Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiejsza ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym rozpoczyna 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który będzie trwał do soboty 5 marca. W tym roku nosi on hasło „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”.
 2. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed Pierwszą Komunią Świętą i Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 3. Najbliższa środa 2 marca, to Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte w tym dniu o godzinie 10:00, 15:00 i 16:30 (transmisja on-line), na którą szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież. Ofiary na tacę z tego dnia zostaną przeznaczone na działalność charytatywną naszej parafii. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu będą trwały Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
 4. W Środę Popielcową obowiązuje wszystkich post ścisły (jakościowy i ilościowy), polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu spożywanych posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku (post jakościowy), natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca wszystkich wiernych do praktykowania postu jakościowego i ilościowego, niezależnie od wieku lub okoliczności. Wielki Post jest również tak zwanym „czasem zakazanym” dla zabaw i dyskotek oraz zachęca do powstrzymania się od spożywania napojów alkoholowych.
 5. W każdy piątek Wielkiego Postu o godzinie 16:00 będzie odprawiane nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta. Pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek prowadzi Ksiądz Proboszcz, a później poszczególne grupy i wspólnoty, według kolejności podawanej w czasie niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich. Dzieci, które przygotowują się do uroczystości komunijnych uczestniczą w każdym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
 6. Gorzkie Żale będą odprawiane w każdą niedzielę Wielkiego Postu w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 przed Najświętszym Sakramentem, według poszczególnych trzech części. Postarajmy się licznie rozważać Mękę Pańską w tym nabożeństwie pasyjnym, które powstało w Polsce i swoim początkiem sięga XVIII wieku. Po raz pierwszy Gorzkie Żale były śpiewane w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.
 7. Za udział w każdym z tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały nam odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jako dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świętego, a także brak przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 8. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, który jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne, przede wszystkim z naszej parafii. W tej intencji na zakończenie Mszy Świętej o godz. 16:30 zostanie ofiarowana Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 9. Przed nami również pierwszy piątek miesiąca. Sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 15:30 w połączeniu z adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 16:00 zostanie odprawione po nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a później Msza Święta.
 10. W pierwszą sobotę o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, poprzedzona modlitwą różańcową, a w pierwszą niedzielę marca za tydzień podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 11. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 12. W imieniu całej parafii składam podziękowanie mieszkańcom Żeber za okazaną pomoc w dniu wczorajszym przy sprzątaniu kościoła.
 13. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Wioletta Maluchnik.
 14. Dziękuję również za podarowane do kościoła fiołki, które w czasie Wielkiego Postu będą zwiastunem nadchodzącej wiosny.
 15. Nadal bardzo proszę o bieżące porządki na grobach swoich bliskich zmarłych, ponieważ wiejący wiatr w ostatnim czasie spowodował duże problemy w utrzymaniu estetyki i porządku na pomnikach nagrobnych oraz w ich otoczeniu. Pamiętajmy o segregowaniu śmieci na dwie podstawowe kategorie.
 16. Top-Optyka z siedzibą w Karczewie zaprasza na bezpłatne komputerowe badanie wzroku w środę 2 marca b w godzinach od 14:00 do 15:30 przy Urzędzie Gminy w Czernicach Borowych na ul. Dolnej 2. Zapisy i rejestracja pod nr tel. 690 070 902. Podczas badania istnieje możliwość konsultacji okulistycznej oraz zamówienia okularów korekcyjnych. Badanie przeznaczone jest dla osób powyżej 15-go roku życia i będzie prowadzone w reżimie sanitarnym.
 17. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z INWAZJĄ ROSYJSKĄ NA UKRAINĘ. W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa. Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy. W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia. Królowej Pokoju zawierzam losy Ukrainy i Polski, zapewniając wszystkich o mojej duchowej bliskości i modlitwie. Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 18. KOMUNIKAT DELEGATA KEP DS. OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY W ZWIĄZKU Z DNIEM MODLITWY I POKUTY  ZA GRZECH WYKORZYSTANIA SEKSUALNEGO MAŁOLETNICH. W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy. Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia. Abp Wojciech Polak Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
 19. We wtorek 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który od 2011 roku jest świętem państwowym. W ten sposób przywołujemy pamięć wielu Polaków, znanych i nieznanych, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.
 20. W piątek 4 marca w liturgii czcimy Świętego Kazimierza Królewicza (1458-1484), który był drugim z sześciu synów króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Święty Kazimierz jest patronem narodu litewskiego, dlatego za jego wstawiennictwem polecajmy Bożej Opatrzności Kościół katolicki na Litwie, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, szczególnie z naszej parafii, którym życzymy łaski zdrowia i Bożego błogosławieństwa.
 21. W tych dniach swoje dni patronalne obchodzą biskup senior Roman Marcinkowski, który również 28 lutego będzie obchodził 80. rocznicę urodzin oraz biskup Mirosław Milewski. Razem z życzeniami pamiętajmy w modlitwie o Dostojnych Solenizantach. Niech pasterską posługę księży biskupów naszej diecezji umacnia błogosławieństwo Jezusa Miłosiernego.
 22. Wszystkim solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia, chorych otaczamy ufną modlitwą, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 23. We wtorek 22 lutego br. zmarł ksiądz kan. Stefan Prusiński, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Apolonii w Borkowie (dekanat sierpecki). Przeżył 92 lata w tym 65 w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego, została odprawiona w sobotę 26 lutego w kościele parafialnym w Borkowie. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w grobie na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 24. Przeżywając ostatnie dni tegorocznej karnawałowej radości, stonowanej trwającą pandemią oraz wybuchem wojny na Ukrainie, pamiętajmy o chrześcijańskim umiarkowaniu.
 25. „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?” – zapytał Jezus swoich uczniów, chcąc skierować ich uwagę na konieczność wewnętrznej odnowy. Zbliżający się Wielki Post to kolejna okazja dla nas wszystkich, aby wejść na drogę pokuty i nawrócenia. Trwając w modlitwie o pokój na Ukrainie i pamiętając o ewangelicznych słowach naszego Pana, z łaska Bożego błogosławieństwa rozpocznijmy czas Wielkiego Postu.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa