Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w pobożności ludowej nosi nazwę Matki Bożej Zielnej. Zebrani na Eucharystii wyznajemy wiarę w dogmat Kościoła, który ogłosił w 1950 roku papież Pius XII w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” (Najszczodrobliwszy Bóg), że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Jednoczymy się duchowo z wiernymi, którzy dzisiaj wielbią Maryję Wniebowziętą i proszą o łaskę nieba dla siebie, a szczególnie z pielgrzymami, którzy gromadzą się w naszym narodowym sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie w liczbie ok. 70 tys.
 2. Kantyk Maryi, który słyszeliśmy w Ewangelii i śpiewaliśmy na dziękczynienie po Komunii, jest uwielbieniem Boga za dzieła dokonane w Jej życiu. Módlmy się słowami tego hymnu i dziękujmy Bogu, że wyniósł do chwały nieba Maryję z duszą i ciałem, wskazując nam jednocześnie cel, do którego wszyscy zmierzamy.
 3. Z dzisiejszą uroczystością związany jest zwyczaj błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, które zostaną poświęcone na zakończenie każdej Mszy Świętej.
 4. Msze Święte są odprawiane dzisiaj jak w niedzielę, ponieważ uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest „świętem nakazanym” i jako katolicy mamy obowiązek uczestnictwa w Eucharystii.
 5. Dzisiaj również przeżywamy święto Wojska Polskiego, ustanowione w 1992 roku dla upamiętnienia tak zwanego „Cudu nad Wisłą”, bo dzięki duchowej pomocy Matki Bożej podczas bitwy w Ossowie pod Radzyminem 14 sierpnia 1920 roku, nasza armia powstrzymała „czerwoną inwazję” na Polskę i Europę. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z osiemnastu bitew w historii, które zadecydowały o losach świata. Warto wspomnieć w tym miejscu księdza Ignacego Skorupkę kapelana Wojska Polskiego, ponieważ jego bohaterska śmierć stała się symbolem tej bitwy i przyczyniła się do zwycięstwa z przeważającymi siłami armii bolszewickiej. W modlitwie polecajmy Matce Bożej Hetmance Narodu Polskiego wszystkich żołnierzy pełniących służbę w kraju i poza granicami naszej ojczyzny, a zmarłych i poległych polecajmy Bogu miłosiernemu.
 6. Ochotnicza Straż Pożarna w Czernicach Borowych zaprasza mieszkańców gminy Czernice Borowe na piknik pod hasłem ,,I ty możesz udzielić pierwszej pomocy” w ramach projektu „Aktywni i wykwalifikowani strażacy ”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 19 sierpnia o godz. 15:00 na placu za budynkiem po byłej mleczarni i łące parafialnej w Czernicach Borowych. Ramowy program: 15:00 – oficjalne otwarcie pikniku; 15:10 – występ taneczny grupy Elementix z gminy Czernice Borowe; 15:30 – pokaz akcji ratowniczej po wypadku samochodowym w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej: poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych zdarzeniach, pokaz sprzętu strażackiego; 18:00 – występy wokalne zespołu Głosiki z gminy Czernice Borowe; 18:45 zabawa taneczna. Wśród aktywnych uczestników pikniku zostaną rozdane opaski odblaskowe oraz rozlosowane kamizelki odblaskowe dla dzieci . Imprezie towarzyszyć będzie: namiot z pomocą  medyczną pod nazwą ,,dawniej i dziś”, duże zamki i zjeżdżalnie dla dzieci, pokazy jazdy konnej, poczęstunek z grilla. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Szczegóły na stronie internetowej parafii.
 7. Parafia pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Przasnyszu przeżywa dzisiaj odpust z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 12:00.
 8. Słowa podziękowania dla p. Stanisława Budnego za podarowany do kościoła okazały kosz z różami z okazji 90. rocznicy urodzin.
 9. Dziękujemy Bogu, że nasi pielgrzymi szczęśliwie zakończyli pieszą pielgrzymkę z Płocka na Jasną Górę i bezpiecznie powrócili do swoich domów. Życzymy odpoczynku po trudach pielgrzymiej drogi.
 10. Miłym gościom, przybywającym w tych świątecznych dniach do naszej parafii, życzymy, aby poznawanie piękna okolicznego krajobrazu i zwyczajów ludowych związanych z dzisiejszą uroczystością, mogło jeszcze bardziej umocnić miłość do Boga i Matki Bożej Wniebowziętej.
 11. Dzisiaj patrzymy na piękne sierpniowe niebo i wierzymy, że jak Maryja trafimy kiedyś przed Boży tron. Pamiętajmy o słowach hymnu uwielbienia Maryi. Podzielmy się radością ze spotkania z żywym i prawdziwym Bogiem, który chce nas obdarzać swoimi darami i błogosławieństwem. Jednoczymy się duchowo z mieszkańcami ulicy Kościelnej w Czernicach Borowych, którzy przeżywają czas Nawiedzenia i z rodziną, która dzisiaj przyjmuje obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa