WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE „A” 17.05.2025

  1. Siódma niedziela wielkanocna to uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus po swoim zmartwychwstaniu wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i umocnić nas łaską obiecanego Ducha Świętego.
  2. Czytania dzisiejszej uroczystości przenoszą nas na Górę Oliwną, gdzie Jezus udziela ostatnich nauk swym uczniom i wstępuje do chwały Ojca. Zmartwychwstały odchodzi, ale nie przestaje być obecny w swoim Kościele.
  3. Wznawiamy zwyczaj śpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października przed Mszą Świętą o godz. 9:30.
  4. Jutro w poniedziałek o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji społeczności Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych z okazji Dnia Patronki oraz 23. rocznicy nadania imienia i przekazania sztandaru.
  5. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy tzw. okres wielkanocny w Kościele, dlatego jest to ostatnia okazja, aby wypełnić przykazania kościelne i przystąpić do sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię świętą wielkanocną.
  6. Do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas nabożeństwa majowego w kościele lub odmawiajmy nowennę w domach rodzinnych i przy kapliczkach.
  7. W przyszłą niedzielę 24 maja w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 23 maja o godzinie 10:00. Będzie dwóch księży spowiedników, ale dzieci przystępują do spowiedzi u księdza proboszcza. W czwartek 21 maja zapraszam rodziców, aby wspólnie przygotować kościół do tej uroczystości. Prace porządkowe rozpoczną się ok. godz. 17:00.
  8. W środę o godz. 14:30 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej z rodzicami, a w czwartek również o godzinie 14:30 dla dzieci z klasy czwartej razem z rodzicami przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
  9. Trwają nabożeństwa majowe, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 16:00, a w niedziele w połączeniu z Mszą Świętą o godz. 15:00.
  10. Dzisiaj w naszym dekanacie parafia Skierkowizna przeżywa odpust z okazji uroczystości ku czci swojego patrona Świętego Andrzeja Boboli.
  11. Wczoraj w Opinogórze odbył się XXI Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Płockiej, w którym uczestniczyli nasi ministranci. To wydarzenie sportowe poprzedziła Msza Święta o godz. 10:00 w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Dziękuję za pomoc organizacyjną Dyrekcji Szkoły Podstawowej oraz Rodzicom, a szczególnie p. Mariuszowi Zembrzuskiemu, który był opiekunem grupy. Naszym ministrantom gratulujemy sportowej rywalizacji w myśl dewizy „Fair play” i życzymy dalszych sukcesów w przyszłym roku.
  12. Za nami ogólnopolska Noc Muzeów, ale również można przeżyć Dzień Muzeów, odwiedzając na piętrze dzwonnicy przykościelnej naszą małą Izbę Pamięci.
  13. Jutro 18 maja czcimy 106. urodziny Świętego Jana Pawła II (ur. 18.05.1920 r. w Wadowicach).
  14. Jutro też przypada 21. rocznica bitwy pod Monte Cassino, w której poległo 923 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. 18 maja 1944 roku plutonowy Emil Czech na wzgórzu zdobytym przez polskich żołnierzy odegrał Hejnał Mariacki. Na pamiątkę tych wydarzeń została skomponowana piosenka pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”.
  15. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W DIECEZJALNYM CZUWANIU MODLITEWNYM W WIGILIĘ UROCZYSTOŚCI ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO. Siostry i Bracia, już w przyszłą niedzielę zakończymy w Kościele okres wielkanocny. Jego zwieńczeniem będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości, w sobotę 23 maja zapraszam wszystkich do udziału w 16. Diecezjalnym Czuwaniu Modlitewnym, które w tym roku odbędzie się w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku. W programie spotkania, które rozpocznie się o godz. 19:00 przewidziano m.in. modlitwę uwielbienia, konferencję o działaniu Ducha Świętego w sakramentach i liturgii oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie, o godz. 20:30 będę przewodniczył Mszy Świętej połączonej z posłaniem uczestników czuwania. Moje zaproszenie do udziału w spotkaniu kieruję do was, Drodzy Diecezjanie, a szczególnie do członków wszystkich ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń wraz z duszpasterzami. Oczekując na naszą wspólną modlitwę w wigilię Zesłania Ducha Świętego udzielam pasterskiego błogosławieństwa – bp Szymon Stułkowski Biskup Płocki.
  16. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godz. 9:30, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
  17. W ubiegłym tygodniu pożegnaliśmy śp. Reginę Jadwigę Trzcińską oraz Marcina Skierskiego, którzy zmarli w ubiegłą niedzielę. Dziękuję rodzinie i bliskim oraz wszystkim uczestniczącym w liturgii pogrzebów śp. zmarłych za złożone ofiary do puszki zamiast kwiatów na rzecz cmentarza parafialnego, które wyniosły 1550 zł.
  18. Życzenia zdrowia i pomyślności przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia. Szczególne życzenia kierujemy do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego, który w ubiegły piątek 15 maja obchodził rocznicę święceń kapłańskich. Nadal pamiętamy o tegorocznych maturzystach. Pamiętamy też w modlitwie o chorych, szczególnie w szpitalu i domach opieki, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
  19. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
  • 21 maja (czwartek) – Święty Jan Nepomucen. Kapłan i męczennik z II polowy XIV w. Urodził się w miejscowości Pomuk w Czechach. Jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy, zarówno przed powodzią, jak i suszą (wspomnienie dowolne).
  1. Z Bożym błogosławieństwem zostaniemy posłani do naszych domów. Pamiętajmy o słowach „Uczniowie-misjonarze”, które stanowią tegoroczne motto Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce.