Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Siódma niedziela wielkanocna to uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus po swoim zmartwychwstaniu wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i umocnić nas łaską obiecanego Ducha Świętego.
 2. Dzisiaj 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela.
 3. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Pamiętajmy, że w wielu miejscach na świecie Kościół nadal jest prześladowany, a za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, nawet oddając życie. Wyjątkowo w tym roku, chrześcijan żyjących w Państwie Środka, którzy są prześladowani za wiarę w Boga, naszą szczególną modlitwą będziemy otaczać jutro.
 4. Przypadająca w przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy tzw. okres wielkanocny w Kościele, dlatego jest to ostatnia okazja, aby wypełnić przykazania kościelne, które nakazują spowiedź i Komunię świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w najbliższą sobotę 30 maja.
 5. Do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przygotowujemy się przez nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas nabożeństwa majowego i rozważajmy nowennę w kościele, przy kapliczkach i w domach rodzinnych.
 6. W przyszłą niedzielę 31 maja po Mszy Świętej o godzinie 10:00, razem z Paniami Katechetkami, zapraszam na kolejne spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 7. Nabożeństwo majowe odprawiamy jeszcze w tym tygodniu w dni powszednie o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 8. Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej podał na stronie diecezji płockiej wskazania pastoralne dotyczące tegorocznej uroczystości Bożego Ciała, która przypada w czwartek 11 czerwca. Procesja eucharystyczna może się odbyć trzykrotnie wokół kościoła z jednym przygotowanym ołtarzem, przy którym zostaną odprawione trzy stacje. Czwarta stacja i zakończenie całej uroczystości w kościele.
 9. Po uroczystości Bożego Ciała rozpoczniemy poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach naszej parafii według terminów ustalonych w czasie wizyty kolędowej oraz z zachowaniem obowiązujących zarządzeń sanitarnych. Dziękuję mieszkańcom Zembrzusa Wielkiego za złożone ofiary z tytułu poświęcenia pól.
 10. W najbliższych dniach rozpocznie się montaż dwóch stylowych lamp przy bramach cmentarza. Jedna została zakupiona ze środków funduszu sołeckiego, a druga zostanie sfinansowana ze środków parafialnych.
 11. Razem z Panem kościelnym zwracamy się z prośbą do mieszkańców Chojnówki i Kolonii Chojnowo o pomoc w sprzątaniu kościoła, dzwonnicy i otoczenia w najbliższą sobotę, w ramach naszych ustaleń i zwyczajowej kolejności. Prace rozpoczniemy ok. godz. 9:00.
 12. We wtorek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji składamy życzenia naszym mamom, które polecamy Bogu w modlitwie, prosząc dla nich o potrzebne łaski, by mogły dobrze wypełniać swoje powołanie. Dla matek, które Bóg już wezwał do życia wiecznego, prosimy o Boże miłosierdzie, aby mogły cieszyć się chwałą zbawionych. W tych intencjach będziemy modlić się w czasie nabożeństwa majowego.
 13. W środę 27 maja przeżywamy Dzień Samorządu Terytorialnego. Jest to święto, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2000 roku i upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku. Patronką polskiego samorządu jest Święta Kinga, której polecamy w modlitwie naszych lokalnych pracowników samorządowych oraz składamy życzenia wytrwałości w posłudze dla naszych „małych ojczyzn”, które wspólnie tworzymy. W tym roku obchodzimy 30 lat istnienia Samorządu Terytorialnego.
 14. W czwartek 28 maja przypada 39. rocznica śmierci Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odszedł z tego świata w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Będąc Prymasem Polski kolejny raz oddał naszą Ojczyznę w macierzyńską opiekę Maryi. Warto pamiętać o słowach, które stały się mottem życiowym Prymasa Tysiąclecia „Wszystko postawiłem na Maryję”. Starajmy się wypełniać jego duchowy testament, oczekując na beatyfikację przełożoną z niedzieli 7 czerwca na czas nieokreślony.
 15. Wczoraj, w płockiej bazylice katedralnej, biskup Mirosław Milewski udzielił święceń diakonatu czterem klerykom V roku Wyższego Seminarium Duchownego. Polecajmy w modlitwie nowych diakonów diecezji płockiej oraz całe dzieło powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.
 16. KOMUNIKAT DYREKTORA SZKÓŁ KATOLICKICH W PŁOCKU. Szanowni Państwo, od trzech lat w Płocku działają i cieszą się coraz większym zainteresowaniem nasze Szkoły Katolickie – szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące. Jesteśmy dumni, że w stolicy naszej diecezji możemy kształcić dzieci i młodzież na bardzo wysokim poziomie opierając się na wartościach chrześcijańskich, zwracając uwagę na formowanie właściwych postaw społecznych oraz poczucie bezpieczeństwa. Od nowego roku szkolnego nasze szkoły stają się szkołami publicznymi zachowując w pełni swój katolicki charakter i obrane priorytety. Bogate zaplecze kampusu stanowi internat i bursa młodzieżowa, co daje możliwość podjęcia nauki przez wszystkich zainteresowanych z terenu całej diecezji. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą naszych szkół dostępną na stronie internetowej stanislaum.pl, Artur Janicki-Dyrektor Szkół Katolickich w Płocku.
 17. Niech zmartwychwstały Pan błogosławi z nieba solenizantom i jubilatom nowego tygodnia oraz wszystkim obchodzącym różne rocznice i jubileusze. Wspieramy maturzystów w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości, życząc światła Ducha Świętego. Pamiętamy o chorych z naszej parafii w modlitwie Mszy Świętej odprawionej dziś o godz. 12:00, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 18. We wtorek 19 maja br. zmarł ks. Tadeusz Lipowski, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętej Marii Magdaleny w Mokowie (dekanat Dobrzyń nad Wisłą). Przeżył 86 lat, w tym 60 lat w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w czwartek 21 maja, w kościele parafialnym w Mokowie. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Senior Roman Marcinkowski. Po Mszy Świętej trumna z ciałem zmarłego kapłana, zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, została złożona do grobu na miejscowym cmentarzu parafialnym. Śp. ks. Tadeusz Lipowski był związany rodzinnie z naszą parafią z miejscowością Dzielin (na cmentarzu spoczywa jego siostra śp. Teresa Rutkowska), dlatego w najbliższym czasie zostanie odprawiona Msza Święta za śp. księdza Tadeusza z udziałem naszej wspólnoty parafialnej. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 maja (wtorek) – Święty Filip Nereusz (1515-1595). Włoski kapłan i apostoł Rzymu, który w 1551 roku założył Zgromadzenie Księży Oratorianów, nazywane też od jego imienia Zgromadzeniem Księży Filipinów. Wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił swoje życie.
 • 29 maja (piątek) – Święta Urszula Ledóchowska (1865-1939). Założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, z domem macierzystym w Pniewach, wielka wychowawczyni i opiekunka młodzieży. W tym roku 7 czerwca Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego będzie przeżywało 100 lat utworzenia.
 1. Dziś Jezus Chrystus Zmartwychwstały wstępuje do nieba i zostawia Kościół w rękach Apostołów i w naszych rękach. Pieśń zaśpiewana na dziękczynienie po komunii pt. „Jak brzask”, której autorem jest ks. Wojciech Iwanowski, niech nam dodaje nadziei na kolejny tydzień i kończący się miesiąc maj. Boże błogosławieństwo, niech umocni naszą wiarę.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa