Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwunasta niedziela w roku liturgicznym, która jest pierwszą niedzielą lata i rozpoczynających się wakacji. W naszej parafii przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników.
 2. Święty Achacjusz pochodził z Kapadocji, był żołnierzem legionów rzymskich. Za czasów cesarza Hadriana (117 – 138) poniósł śmierć męczeńską w Bizancjum na wzgórzu Ararat. Upiększony legendami żywot świętego głosi, że wraz z nim zamordowano 10 tysięcy innych żołnierzy.
 3. O godzinie 12:00 Suma Odpustowa z obrzędem poświęcenia dwóch odnowionych ołtarzy bocznych, którą odprawi J.E. biskup Roman Marcinkowski.
 4. Ołtarze boczne pochodzą z początku lat 60-tych XX wieku i zostały wykonane ku czci patronów kościoła: Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz Świętego Łukasza Ewangelisty. Swoim kształtem nawiązują do ołtarza głównego i stanowią wystrój naszego zabytkowego kościoła.
 5. Dziękuję wszystkim Czcigodnym Księżom oraz Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, „dzieci fatimskich”, „dzieci komunijnych”, służby liturgicznej, lektorów, pocztów sztandarowych oraz druhen i druhów strażaków ochotników za współpracę organizacyjną i udział w liturgii Mszy Świętej. Dziękuję Panu Janowi i Panu Damianowi – Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, Pani Katechetce Beacie, Panu Bogusławowi za akompaniament na trąbce, Panu Organiście Adrianowi i Panu Kościelnemu Tomaszowi oraz wszystkim czynnie zaangażowanym w liturgię Słowa Bożego.
 6. Dzisiaj nie będzie Mszy świętej o godz. 15:00, a nabożeństwo czerwcowe zostanie połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu na zakończenie Sumy odpustowej.
 7. Również dzisiaj zgodnie z prośbą Episkopatu Polski po każdej Mszy Świętej będą śpiewane Suplikacje, aby publicznie przebłagać Boga za popełnione grzechy świętokradztwa.
 8. Jutro 24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Ten wielki święty Kościoła jest patronem sąsiedniej parafii Węgra, która także w tym dniu przeżywa doroczny odpust z uroczystą Mszą Świętą o godz.12:00.
 9. Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie, Ochotnicza Straż Pożarna, Radni i Sołtys Czernic Borowych przy współpracy z Parafią zapraszają do wspólnego przeżywania Nocy Świętojańskiej, które odbędzie się dzisiaj o godz. 18:00 na łące parafialnej. W programie m.in. tradycyjne wianki na wodzie, ognisko, poczęstunek z grilla oraz zabawa taneczna.
 10. W sobotę 29 czerwca będziemy obchodzić uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Niech ten dzień będzie dla nas okazją do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra papieża Franciszka. Zgodnie z tradycją ofiary złożone na tacę w tym dniu są przeznaczone do dyspozycji Stolicy Apostolskiej.
 11. W najbliższą sobotę uroczystość odpustową ku czci świętego Piotra i Pawła przeżywa parafia Grudusk. Główna Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12:00.
 12. Sobota 29 czerwca to również dzień patronalny Biskupa Płockiego Piotra Libery. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w modlitwie o  Pasterzu naszej diecezji.
 13. Jutro 24 czerwca w uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela i 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, wierni, którzy zgromadzą się na Mszy Świętej i odmówią wyznanie wiary, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęccającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).
 14. Najbliższy piątek 28 czerwca to uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Świętego Jana Pawła II w 1995 roku. Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 15. Dzieci ze szkoły podstawowej otrzymują dzisiaj ostatnią pamiątkę uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. W niedzielę 30 czerwca po Mszy Świętej o godzinie 10:00, odbędzie się zakończenie konkursu katechetycznego, dlatego dzieci przynoszą zeszyty do lekcji religii z wklejonymi karteczkami.
 16. We wtorek 25 czerwca o godz. 18:00 zapraszam Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz dziewczęta ze scholi na wakacyjne ognisko przy plebanii.
 17. Trwa dawna oktawa Bożego Ciała, która zakończy się w czwartek 27 czerwca Mszą Świętą o g. 16:30, w czasie której zostaną poświęcone wianki, zioła i kwiaty oraz odprawimy nabożeństwo czerwcowe przed Najświętszym Sakramentem i pójdziemy w procesji eucharystycznej wokół kościoła. W miarę możliwości zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz służbę liturgiczną ołtarza.
 18. Przed nami jeszcze jedno poświęcenie pól w naszej parafii. W najbliższy czwartek na zakończenie dawnej oktawy Bożego Ciała w miejscowości Jabłonowo, Kuskowo, Zalesie i Chrostowo Wielkie. Msza Święta o godz. 14:00.
 19. Słowa podziękowania za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Chrostowa Wielkiego, Kuskowa oraz Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej, Kaczej, Kościelnej i Wyspiańskiego oraz pierwszej części ulicy Chełchowskiego.
 20. Dziękuję Radzie Duszpasterskiej, Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej, Sołectwom i całej Parafii za zorganizowanie VIII Pikniku Rodzinnego, który przeżywaliśmy w ubiegłą niedzielę. Wspólnie dziękujemy raz jeszcze wszystkim dobroczyńcom, sponsorom, instytucjom, urzędom i osobom prywatnym oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowania tegorocznego parafialnego Święta Rodziny. Dziękuję również całej wspólnocie parafialnej za przygotowanie i wspólne przeżywanie mojego srebrnego jubileuszu przyjęcia święceń kapłańskich.
 21. Przekazujemy serdeczne życzenia świętującym w tym tygodniu swoje urodziny i imieniny naszym gościom i parafianom, szczególnie Janinom i Janom. Wszystkim, którzy wkrótce wyruszą na wakacje, życzymy bezpiecznej podróży i dobrego wypoczynku. Serdecznie pozdrawiamy tych, którzy w naszej wspólnocie będą spędzać czas wolny. Pamiętamy w modlitwie o chorych, a naszych bliskich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 22. Dzisiaj w kościele parafialnym w Rostkowie o godzinie 11:00 odbędzie się Msza Święta Prymicyjna, którą odprawi o. Grzegorz Mossakowski CP. Święcenia kapłańskie otrzymał w sobotę 15 czerwca br. w Warszawie z rąk biskupa Rafała Markowskiego – biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. Ojca Pasjonistę  Neoprezbitera polecamy w modlitwie Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Maryi Matki Kapłanów i Świętego Stanisława Kostki.
 23. Dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmujemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
 24. Jutro swoje święto patronalne obchodzi pan Jan Pikus – emerytowany Szafarz Nadzwyczajny Komunii Świętej. Z tej okazji składamy serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, opieki Matki Bożej Czernickiej i Bożego błogosławieństwa. Jednocześnie dziękujemy za wieloletnie zaangażowanie w życie duszpasterskie naszej parafii. Wyrazem naszych życzeń z darem modlitwy są kwiaty.
 25. Dla dzieci i młodzieży rozpoczął się czas wypoczynku po trudach roku szkolnego i katechetycznego. Wszystkim rozpoczynającym wakacje i urlopy życzymy dobrej pogody i pięknych przeżyć. Pamiętajmy jednak, że nie ma wakacji od codziennej modlitwy i niedzielnej Mszy Świętej.
 26. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 24 czerwca (poniedziałek) – Święty Jan Chrzciciel. Prorok, który wskazał Narodowi Wybranemu Baranka Bożego. To poza Jezusem i Maryją, jedyny święty, którego ziemskie narodziny czcimy w liturgii.
 • 28 czerwca (piątek) – Święty Ireneusz z Lyonu. Biskup i męczennik, który odegrał wybitną rolę w dziejach Kościoła, bo dzięki jego dziełu „Adversus haereses” możemy poznać błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo oraz wykład autentycznej wiary.
 • 29 czerwca (sobota) – Święci Apostołowie Piotr i Paweł. Dla podkreślenia ich wyjątkowych zasług dla Kościoła nazywani są „Książętami Apostołów”.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa