Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziewiętnasta niedziela roku liturgicznego przypomina nam, że sierpień owocuje, bo jest to czas żniwnej pracy rolników, pielgrzymiego trudu i postanowień abstynenckich. Pomimo pełni lata, wakacji i urlopów, nie jest to łatwy miesiąc, ale umacnia nas wiara w bliskość Boga i wzruszająca historia naszej Ojczyzny, która w tych dniach przypomina donośnym głosem o rocznicy Powstania Warszawskiego.

2. Serdecznie witamy w naszym kościele brata Marcina Mosakowskiego ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który pochodzi z Ciechanowa, a obecnie pracuje w Papieskim Kościelnym Instytucie Polskim w Rzymie. Brat Marcin przekazał naszej parafii relikwie błogosławionego Jana Pawła II, które pochodzą z Rzymu i są relikwiami drugiego stopnia ”ex indumentis”, czyli z szat (fragment sutanny). Dziękujemy raz jeszcze za okazaną pomoc i modlitwę, a także za obecność podczas dzisiejszej niedzieli.

3. W ramach wakacyjnych spotkań z muzyką organową i nie tylko, dzisiaj w czasie Mszy świętej o godzinie 15:00 naszymi gośćmi będą p. Robert Bartołd, który pełni posługę organisty w parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Ciechanowie oraz p. Magdalena Nowicka, która będzie akompaniować na skrzypcach. Swoją obecnością i muzyką zaproszeni artyści uświetnią przebieg liturgii Mszy świętej, a później wykonają kilka dodatkowych utworów z dziedziny muzyki poważnej. Zapraszamy.

4. Trwa piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę. Dziękujemy za modlitwę różańcową w intencji pielgrzymów, którą prowadziło dziś Koło Żywego Różańca z Żeber, ponieważ jest to druga niedziela miesiąca. Dzisiaj po Mszy świętej o godzinie 15:00 apel dla pielgrzymów duchowych, a jutro i we wtorek jednoczymy się duchowo z pielgrzymami w czasie Mszy świętej o godzinie 16:30. W środę 14 sierpnia Msza święta o godz. 8:30 i ostatni apel pielgrzymkowy, a przed Mszą świętą Godzinki ku czci Matki Bożej. Jest to dziewiąty i ostatni dzień pielgrzymowania z Płocka na Jasną Górę.

5. W środę 14 sierpnia z okazji wspomnienia Świętego Maksymiliana Kolbe uroczystość odpustowa w Lipie (parafia Święte Miejsce). Główna Msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12:00.

6. W czwartek 15 sierpnia Kościół świętuje uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej). Zgodnie z polską tradycją na zakończenie każdej Mszy świętej błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóż. Porządek nabożeństw jak w niedzielę, gdyż jest to „święto nakazane”, więc powinniśmy tego dnia uczestniczyć we Mszy świętej. W tym dniu wspominamy również kolejną 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą” z 1920 roku i przeżywamy doroczne święto Wojska Polskiego. W modlitwie polecajmy Królowej Polski i hetmance polskich żołnierzy losy naszego narodu i pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają.

7. 15 sierpnia w 29. kościołach diecezji płockiej odbywają się odpusty na największą uroczystość Matki Bożej. Świętuje katedra płocka i wszystkie ważniejsze sanktuaria maryjne oraz miejsca, w których wspólnotom lub kościołom patronuje Wniebowzięta. W Roku Wiary dodatkowo 15 sierpnia we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji płockiej wierni, którzy będą uczestniczyli we Mszy świętej i wspólnie odmówią wyznanie wiary, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).

8. Za tydzień w niedzielę 18 sierpnia odpust w parafii Rostkowo z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystą Mszę świętą o godz. 12:00 odprawi Biskup Płocki Piotr Libera. W naszym kościele tego dnia nie będzie Mszy świętej o godzinie 12:00.

9. Dożynki w naszej parafii tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, tj. w tym roku 1 września. O godzinie 12:00 uroczysta Msza święta z poświęceniem dożynkowych wieńców i procesją eucharystyczną. Żniwa już zbliżają się do końca, dlatego już dziś zapraszam całą parafię do wspólnego dziękczynienia i bardzo proszę, aby zgodnie z tradycją przygotować wieńce dożynkowe z poszczególnych miejscowości naszej parafii. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej.

10. W ramach zmian personalnych na stanowisku proboszcza w naszym dekanacie, od 1 sierpnia nowym proboszczem u Ojców Pasjonistów w Przasnyszu, został mianowany o. Wiesław Marek Wiśniewski. Poprzedni proboszcz, o. Przemysław Śliwiński, został mianowany proboszczem w Warszawie. Ojcu Przemkowi dziękujemy za współpracę duszpasterską i obecność w naszej parafii przy różnych okazjach.

11. W całej Polsce po raz piąty, a w naszej diecezji i w naszej parafii po raz drugi trwa akcja dobroczynna prowadzona przez Parafialny Zespół Caritas pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”, która polega na przygotowaniu wyprawki szkolnej dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji. Jest jeszcze możliwość wsparcia tego dzieła bezinteresownej pomocy dzieciom w naszej parafii. Szczegóły w zakrystii.

12. Ofiary na tacę z drugiej niedzieli sierpnia każda parafia przekazuje na rzecz diecezji płockiej. Przy tej okazji dziękuje za ofiary na tacę składane w każdą niedzielę i różne uroczystości roku kościelnego.

13. Chodnik do kościoła, który fundują mieszkańcy Chojnowa, będzie w tym tygodniu.

14. W ubiegłym tygodniu została zakończona budowa parkingu przed kościołem. Pojawiły się stylowe kosze na śmieci i estetyczne ławeczki oraz częściowo nasadzenia drzewek w pasie zieleni. Pozostały jeszcze pewne prace kosmetyczne, które zostaną przeprowadzone przez parafię w najbliższym czasie. Już dzisiaj w imieniu całej parafii chcę podziękować Urzędowi Gminy w Czernicach Borowych za przygotowanie i wykonanie tego projektu. Dziękujemy Panu Wójtowi Wojciechowi Brzezińskiemu oraz Pani Ewie Mazurkiewicz, za koordynacje prowadzonych prac. Dziękujemy Radzie Gminy, a szczególnie Panom Radnym z naszej parafii, nie zapominając o pracownikach firmy „Tokar” z siedzibą w Rzekuniu, za zaangażowanie w wykonywane prace. To poważna inwestycja, bo jej koszt wynosi ok. 100 tysięcy złotych, dlatego parafia nie byłaby w stanie podjąć się tego zadania w najbliższych latach, a jednocześnie wiemy, że parking w takim kształcie jest nam bardzo potrzebny. Chcemy więc podziękować nie tylko słowem, ale przede wszystkim modlitwą Mszy świętej w intencji Samorządu Gminy Czernice Borowe, która zostanie odprawiona w niedzielę za dwa tygodnie 25 sierpnia o godzinie 15:00. Razem z Radą Duszpasterską i Radą Gospodarczą naszej parafii zapraszamy już dzisiaj do modlitwy dziękczynnej z prośbą o Boże błogosławieństwo w codziennym życiu rodzinnym i zawodowym.

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 14 sierpnia (środa) – Święty Maksymilian Maria Kolbe, męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia i uczy nas ofiarnej miłości do drugiego człowieka.

• 17 sierpnia (sobota) – Święty Jacek Odrowąż, który żył w XII wieku i założył pierwszy klasztor dominikański w Polsce. Był gorliwym duszpasterzem i misjonarzem na Rusi, w Prusach i na Litwie.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa