Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Siódma niedziela wielkanocna to uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus po swoim zmartwychwstaniu wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i umocnić nas łaską obiecanego Ducha Świętego.
 2. Czytania dzisiejszej uroczystości przenoszą nas na Górę Oliwną, gdzie Jezus udziela ostatnich nauk swym uczniom i wstępuje do chwały Ojca. Zmartwychwstały odchodzi, ale nie przestaje być obecny w swoim Kościele.
 3. Wznawiamy zwyczaj śpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października przed Mszą Świętą o godz. 10:00.
 4. Dzisiaj w naszej parafii przeżywamy uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, którą w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00 przyjmuje 16. dzieci z klasy trzeciej.
 5. Słowa podziękowania dla Pani Katechetki Anny Rekosz za przygotowanie merytoryczne i organizacyjne dzieci do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz dla Siostry Marty za współpracę. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie kościoła i dar ołtarza w postaci kompletu okazałych lekcjonarzy, złożonych z dziewięciu ksiąg, do czytania słowa Bożego w niedziele i uroczystości. Serdeczne podziękowania dla Księdza Andrzeja, Pana Organisty Adriana, Pana Patryka pełniącego obowiązki Pana Kościelnego oraz ministrantów z Liturgicznej Służby Ołtarza, a także dla wszystkich, którzy przyczynili się do podniosłego i spokojnego przeżywania dzisiejszej uroczystości. Dziękujemy również osobom dekorującym nasz prastary kościół, który prawdopodobnie w obecnych czasach przeżywa 500-lecie swojego istnienia. Dziękuję Rodzicom i Rodzicom Chrzestnym, Paniom Dyrektorkom Szkoły Podstawowej, Paniom wychowawczyniom i nauczycielom, z nieobecnymi łącząc się duchowo. Dziękuję za efektowny wystrój kwiatowy oraz posługę foto-video. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać.
 6. Dzieci komunijne uczestniczą w Białym Tygodniu, który będzie trwał do piątku 26 maja. Modlitwę rozpoczynamy o godzinie 16:00 udziałem w nabożeństwie majowym, a później wspólna Msza Święta.
 7. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy tzw. okres wielkanocny w Kościele, dlatego jest to ostatnia okazja, aby wypełnić przykazania kościelne i przystąpić do sakramentu pokuty oraz przyjąć Komunię świętą wielkanocną.
 8. Do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas nabożeństwa majowego w kościele lub odmawiajmy nowennę w domach rodzinnych i przy kapliczkach.
 9. Również w niedzielę za tydzień w czasie Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla młodzieży, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.
 10. W następną niedzielę o godz. 12:00 uroczystość Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Sakrament pokuty dla dzieci, rodziców i bliskich w sobotę 27 maja o godz. 10:00, a w najbliższy czwartek ok. godz. 17:00 zapraszam rodziców do pomocy w przygotowaniu kościoła do tej uroczystości.
 11. We wtorek i w środę o godz. 14:30 spotkanie dla dzieci z klasy czwartej razem z rodzicami przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 12. Trwają nabożeństwa majowe, które w naszym kościele są odprawiane w dni powszednie o godz. 16:00, a w niedziele w połączeniu z Mszą Świętą o godz. 15:00.
 13. Środa 24 maja, to wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI od 2007 roku jest to dzień poświęcony modlitwie Kościoła Powszechnego za Kościół w Chinach. W tym dniu otoczmy więc szczególną modlitwą chrześcijan żyjących w Państwie Środka, którzy są prześladowani za wiarę w Boga.
 14. W piątek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji składamy życzenia naszym mamom, które polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje powołanie. Dla matek, które Bóg już wezwał do życia wiecznego, prosimy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się chwałą zbawionych razem z Maryją, najpiękniejszą ze wszystkich matek. W tych intencjach będziemy modlić się tego dnia w czasie nabożeństwa majowego.
 15. W sobotę 27 maja przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to święto, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku i upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy życzenia wytrwałości i zaangażowania w służbie dla naszych „małych ojczyzn”, które wspólnie tworzymy.
 16. Wczoraj w sobotę podczas Mszy Świętej o godz. 11:00, w płockiej bazylice katedralnej, biskup Mirosław Milewski udzielił święceń diakonatu czterem klerykom V roku Wyższego Seminarium Duchownego. Otaczamy modlitwą nowych duchownych naszej diecezji.
 17. Jutro o godz. 16:30 zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna Kół Żywego Różańca naszej parafii w dniu 1. rocznicy beatyfikacji Pauliny Jaricot, założycielki i duchowej opiekunki Żywego Różańca.
 18. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W II DIECEZJALNYM ŚWIĘCIE RODZINY ORAZ XI MARSZU DLA ŻYCIA I RODZINY W PŁOCKU. Kochani Diecezjanie! W czasie naszego wędrowania ścieżkami wiary potrzebujemy chwil wspólnego świętowania i wyrażania radości z życia w naszych domach i rodzinach. „Ewangelia rodziny – jak napisał papież Franciszek – jest radością, która napełnia serce i całe życie” (por. Amoris laetitia, nr 200). W takim duchu zapraszam serdecznie wszystkich Was, a szczególnie rodziny, dzieci i młodzież do przybycia do Płocka 28 maja br., w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tego dnia pod hasłem „Czas na rodzinę” odbędzie się II Diecezjalne Święto Rodziny. Nasze świętowanie rozpoczniemy od Mszy św. o godz. 11:30 w Bazylice Katedralnej, podczas której przed relikwiami św. Zygmunta, patrona tego roku, otrzymamy specjalne papieskie błogosławieństwo. Następnie utworzymy XI Marsz dla Życia i Rodziny i przejdziemy do ogrodu Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie w czasie festynu wyrazimy wdzięczność za dar miłości Bożej i ludzkiej. Zaproszenia pisemne ze szczegółami zostały przekazane do każdej parafii naszej diecezji. Liczę na obecność wielu z Was w Grodzie Krzywoustego, by wspomnieć także nasze drogie mamy i wszystkie dzieci w dniach, w których obchodzą swoje święta. Drugie wydarzenie, na które równie serdecznie zapraszam dzieci, rodziców i dziadków, będzie miało miejsce w Płocku 31 maja br., w środę, o godz. 17:00. W przededniu Dnia Dziecka spotkamy się najpierw na modlitwie w Bazylice Katedralnej, a następnie w ogrodzie przy moim domu będzie okazja do integracji i zabaw. Wszystkich moich Diecezjan otaczam modlitwą i pasterskim błogosławieństwem przez wstawiennictwo Królowej rodzin. Niech Zmartwychwstały nas wszystkich prowadzi! W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, bp Szymon Stułkowski Biskup Płocki.   
 19. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. Słowa podziękowania za ofiary złożone do puszki zamiast kwiatów na rzecz parafii w czasie Mszy Świętej pogrzebowej śp. Henryki Pszczółkowskiej w sobotę 13 maja, które wyniosły 1.530 zł. Dziękuję Rodzinie za tę piękną sugestię i zachęcam w tych trudnych czasach do takiej trwałej formy wyrażania wdzięczności i okazywania pamięci bliskim zmarłym. W pewnym sensie jest to też ostatnia ofiara materialna, którą złożyła nasza zmarła siostra śp. Henryka, za co również serdeczne Bóg zapłać.
 21. Życzenia zdrowia i pomyślności przekazujemy solenizantom i jubilatom nowego tygodnia (dzisiaj swoje 25. urodziny świętuje nasz organista p. Adrian, zapewniamy o modlitewnej pamięci). Wspieramy modlitwą uczniów z klasy VIII, którzy w tym tygodniu przystępują do egzaminów na zakończenie Szkoły Podstawowej i nadal pamiętamy o tegorocznych maturzystach. Pamiętamy też w modlitwie o chorych, szczególnie w szpitalu i domach opieki, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 21 maja (niedziela) – Święty Jan Nepomucen. Kapłan i męczennik z II polowy XIV w. Urodził się w miejscowości Pomuk w Czechach. Jest patronem dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów. Jest także patronem chroniącym przed powodziami i wzburzonymi wodami, a także patronem mostów, przepraw, życia rodzinnego. Według tradycji ludowej jest świętym, który chroni również pola i zasiewy, zarówno przed powodzią, jak i suszą (wspomnienie dowolne).
 • 26 maja (piątek) – Święty Filip Nereusz (1515-1595). Włoski kapłan i apostoł Rzymu, który w 1551 roku założył Zgromadzenie Księży Oratorianów, nazywane też od jego imienia Zgromadzeniem Księży Filipinów.
 1. Z Bożym błogosławieństwem zostaniemy posłani do naszych domów. Pamiętajmy o słowach „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, które stanowią motto Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Trwajmy też w duchowej jedności z dziećmi, które przyjęły Pierwszą Komunię Świętą i bądźmy wdzięczni Bogu za dar Eucharystii. Duchowo też łączymy się z 99. Ogólnopolską Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasną Górę.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa