Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siedemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca lipca i przypomina nam, że zbliża się połowa wakacji. Modlimy się o dobrą pogodę na trwające żniwa. Jesteśmy ludem Bożym Nowego Przymierza, który gromadzi się na Eucharystii, aby dać wyraz swojej wierze i prawdziwej chrześcijańskiej mądrości. Nasza obecność w kościele ma być wyrazem, że na pierwszym miejscu stawiamy sprawę Królestwa Bożego, bo ono ma najwyższą cenę i jest drogocenną perłą, którą mamy zdobywać.
 2. Przez całą niedzielę ponownie jest wśród nas dzisiaj ksiądz Łukasz Gach, który obecnie jest wikariuszem parafii pw. Świętego Wojciecha w Raciążu. Ksiądz Łukasz od kilku lat pełni odpowiedzialną funkcję Kierownika Trasy w czasie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. W tym roku 12 czerwca obchodził 10. rocznicę święceń kapłańskich. Dziękujemy za słowo Boże i posługę w konfesjonale oraz wspólną modlitwę sprawowanej Eucharystii, a także życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej na zakończenie tegorocznego urlopu i trwające nadal wakacje.
 3. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie dzieci, które w tym roku przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 4. W sobotę rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Episkopat Polski apeluje do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, aby starać się przeżywać ten czas w trzeźwości i abstynencji. Za tydzień okolicznościowe słowo na ten temat.
 5. Sobota 1 sierpnia to 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam o konieczności modlitwy za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono obecnie odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, zatrzymajmy się na chwilę modlitwy. W całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Tego pamiętnego dnia był wtorek.
 6. Dzień 1 sierpnia w tym roku to także pierwsza sobota miesiąca. O godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów już podążających na Jasną Górę oraz z naszej parafii, którzy wybierają się na pielgrzymkę. Będzie to również modlitwa za wszystkich poległych i zamordowanych w Powstaniu Warszawskim.
 7. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie” i służbę liturgiczną.
 8. Dzisiaj kończymy XXI Tydzień Świętego Krzysztofa. W ramach parafialnego poświęcenia pojazdów i akcji MIVA Polska „jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy” z ubiegłej niedzieli, na zakup środków transportu dla misjonarzy przekazaliśmy 1.200 zł (500 zł to zakupy w sklepie Świętego Krzysztofa oraz 700 zł to ze złożone ofiary materialne). Wszystkim kierowcom – ofiarodawcom składamy podziękowanie.
 9. W czasie ostatniego spotkania z Radą Duszpasterską podjęto decyzję o zwróceniu się do wspólnoty parafialnej z prośbą o dobrowolne wsparcie prac prowadzonych na cmentarzu. Więcej informacji podczas ogłoszeń w niedzielę za tydzień.
 10. Razem z Panem Kościelnym dziękujemy mieszkańcom Żeber za okazaną pomoc w formie symbolicznej wczoraj przy sprzątaniu kościoła i dzwonnicy.
 11. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz cmentarza, którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Irena Zbrzeźniak, związana rodzinnie z naszą parafią oraz dziękuję wszystkim składającym ofiarę w ostatnim czasie na rzecz prowadzonych prac na cmentarzu parafialnym.
 12. Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski zaprasza mieszkańców powiatu przasnyskiego oraz gminy Czernice Borowe na spotkanie informacyjne w sprawie modernizacji drogi 544, które odbędzie się we wtorek 28 lipca br. o godz. 14:00 w Sali OSP w Czernicach Borowych.
 13. APEL BISKUPA PŁOCKIEGO PIOTRA LIBERY DO KAPŁANÓW DIECEZJI PŁOCKIEJ W SPRAWIE BAZYLIKI HAGIA SOPHIA W STAMBULE. Pomimo trwających wakacji, zwracam się do Was, Drodzy Kapłani, w ważnej i pilnej sprawie. Jak zapewne słyszeliście, decyzją prezydenta Turcji, starożytna bazylika chrześcijańska Hagia Sophia w Stambule zostanie przekształcona w meczet. Zbudowana w 537 roku świątynia była przez wieki sercem całego wschodniego chrześcijaństwa. Obecnie tureckie władze, gwałcąc wszelkie standardy religijnej harmonii i wzajemnego szacunku, postanowiły, że już w najbliższy piątek, 24 lipca, nastąpi uroczysta inauguracja meczetu w Hagia Sophia. Bardzo jest tym zasmucony Papież Franciszek (Anioł Pański, 12 lipca br.). Biskupi katoliccy i prawosławni w USA ogłosili natomiast 24 lipca br., ekumenicznym dniem żałoby i modlitwy za Hagia Sophia. Wezwali oni wszystkie Kościoły chrześcijańskie do bicia tego dnia w dzwony na znak żałoby oraz do obniżenia flag do połowy masztów. Dlatego proszę Was, Bracia, aby na znak solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, w piątek 24 lipca, zabiły dzwony o godz. 15:00 we wszystkich świątyniach naszej płockiej diecezji, zaś kościelne flagi (maryjna: biało-niebieska i watykańska: żółto-biała) – tam, gdzie to możliwe – niech zostaną opuszczone do połowy masztów. Bardzo Wam dziękuję za zrozumienie okazane dla tak ważnej sprawy i proszę o modlitwę w tej intencji. Korzystając z okazji przesyłam Wam moje pozdrowienia i błogosławieństwo z Eremu Srebrnej Góry, w którym ponownie spędzam kilka dni na osobistej modlitwie i wyciszeniu. Bp Piotr Libera Biskup Płocki.
 14. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny (dzisiaj szczególnie pamiętamy o Annach i Hannach). Przekazujemy również życzenia dla księdza prałata Tadeusza Niestępskiego, emerytowanego proboszcza parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu i nestora duchowieństwa dekanatu przasnyskiego, który dzisiaj obchodzi jubileusz 90. rocznicy urodzin. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku, szczególnie w naszej parafii. Modlimy się także o łaskę zdrowia dla chorych (nadal trwa pandemia korona wirusa). Prosimy miłosierdzie Boże o życie wieczne dla wszystkich zmarłych, szczególnie nagle i tragicznie w wyniku wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych.
 15. W czwartek 17 lipca br. w Rzymie odszedł do wieczności kardynał Zenon Grocholewski, jeden z najbliższych współpracowników Świętego Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Był prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego. W tym roku skończyłby 81 lat. Został pochowany w Poznaniu 25 lipca br. w katedralnej krypcie biskupów. Niech po trudach pasterskiej posługi spoczywa w pokoju. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
 16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 26 lipca (niedziela) – Święci Anna i Joachim. Rodzice Najświętszej Maryi Panny i dziadkowie Pana Jezusa.
 • 29 lipca (środa) – Święta Marta. Była siostrą Łazarza i Marii, a swoją postawą ukazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga. Jest patronką pracowników hotelowych, kucharek i gospodyń domowych.
 • 31 lipca (piątek) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Hiszpański rycerz, a później prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 sierpnia (sobota) – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787). Biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich. Założyciel zgromadzenia ojców redemptorystów.
 1. W tych dniach mija 9. lat mojej obecności w naszej parafii. Bardzo dziękuję za każdą życzliwość i modlitwę oraz zapewniam o pamięci w swojej codziennej modlitwie. Przyjmijmy błogosławieństwo, aby wypełniać swoje obowiązki i duchowo tworzyć Królestwo Boże, które jest podobne do skarbu ukrytego w roli i do drogocennej perły.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa