Serdeczne podziękowanie za współpracę dla druhen i druhów z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z okazji wczorajszego podsumowania pełnionej służby w minionym roku podczas Zebrania Walnego. Za wstawiennictwem Świętego Floriana życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej Czernickiej na kolejny rok odpowiedzialnej i trudnej służby w trosce o nasze dobro, zdrowie i życie. W tym roku przypada 95. rocznica utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicach Borowych.
 14. W ubiegłym tygodniu wnętrze kościoła wzbogaciło się o stylowy ponad stuletni zegar. Dziękuję Rodzinie Państwa Agaty i Krzysztofa Biraga za ten dar z okazji przypadającego w tym roku srebrnego jubileuszu sakramentu małżeństwa.
 15. Od 1 marca posługę Pana kościelnego i opiekuna cmentarza podejmuje p. Tomasz Kabziński, który swoje obowiązki będzie wypełniał głównie w sobotę i niedzielę, a w tygodniu w miarę możliwości czasowych. Dziękuję Panu Tomaszowi za podjęcie się tej odpowiedzialnej pracy na rzecz naszej parafii. Nadal jednak podtrzymamy zwyczaj sprzątania kościoła i dzwonnicy przez mieszkańców poszczególnych miejscowości, przynajmniej do końca marca.
 16. Również od 1 marca zmienia się sposób składowania odpadów z cmentarza parafialnego. Wyodrębniamy dwa rodzaje odpadów – suche, czyli plastik i szkło, które zostawiamy w metalowym kontenerze przy wejściu głównym oraz mokre, czyli naturalne typu kwiaty, wiązanki i wieńce, które zostawiamy w boksie po prawej stronie w kierunku bramy. Na tyłach cmentarza znajdują się obecnie dwa oznakowane pojemniki 1100 l na odpady suche i mokre. Bardzo proszę stosować się do tych wskazań ze względów ekonomicznych, ponieważ znaczne podwyżki odbioru odpadów objęły również cmentarz i proszę nie wyrzucać śmieci poza ogrodzenie cmentarza.
 17. W piątek 8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet i choć jest to świecka tradycja, to wszystkim paniom już dzisiaj składamy serdeczne życzenia i zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. W tym dniu polecajmy Bogu codzienny trud wszystkich kobiet za wstawiennictwem Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem niewiasty.
 18. Diecezjalny Duszpasterz Kobiet ksiądz Łukasz Zdunkiewicz zaprasza na 3. wielkopostny dzień skupienia dla kobiet diecezji płockiej. Spotkanie odbędzie się 9 marca 2019 r. (sobota) w parafii św. Wojciecha w Płocku na Podolszycach Południowych. Rozpocznie się o godz. 11:00, a zakończy około godz.15:00. Eucharystii będzie przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera. Gościem tegorocznego spotkania będzie p. Joanna Krupska, matka siedmiorga dzieci i prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Tegoroczne spotkanie przypada w roku 20. rocznicy beatyfikacji płockich biskupów męczenników abp. Nowowiejskiego i bp. Wetmańskiego. Będzie więc okazją, aby przybliżyć ich nauczanie i troskę o małżeństwo i rodzinę.
 19. We poniedziałek 4 marca w liturgii tego tygodnia czcimy Świętego Kazimierza Królewicza (1458-1484), który był drugim z sześciu synów króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Bardzo interesował się sprawami publicznymi, dlatego ojciec upatrywał w nim swego następcę. Niestety w wieku 26 lat zmarł on na gruźlicę, ale jego kult szybko rozszerzył się na terenach całej Rzeczypospolitej. Święty Kazimierz jest patronem narodu litewskiego, dlatego za jego wstawiennictwem polecajmy Bożej Opatrzności Kościół katolicki na Litwie, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, szczególnie z naszej parafii, którym życzymy Bożego błogosławieństwa i zdrowia w codziennym życiu.
 20. We wtorek 5 marca dzień imienin obchodzi pan organista Adrian Podsiedlik, któremu już dzisiaj składamy życzenia łaski zdrowia, błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz Świętej Cecylii.
 21. Wszystkim solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia, szczególnie Kazimierom i Kazimierzom. Chorych polecamy opiece Bożej, a zmarłych miłosierdziu Bożemu.
 22. Dzisiaj o godz. 15:00 zostanie odprawiona koncelebrowana Msza Święta za zmarłą śp. siostrę szarytkę Helenę Pszczółkowską, pochodzącej z miejscowości Dzielin w naszej parafii, z okazji 12. rocznicy śmierci. Przez całe życie zakonne pełniła cichą posługę na rzecz ludzi ubogich. Została nazwana płocką Matką Teresą.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
 • 4 marca (poniedziałek) – Święty Kazimierz Królewicz (1458-1484). Główny patron Litwy i młodzieży litewskiej (święto).
 1. Przed nami ostatnie dni karnawałowej radości. Starajmy się pamiętać w tym radosnym czasie o chrześcijańskiej cnocie umiarkowania.
 2. „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro” – mówił do nas dzisiaj Jezus. Żyjemy w świecie łatwych ocen i bezrefleksyjnych osądów, dlatego w rozpoczynającym się tygodniu starajmy się najpierw dostrzec ewangeliczną belkę w swoim oku, a później drzazgę w oku bliźniego.
Rok liturgiczny 2020/2021

Poczta www

Archiwa