Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Liturgia dziewiętnastej niedzieli roku liturgicznego stawia nas dzisiaj wobec trudnego pytania o to jaki obraz Boga nosimy w naszym sercu? Czy jest to Bóg miotający piorunami i potężnymi wichrami, czy raczej jest to Bóg, który przychodzi w podmuchu łagodnego powiewu wiatru i nieustannie czuwa nad nami. Poświęćmy na tę refleksję trochę czasu w rozpoczynającym się tygodniu, szczególnie jeśli jest to dla niektórych z nas czas wypoczynku i od codziennych zajęć i obowiązków.

2. Trwa piesza 33. Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwę różańcową w intencji pielgrzymów, którą prowadziło dziś Koło Żywego Różańca z Żeber, ponieważ jest to druga niedziela miesiąca. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 15:00 apel dla pielgrzymów duchowych, a jutro, we wtorek i w środę jednoczymy się duchowo z pielgrzymami w czasie Mszy Świętej o godzinie 16:30. W czwartek 14 sierpnia Msza Święta o godz. 9:00 i ostatni apel pielgrzymkowy, a przed Mszą Świętą ok. godz. 8:40 Godzinki ku czci Matki Bożej. To będzie dziewiąty i ostatni dzień pielgrzymowania. Przewodnikiem grupy Złotej w tym roku jest ksiądz Radosław Dąbrowski – wikariusz parafii Świętego Wojciecha w Przasnyszu, którego również wspieramy naszą modlitwą i życzymy dużo wytrwałości.

3. W czwartek 14 sierpnia z okazji wspomnienia Świętego Maksymiliana Kolbe uroczystość odpustowa w Lipie (parafia Święte Miejsce). Główna Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 12:00.

4. W piątek 15 sierpnia Kościół przeżywa uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej). W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej, dlatego do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i kłosy zbóż, które zostaną pobłogosławione na zakończenie każdej Mszy Świętej. Porządek nabożeństw jak w niedzielę, gdyż jest to „święto nakazane”, dlatego powinniśmy tego dnia uczestniczyć w Eucharystii, a ponieważ jest to święto, które ma rangę uroczystości, więc w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W tym dniu wspominamy również kolejną 94. rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej „Cudem nad Wisłą” z 1920 roku i przeżywamy doroczne święto Wojska Polskiego. W modlitwie polecajmy wiec Matce Bożej polskich żołnierzy i losy naszego narodu, wspominając bolesne rocznice związane nierozerwalnie z historią naszej ojczyzny.

6. Za tydzień w niedzielę 17 sierpnia odpust w parafii Rostkowo z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystą Mszę Świętą o godzinie 12:00 odprawi biskup Roman Marcinkowski. W naszym kościele tego dnia nie będzie Mszy Świętej o godzinie 12:00.

7. W całej Polsce po raz szósty, a w naszej diecezji i w naszej parafii po raz trzeci trwa akcja dobroczynna prowadzona przez Parafialny Zespół Caritas pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”, która polega na przygotowaniu wyprawki szkolnej dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Jest jeszcze możliwość wsparcia tego dzieła bezinteresownej pomocy wobec dzieci z naszej parafii.

8. W ramach wakacyjnych spotkań z muzyką sakralną i nie tylko, dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00 będzie obecny wśród nas zespół o nazwie „Pax et bonum” (łac. pokój i dobro), który od 1979 roku istnieje przy parafii Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Płocku na Górkach. Zespół będą reprezentowały p. Regina Sałkowska i p. Aleksandra Zych, które śpiewem i muzyką włączą się w liturgię Mszy Świętej, a później wykonają kilka dodatkowych pieśni i piosenek religijnych. Zapraszamy.

9. Są jeszcze wolne miejsca do Częstochowy w drugim autokarze na pielgrzymkę, która jest planowana w dniach 21 – 22 sierpnia. Szczegóły w zakrystii po Mszy Świętej lub u p. Jana Pikus w Czernicach Borowych.

10. Ofiary na tacę z drugiej niedzieli sierpnia każda parafia przekazuje na rzecz diecezji płockiej. Przy tej okazji dziękuje za ofiary na tacę składane w każdą niedzielę i różne uroczystości roku kościelnego.

11. W ubiegłym tygodniu ofiarę na rzecz prowadzonych w parafii remontów i inwestycji złożyli p. Lech i Elżbieta Trzcińscy z Chojnówki. Bóg zapłać.

12. Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” ogłasza zbiórkę odzieży używanej dnia 11 sierpnia br. (poniedziałek) w godz. 10:00 – 13:00. W tym czasie będą wielokrotnie przejeżdżać oznakowane samochody i zabiorą przygotowane rzeczy, które należy wystawić przed domem. Do worków można włożyć różnego rodzaju odzież, ręczniki, obrusy, pościel, koce, kołdry oraz buty powiązane parami, a także zabawki i sprzęt rehabilitacyjny. Celem akcji jest pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 11 sierpnia (poniedziałek) – Święta Klara (1194-1253). Dziewica, zafascynowana życiem świętego Franciszka, która poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu świętego Franciszka, popularnie zwanego klaryskami, gdzie siostry poświęcają się przede wszystkim modlitwie wstawienniczej.

• 14 sierpnia (środa) – Święty Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941). Franciszkański kapłan i męczennik hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie, który ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki. Beatyfikowany jako wyznawca przez Pawła VI w 1971 roku, a kanonizowany jako męczennik w 1982 roku przez Jana Pawła II.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa