Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





  1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w pobożności ludowej nosi nazwę Matki Boskiej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (łac. Najszczodrobliwszy Bóg), że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba.
  2. Jednoczymy się duchowo z wiernymi, którzy dzisiaj wielbią Maryję Wniebowziętą i proszą o łaskę nieba, a szczególnie z pielgrzymami, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie oraz w Niepokalanowie, gdzie o poranku wyruszyła dekanalna pielgrzymka autokarowa z przedstawicielami naszej parafii.
  3. Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej, gdyż symbolizują duchowe piękno Maryi i bogactwo łask otrzymanych od Boga.
  4. Dzisiaj przeżywamy 104. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, bo dzięki duchowej pomocy Matki Bożej Łaskawej podczas bitwy w Ossowie pod Radzyminem stoczonej w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, nasza armia powstrzymała „czerwoną inwazję” na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. Warto wspomnieć w tym miejscu księdza Ignacego Skorupkę kapelana Wojska Polskiego, ponieważ jego bohaterska śmierć na polu chwały stała się symbolem tej bitwy i ostatecznie przyczyniła się do zwycięstwa z przeważającymi siłami armii bolszewickiej.
  5. Dzisiejszy dzień to również święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku. W modlitwie polecamy Matce Bożej Hetmance Polskiego Oręża wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami ojczyzny, szczególnie z naszej parafii, a zmarłych i poległych polecamy miłosierdziu Bożemu.
  6. Dziękujemy Bogu za zakończoną 43. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Wszystkim pielgrzymom życzymy bezpiecznych powrotów i odpoczynku po trudach pielgrzymiej drogi. Dziękujemy za pielgrzymkowe pozdrowienia, które w tych dniach otrzymują pielgrzymi duchowi w postaci okolicznościowej karty pocztowej.
  7. Różaniec z drugiej niedzieli miesiąca, zostanie poprowadzony dzisiaj o godz. 9:30 przez Koło Żywego Różańca w Żebrach o godz. 9:30. Będzie to modlitwa dziękczynna na zakończenie 43. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę.
  8. W jutrzejszy piątek Biskup Płocki udziela dyspensy od pokarmów mięsnych dla wiernych diecezji płockiej i przebywających tego dnia w naszej diecezji. Treść dekretu na stronie diecezji płockiej i naszej parafii.
  9. W sobotę 17 sierpnia został zaplanowany Diecezjalny dzień skupienia dla zelatorek i zelatorów Kół Żywego Różańca, który odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą. W tym spotkaniu będą również uczestniczyły panie zelatorki z naszej parafii.
  10. Dziękujemy Panu Organiście za hejnał jasnogórski wykonywany dzisiaj na trąbce podczas przeistoczenia w czasie każdej Mszy Świętej.
  11. Msze Święte są odprawiane jak w niedzielę, ponieważ uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest „świętem nakazanym”. Godz. 8:30. 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
  12. Miłym gościom, przebywającym w tych świątecznych dniach w naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna mazowieckiego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej umocnić miłość do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej. Modlimy się za chorych i pamiętamy o zmarłych, których polecamy miłosierdziu Bożemu. Dzisiaj wspominamy też 456. rocznicę narodzin dla nieba Świętego Stanisława Kostki, syna Ziemi Rostkowskiej i naszego wielkiego patrona. Dziękujemy za obecność podczas Mszy Świętej o godzinie 10:00 śpiewających pielgrzymów z Pomorza, którzy będąc przejazdem w drodze do Hajnówki na Podlasiu, wykonali starą pieśń maryjną pt. „Bogurodzica”.
  13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
  • 16 sierpnia (piątek) – Święty Roch. Był tercjarzem franciszkańskim żyjącym w XIV wieku. Jest patronem takich miast jak Montpellier we Francji, Parmy i Wenecji we Włoszech oraz aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów. Jest uważany również za opiekuna zwierząt domowych. W Polsce był czczony już w XV wieku, przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy. W ikonografii jest przedstawiany jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem biegnącym obok lub liżącym mu rany. W Przasnyszu nad zalewem w parku znajduje się okazała figurka Świętego Rocha. W kościele filialnym w Sadykrzu (parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem) znajdują się autentyczne relikwie Świętego Rocha sprowadzone z Rzymu. Kult tego świętego jest w parafii Obryte bardzo żywy.
  • 17 sierpnia (sobota) – Święty Jacek Odrowąż, prezbiter i dominikanin. Założył pierwszy klasztor dominikanów w Polsce. Urodził się w Kamieniu na Śląsku pod koniec XII wieku, a zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257 roku. Misjonarz na Rusi. Jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej.
  1. Kończy się piękna i podniosła liturgia Mszy Świętej, sprawowanej w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Niech jednak trwa dalej nasze świętowanie w miłości, radości i pokoju, które wyprasza nam i całemu Kościołowi Matka Boża Łaskawa. To Ona, według Apokalipsy Świętego Jana, była i jest ratunkiem dla nas i całego świata oraz ocaleniem przed każdym złem.
Rok liturgiczny 2023/2024

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Poczta www

Archiwa