Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w pobożności ludowej nosi nazwę Matki Bożej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (Najszczodrobliwszy Bóg), że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Jednoczymy się duchowo z wiernymi, którzy dzisiaj wielbią Maryję Wniebowziętą i proszą o łaskę nieba dla siebie, a szczególnie z pielgrzymami, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie.
 2. Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej, gdyż symbolizują duchowe piękno Maryi i bogactwo łask otrzymanych od Boga.
 3. Msze Święte są odprawiane jak w niedzielę, ponieważ uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest „świętem nakazanym”.
 4. Naszym gościem dzisiaj jest o. Grzegorz Mossakowski CP, który odprawiał ostatnią Sumę odpustową w niedzielę 28 czerwca ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. Obecnie posługuje w przasnyskim klasztorze Ojców Pasjonistów, a teraz jeszcze korzysta z kilku dni wakacyjnego urlopu. Dziękujemy za ponowną obecność wśród nas, posługę w konfesjonale, okolicznościową homilię i sprawowaną Mszę Świętą. Ojcu Grzegorzowi życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego.
 5. Dzisiaj przeżywamy 100. Rocznicę „Cudu nad Wisłą”, bo dzięki duchowej pomocy Matki Bożej Łaskawej podczas bitwy w Ossowie pod Radzyminem stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, nasza armia powstrzymała „czerwoną inwazję” na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. Warto wspomnieć w tym miejscu księdza Ignacego Skorupkę kapelana Wojska Polskiego, ponieważ jego bohaterska śmierć stała się symbolem tej bitwy i przyczyniła się do zwycięstwa z przeważającymi siłami armii bolszewickiej.
 6. Dzisiejszy dzień to również święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku. W modlitwie polecamy Matce Bożej Hetmance Oręża Polskiego wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami naszej ojczyzny, szczególnie z naszej parafii, a zmarłych i poległych polecamy Bogu miłosiernemu.
 7. Po każdej Mszy Świętej zostanie wykonanych kilka pieśni do posłuchania i zaśpiewania o charakterze patriotycznym i religijnym na trąbkę, skrzypce i organy, aby uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Będzie to również wakacyjne spotkanie z nie tylko z muzyką sakralną w ramach 8. edycji tych spotkań, skierowane w tym roku do większej grupy wiernych, uczestniczących w poszczególnych godzinach Mszy Świętej. Jest dzisiaj z nami p. Gabriel Wiśniewski. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płońsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie w klasie skrzypiec. Absolwent Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Członek zespołu „Moja Rodzina”.  Jest również p. Bogusław Tłoczkowski, chorąży Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Należy do Strażackiej Orkiestry Miejskiej w Ciechanowie, gra na trąbce i akordeonie. Pan organista Adrian Podsiedlik jest tegorocznym absolwentem Studium Organistowskiego w Płocku im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego.
 8. Dzisiaj w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Osieku, której proboszczem jest ks. kanonik Stanisław Bednarski, odbędą się uroczystości odpustowe połączone z obchodami 25. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej w obrazie Świętej Rodziny.
 9. Jutro trzecia niedziela miesiąca. O godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
 10. Również jutro w niedzielę 16 sierpnia, z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się odpust w parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie. Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:00 będzie przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski. W naszym kościele Msza Święta za Parafian połączona z sakramentem chrztu zostanie odprawiona o godz. 11:30.
 11. Dziękujemy Bogu za zakończoną 39. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Wszystkim pielgrzymom, szczególnie z naszej parafii życzymy bezpiecznych powrotów i odpoczynku po trudach pielgrzymiej drogi. Dziękujemy za pielgrzymkowe pozdrowienia, które w tych dniach otrzymują pielgrzymi duchowi w postaci karty pocztowej.
 12. Miłym gościom, przebywającym w tych świątecznych dniach w naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna okolicznego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej umocnić miłość do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej. Modlimy się za chorych i pamiętamy o zmarłych, których polecamy miłosierdziu Bożemu.
 13. Kończy się piękna, świąteczna Msza Święta sprawowana w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niech trwa dalej nasze świętowanie w miłości, radości i pokoju, które wyprasza nam i całemu Kościołowi Matka Boża Łaskawa. To Ona, według Apokalipsy Świętego Jana, była i jest ratunkiem dla nas i całego świata oraz ocaleniem przed każdym złem.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa