Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj trzynasta niedziela zwykła w liturgii Kościoła i pierwsza niedziela wakacji. W naszej parafii przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników, których wspomnienie przypada 22 czerwca. Święty Achacjusz pochodził z Kapadocji, był żołnierzem legionów rzymskich. Za czasów cesarza Hadriana (117 – 138) poniósł śmierć męczeńską w Bizancjum na wzgórzu Ararat. Upiększony legendami żywot świętego głosi, że wraz z nim zamordowano 10 tysięcy innych żołnierzy. Najpierw biczowano ich cierniowymi gałęziami, a następnie ukrzyżowano. Święty Achacjusz jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, orędownikiem w ciężkich chorobach, opiekunem prześladowanych oraz broni od lęku przed śmiercią.

2. Serdeczne podziękowania dla księdza Krzysztofa Jończyka – dyrektora Katolickiego Radia Diecezji Płockiej za odprawienie Sumy odpustowej i wygłoszenie okolicznościowego kazania, również w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. Ksiądz Krzysztof jest czcicielem Maryi, pielgrzymem, dziennikarzem i poetą. Pomimo wielu zajęć, znalazł czas, aby przeżyć w naszej wspólnocie dzisiejszą uroczystość.

3. Dziękuję również wszystkim Czcigodnym Księżom oraz Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, służby liturgicznej ołtarza, lektorów, pocztów sztandarowych oraz druhów strażaków za obecność, współpracę organizacyjną i udział w liturgii Mszy Świętej. Dziękuję Panu Janowi Szafarzowi Nadzwyczajnemu Komunii Świętej, klerykowi Damianowi Mikłowskiemu i Panu Organiście.

4. Dzisiaj nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00, a nabożeństwo czerwcowe zostanie połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu na zakończenie Sumy odpustowej.

5. Dla dzieci i młodzieży rozpoczął się czas wypoczynku po trudach roku szkolnego. Wszystkim rozpoczynającym wakacje i urlopy życzymy dobrej pogody i wielu pięknych przeżyć.

6. W niedzielę 5 czerwca po Mszy Świętej o godzinie 10:00, odbędzie się zakończenie konkursu katechetycznego dla dzieci, które starały się systematycznie uczęszczać na Mszę Świętą.

7. Również w niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 15:00 w sali spotkań na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej. Ponieważ uroczystości maryjne już niespełna za dwa tygodnie, proszę o zgłaszanie się członków Rady Duszpasterskiej z poszczególnych miejscowości do zakrystii po odbiór materiałów duszpasterskich przed uroczystościami nawiedzenia.

8. Przed nami ostatnie dni miesiąca czerwca, który tradycyjnie poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, czczonym w nabożeństwie czerwcowym, odprawianym w połączeniu z główną Mszą Świętą.

9. Jutro 29 czerwca będziemy obchodzić uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Niech ta uroczystość będzie dla nas okazją do modlitwy w intencji papieża Franciszka, który jest następcą Świętego Piotra. Zgodnie ze zwyczajem ofiary złożone na tacę w tym dniu są przeznaczone do dyspozycji Stolicy Apostolskiej jako tzw. Świętopietrze. W tym dniu tradycyjny odpust przeżywa sąsiednia parafia Grudusk z uroczystą Sumą o godz. 12:00.

10. Jutrzejsza uroczystość to również dzień patronalny Biskupa Płockiego Piotra Libery. W tym dniu szczególnie pamiętamy w modlitwie o Pasterzu naszej diecezji.

11. Fundacja Inicjatyw Prorodzinnych i Opiekuńczo – Wychowawczych “Nasze Dzieci” informuje, że dnia 30 czerwca 2015 roku odbędzie się otwarcie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej “Nasze Dzieci”, znajdującej się na terenie Czernic Borowych. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 10:00 w tutejszym kościele, na którą członkowie Fundacji serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców parafii, by wspólnie prosić o Boże błogosławieństwo.

12. W dniach 3 – 6 lipca w Płocku odbędzie się VIII Festiwal Młodych. Jest to czas odpoczynku, zabawy i integracji, jak również pracy Parafialnych Centrów ŚDM i diecezjalnych wolontariuszy. Będzie to już ostatnie tego typu spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z naszej parafii będzie uczestniczyła grupa młodzieży, za co bardzo dziękuję.

13. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Po Mszy świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość w powołaniu. Pierwszy piątek miesiąca – od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty, a także pierwsza sobota miesiąca – o godzinie 10:00 wotywa ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

14. Za tydzień również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami i liturgiczną służbę ołtarza.

15. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Czernicach Borowych jeszcze zaprasza chętnych na autokarową pielgrzymkę do Obór w sobotę za tydzień 04.07.2015 r. Koszt pielgrzymki – 35 zł od uczestnika (cena obejmuje przejazd i ubezpieczenie). Wyjazd o godzinie 6:30 z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych.

16. Dziękuję za dwie ofiary materialne na renowację ołtarza, które zostały złożone w ubiegłym tygodniu przez rodzinę p. Kamińskich z Dzielina oraz przez p. Tadeusza i Urszulę Pszczółkowskich z Miłoszewca.

17. Dziękuję za każdą okazywaną pomoc, szczególnie przy rozpoczynających się przygotowaniach Nawiedzenia Matki Bożej w Jasnogórskim Wizerunku, które odbędzie się 13 – 14 lipca br.

18. W piątek 3 lipca obchodzimy święto Świętego Tomasza Apostoła, który w Wieczerniku złożył wyznanie wiary „Pan mój i Bóg mój”, a według tradycji zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie oddał życie za Chrystusa około 52 roku.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa