Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj trzynasta niedziela w roku liturgicznym, która jest pierwszą niedzielą rozpoczynających się wakacji i ostatnią w miesiącu czerwcu. W naszej parafii przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników.
 2. Święty Achacjusz pochodził z Kapadocji, był żołnierzem legionów rzymskich. Za czasów cesarza Hadriana (117 – 138) poniósł śmierć męczeńską w Bizancjum na wzgórzu Ararat. Upiększony legendami żywot świętego głosi, że wraz z nim zamordowano 10 tysięcy innych żołnierzy. Święty Achacjusz jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, orędownikiem w ciężkich chorobach, opiekunem prześladowanych oraz broni od lęku przed śmiercią. W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Męczeństwa Świętego Achacjusza i Towarzyszy.
 3. Ołtarze boczne pochodzą z początku lat 60-tych XX wieku i zostały wykonane ku czci patronów kościoła: Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników oraz Świętego Łukasza Ewangelisty. Swoim kształtem nawiązują do ołtarza głównego i stanowią wystrój naszego zabytkowego kościoła. Na przełomie 2018 i 2019 roku zostały odrestaurowane i poświęcone przez J.E. biskupa seniora Romana.
 4. Serdeczne witamy wśród nas księdza dr. Wojciecha Kućko – Dyrektora Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz koordynatora Synodu Kościoła w naszej diecezji. Przybywa prosto z Rzymu, z X Światowego Spotkania Rodzin. Bardzo dziękujemy za obecność wśród nas (także o godz. 8:30), pomimo wielu różnych obowiązków, za pouczające Słowo Boże, sakrament pokuty oraz sprawowaną Mszę Świętą.Życzymy łaski zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej Matki Kapłanów, Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętego Stanisława Kostki oraz Bożego błogosławieństwa.
 5. Dziękuję również wszystkim Czcigodnym Księżom (z Księdzem Dziekanem na czele), Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, służby liturgicznej, lektorów, pocztów sztandarowych oraz druhen i druhów strażaków za obecność i udział w liturgii Mszy Świętej oraz procesji eucharystycznej. Dziękuję Czcigodnej Siostrze Rozalii, Panu Krzysztofowi (w zastępstwie p. Organisty Adriana) i Panu Patrykowi po. Pana Kościelnego oraz wszystkim osobom czynnie uczestniczącym w liturgii Mszy Świętej.
 6. Bardzo dziękuję mieszkańcom Czernic Borowych Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kaczej, Okrężnej i Krótkiej za pomoc okazaną wczoraj przy sprzątaniu kościoła, dzwonnicy oraz otoczenia w ramach comiesięcznej kolejności. Słowa podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przeżywania dzisiejszej uroczystości.
 7. Przypominam, że dzisiaj nie ma Mszy Świętej o godz. 15:00, a nabożeństwo czerwcowe zostanie połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu na zakończenie Sumy odpustowej. Dodatkowa Msza Święta jest o godz. 8:30, a o godz. 10:00 transmisja on-line.
 8. W środę 29 czerwca będziemy obchodzić uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Niech ten dzień i nasz udział w Eucharystii będzie okazją do modlitwy w intencji następcy Świętego Piotra papieża Franciszka. Zgodnie z decyzją Episkopatu Polski ofiary materialne na rzecz Stolicy Apostolskiej jako tzw. Świętopietrze zostaną przekazane z ofiar złożonych na tacę w niedzielę z tydzień 3 lipca.
 9. W tym dniu uroczystość odpustową ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła przeżywa parafia Grudusk. Główna Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 11:30.
 10. Środa 29 czerwca to również dzień patronalny biskupa seniora Piotra Libery, który z dniem 4 czerwca przeszedł na emeryturę. Życzenia, podziękowanie i pożegnanie odbędą się jutro w Płocku i będę w nich brał udział w imieniu naszej parafii.
 11. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty, a w pierwszą sobotę miesiąca Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00, poprzedzona modlitwą różańcową.
 12. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 10:00 (wcześniej niż zwykle) Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, służbę liturgiczną, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz druhny i druhów strażaków ochotników.
 13. Poświęcenie pól w tym tygodniu: poniedziałek (27 czerwca) – Czernice Borowe, godz. 15:00; wtorek (28czerwca) – Chojnowo, Kolonia Chojnowo i Chojnówka, 15:00. Uroczystość rozpoczyna Msza Święta w kościele parafialnym.
 14. Dziękuję za złożone ofiary z okazji poświęcenia pól dla mieszkańców Kuskowa, Nowych Czernic od strony Chojnowa, Zalesia i Jabłonowa, Kownat oraz Czernic Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej, Jasnej, Długiej i Bagiennej oraz Kościelnej, Krótkiej, Chełchowskiego (cz. I) i Okrężnej.
 15. Słowa podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Radnych, Sołtysa i Rady Sołeckiej Czernic Borowych za Świętojański Piknik Integracyjny, który odbył się wczoraj wieczorem na łące parafialnej.
 16. Informacja dla osób które zapisały się na autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Osuchowej i Loretto, k. Wyszkowa. Wyjazd w sobotę 2 lipca br. z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych o godz. 7:30, powrót w godzinach wieczorowych. Prośba o zabranie modlitewników, przyjmowanych leków oraz niezbędnego prowiantu.
 17. W najbliższy piątek 1 lipca został wyznaczony pierwszy termin egzaminów wstępnych do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Więcej informacji na okolicznościowym plakacie w gablocie kruchty bocznej kościoła.
 18. W środę 22 czerwca w Rzymie rozpoczęły się X Światowe Spotkanie Rodzin. Z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbyły się z rocznym opóźnieniem. Hasłem przewodnim zgromadzenia były słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Wydarzenie było uroczystym zakończeniem Roku „Rodzina Amoris laetitia”, a z naszej diecezji uczestniczyła kilkuosobowa delegacja, w której byli m.in. p. Aldona i Artur Wiśniewscy z parafii pw. Świętego Stanisława BM w Glinojecku, tworzący rodzinny zespół muzyczny „Moja Rodzina”.
 19. W piątek 1 lipca rozpocznie się dwudniowa 85. pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę pod hasłem „Błogosławiona Natalia Tułasiewicz – Patronką Nauczycieli Polskich”. Więcej informacji pojawi się na stronie internetowej naszej parafii.
 20. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystii. Pozdrawiamy wszystkich, którzy wypoczywają lub będą wypoczywać w naszej parafii. Naszą życzliwość kierujemy również wobec wszystkich, którzy w tym tygodniu świętować będą swoje imieniny, urodziny, rocznice i jubileusze. Chorych otaczamy szczególną modlitwą, a zmarłych polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.
 21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 28 czerwca (wtorek) – Święty Ireneusz z Lyonu ( 130–202 n.e.). Biskup i męczennik, który odegrał wybitną rolę w dziejach Kościoła, bo dzięki jego dziełu „Adversus haereses” możemy poznać błędy, jakie nękały pierwotne chrześcijaństwo oraz wykład autentycznej wiary.
 • 29 czerwca (środa) – Święci Apostołowie Piotr i Paweł. Dla podkreślenia ich wyjątkowych zasług dla Kościoła nazywani są „Książętami Apostołów” (uroczystość).
 1. Trwajmy w sakramentalnej jedności z Jezusem Chrystusem w każdych okolicznościach naszego życia. Codziennie wzywajmy opieki świętych patronów i ufajmy miłosierdziu Bożemu. Dziś szczególnie módlmy się za Kościół i naszą Ojczyznę, prosząc o oddalenie od nas „głodu, ognia i wojny” przez wstawiennictwo Świętego Achacjusza i Towarzyszy Męczenników.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa