Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwunasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą tegorocznej wiosny. W Ewangelii według Świętego Marka słyszymy o tym, że tłumy ludzi widząc działalność Pana Jezusa, zastanawiały się nad tym, kim On jest. My również postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie, bo nam też nie wolno pozostać obojętnym wobec Syna Bożego.
 2. O godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w każdą trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 3. W naszym dekanacie parafia Zielona Ciechanowska przeżywa odpust z okazji Niepokalanego Serca Maryi (wspomnienie w sobotę 25 czerwca), a także sąsiednia parafia Pawłowo, obecnie należąca do dekanatu dzierzgowskiego, przeżywa odpust z okazji wspomnienia Świętego Antoniego z Padwy (13 czerwca). Uroczyste Sumy odpustowe o godz. 12:00.
 4. Za tydzień w niedzielę 26 czerwca w naszej parafii odpust ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 odprawi ks. dr Wojciech Kućko – Dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który będzie wśród nas już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. Tego dnia nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00. Zostanie też odprawiona Msza Święta o godz. 8:30.
 5. Zapraszam do udziału w głównej Mszy Świętej odpustowej oraz procesji eucharystycznej całą asystę, służbę liturgiczną, dziewczęta sypiące kwiatkami, poczty sztandarowe oraz druhny i druhów strażaków ochotników.
 6. Dziękuje jednocześnie za podniosłe przeżywanie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, a także za grupę chłopięcą niosącą Różaniec i tym samym proszę o obecność w czasie Sumy odpustowej.
 7. Zwracam się z prośbą o uporządkowanie grobów bliskich zmarłych na cmentarzu razem z ich otoczeniem ze względu na zbliżający się odpust parafialny i przypominam o segregowaniu odpadów z cmentarza na dwie podstawowe frakcje: mokre i suche, a także składowanie ich w odpowiednich miejscach.
 8. W piątek 24 czerwca zakończenie roku szkolnego i katechetycznego dla dzieci i młodzieży. Uroczysta Msza Święta w intencji społeczności Szkoły Podstawowej zostanie odprawiona w czwartek 23 czerwca o godzinie 9:00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej.
 9. Trwa dawna oktawa Bożego Ciała, która zakończy się w czwartek 27 czerwca Mszą Świętą o g. 16:30, w czasie której zostaną poświęcone wianki, zioła i kwiaty oraz odprawimy nabożeństwo czerwcowe przed Najświętszym Sakramentem i pójdziemy w procesji eucharystycznej wokół kościoła. W miarę możliwości zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz służbę liturgiczną ołtarza.
 10. Najbliższy piątek 24 czerwca to uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Świętego Jana Pawła II w 1995 roku. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 11. Trwa miesiąc czerwiec, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa w nabożeństwie czerwcowym, odprawianym codziennie w połączeniu z godziną głównej Mszy Świętej, a dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00.
 12. Przed nami obrzędy poświęcenia pól w naszej parafii. W najbliższy poniedziałek 20 czerwca – Żebry, godz. 14:00; wtorek 21 czerwca – Nowe Czernice, godz.15:00; czwartek 23 czerwca – Jabłonowo, Kuskowo, Zalesie, Chrostowo Wielkie, godz. 14:00, sobota 25 czerwca – Kownaty, godz.13:00. Uroczystość rozpoczyna Msza Święta w kościele.
 13. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Nowych Czernic od strony Węgry, Zembrzusa Wielkiego, Chrostowa Wielkiego, Dzielina i Żeber.
 14. Również dziękuję za podarowane do kościoła kwiaty z uroczystości Bożego Ciała.
 15. W czwartek 23 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ojca. W tym dniu naszą modlitwą otaczamy wszystkich ojców, szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki na wzór Świętego Józefa. Dla naszych zmarłych ojców będziemy modlić się o łaskę zbawienia po trudach życia ziemskiego.
 16. Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Radni, Sołtys i Rada Sołecka Czernic Borowych przy współpracy z Parafią zapraszają mieszkańców Sołectwa Czernice Borowe do wspólnego przeżywania Nocy Świętojańskiej, które odbędzie się w sobotę 25 czerwca o godz. 17:00 na łące parafialnej. W programie m.in. tradycyjne wianki, wspólne śpiewanie, ognisko, poczęstunek z grilla i degustacja potraw przygotowanych przez KGW.
 17. W najbliższą sobotę 25 czerwca o ok. godz. 9:00 bardzo proszę o pomoc mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej w sprzątaniu kościoła, dzwonnicy i otoczenia w ramach ustalonej kolejności.
 18. Na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z ofiar zebranych do puszek w niedzielę 5 czerwca br. przekazaliśmy 350 zł. Bóg zapłać ofiarodawcom.
 19. W sobotę 25 czerwca, po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, w liturgicznym wspomnieniu czcimy Niepokalane Serce Matki Bożej.
 20. W czwartek 23 czerwca przypada w tym roku liturgiczna uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, ze względu na przypadającą w piątek 24 czerwca uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 21. Ten wielki święty Kościoła jest patronem sąsiedniej parafii Węgra, która „Ipsa die”, czyli 24 czerwca, przeżywa doroczny odpust z uroczystą Mszą Świętą o godz.12:00.
 22. W uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela swoje święto patronalne obchodzi Pan Jan – emerytowany Szafarz Nadzwyczajny Komunii Świętej oraz długoletni Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Z tej okazji już dzisiaj składamy serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Czernickiej. Życzenia kierujemy do wszystkich solenizantek i solenizantów świętojańskiej uroczystości.
 23. Jutro 20 czerwca to Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, który corocznie 20 czerwca wyznacza Organizacja Narodów Zjednoczonych. Naszą modlitwą ogarnijmy ludzi, którzy z powodu prześladowań, również na tle religijnym, musieli opuścić swoją ojczyznę i swój rodzinny dom.
 24. W środę 22 czerwca w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbędzie się z rocznym opóźnieniem. Hasłem przewodnim zgromadzenia są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Wydarzenie będzie uroczystym zakończeniem Roku Rodziny Amoris laetitia, a z naszej diecezji uczestniczą w nim p. Aldona i Artur Wiśniewscy z Glinojecka, tworzący rodzinny zespół muzyczny „Moja Rodzina”.
 25. W tych dniach księża obchodzą rocznice święceń kapłańskich, wśród nich jest ks. kanonik Mieczysław Słomkowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Bartłomieja w Grodźccu i administrator parafii Radziki w dekanacie wyszogrodzkim. Ksiądz kanonik prowadził w naszej parafii ostatnie rekolekcje adwentowe. Będzie obchodził złoty jubileusz kapłaństwa w rodzinnej parafii Janowo, w najbliższy piątek 24 czerwca, bowiem święcenia otrzymał 18 czerwca 1972 r. Dostojnemu Jubilatowi z modlitwą już dziś składamy serdeczne życzenia.
 26. ZAPROSZENIE NA DIECEZJALNE PODZIĘKOWANIE ZA POSŁUGĘ PASTERSKĄ W DIECEZJI PŁOCKIEJ BISKUPA PIOTRA LIBERY. W nawiązaniu do Słowa Administratora Apostolskiego Diecezji Płockiej biskupa Wiesława Śmigla z dnia 9 czerwca br., pragnę serdecznie zaprosić Czcigodnych Kapłanów, Osoby Życia Konsekrowanego i Wiernych Świeckich do płockiej katedry w poniedziałek 27 czerwca 2022 r., aby podziękować za wieloletnią posługę naszego dotychczasowego biskupa diecezjalnego Piotra Libery. Uroczystość ta rozpocznie się o godz. 11.00 nabożeństwem czerwcowym  w bazylice katedralnej. Natomiast druga część spotkania odbędzie się w sali barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego. Będzie wówczas możliwość osobistego podziękowania ks. biskupowi Piotrowi i złożenia życzeń imieninowych. Bp Mirosław Milewski Wikariusz Generalny
 27. Przekazujemy serdeczne życzenia naszym gościom i parafianom, świętującym w tym tygodniu swoje urodziny. Pamiętamy w modlitwie o chorych, szczególnie przebywających w szpitalach, a naszych bliskich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. Życzymy sobie wszyscy spokojnego i pogodnego, rozpoczynającego się lata.
 28. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 21 czerwca (wtorek) – Święty Alojzy Gonzaga. Żył w latach 1568- 1591 we Włoszech. Jezuita pragnący poświęcić się całkowicie Panu Bogu, odznaczający się gorliwością w spełnianiu zakonnych praktyk i pielęgnowaniu chorych. Obok Świętego Stanisława Kostki jest patronem ministrantów, młodzieży i studentów.
 • 23 czerwca (czerwca) – Święty Jan Chrzciciel. Prorok, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego. To poza Jezusem i Maryją, jedyny święty, którego ziemskie narodziny czcimy w liturgii.
 1. Jezus Chrystus w dzisiejszej Ewangelii zadaje uczniom bardzo ważne pytanie: „Za kogo Mnie uważacie?” (por. Łk 9, 18-24). Odpowiedź Piotra: „Za Mesjasza Bożego”, jest także wyznaniem naszej wiary, bo dziś to samo pytanie Chrystus kieruje do każdego z nas. Niech On sam umocni nas wszechmocnym błogosławieństwem, abyśmy mogli udzielać odpowiedzi całym swoim życiem.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa