Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj siedemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca lipca i przypomina nam, że mija połowa wakacji. Modlimy się o dobrą pogodę na trwające żniwa. Wraz z uczniami Chrystusa wypowiadamy dzisiaj słowa: „Panie, naucz nas modlić się”. Życie duchowe, które nieustanie próbujemy rozwijać jest przede wszystkim darem samego Boga. Wierzymy, że przez udział w niedzielnej Eucharystii Pan umocni w nas pragnienie dobrej modlitwy.
 2. W czwartek rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Episkopat Polski apeluje do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, aby starać się przeżywać ten czas w trzeźwości i abstynencji.
 3. Czwartek 1 sierpnia to 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam o konieczności modlitwy za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono obecnie odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, zatrzymajmy się na chwilę modlitwy. W całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Tego pamiętnego dnia był wtorek.
 4. Również w czwartek o godz. 17:00 zostanie odprawiona Msza Święta za ofiary terroru hitlerowskiego, zamordowanych w Pomiechówku 30 lipca 1944 r. z okazji 75. rocznicy tej męczeńskiej śmierci. Po Mszy Świętej złożenie kwiatów i modlitwa w miejscu doczesnego spoczynku na cmentarzu parafialnym.
 5. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 6. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. O godzinie 15:30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu i będzie możliwość sakramentu pokuty, a później zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Najświętszego Serca Jezusa.
 7. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów podążających na Jasną Górę, szczególnie z naszej parafii, którzy wybierają się na pielgrzymkę.
 8. Za tydzień również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie” i służbę liturgiczną.
 9. Trwają jeszcze zapisy do udziału w 38. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która jak co roku będzie wędrowała w dniach 6 – 14 sierpnia pod hasłem „Mocni Bożym Duchem”.
 10. Przewodnik grupy Złotej ks. Jakub Kępczyński zaprasza na spotkanie przed pielgrzymką, które odbędzie się dzisiaj w Przasnyszu w kościele Ojców Pasjonistów o godz. 16:00 i w Makowie Mazowieckim w parafii pw. Świętego Józefa o godz. 18:00. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 11. W piątek 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Parcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez Świętego Franciszka z Asyżu, który żywił wyjątkową miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się ok. 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 12. W niedzielę za tydzień 4 sierpnia rozpocznie się edycja wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną, które w odbywają się w poszczególne niedziele sierpnia po Mszy Świętej o godz. 15:00. Serdecznie zapraszamy.
 13. Dzisiaj kończymy XX Tydzień Świętego Krzysztofa. W ramach parafialnego poświęcenia pojazdów i akcji MIVA Polska „jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy” z ubiegłej niedzieli, na zakup środków transportu dla misjonarzy przekazaliśmy 1.200 zł (700 zł – zakupy w sklepie Świętego Krzysztofa oraz 500 zł ze złożonych ofiar materialnych). Wszystkim kierowcom – ofiarodawcom składamy podziękowanie.
 14. Po spotkaniu z Radą Gospodarczą przedstawiam w zarysie sytuację remontową i inwestycyjną naszej parafii. W czerwcu zakończono prace związane z modernizacją i konserwacją dzwonów oraz całego systemu dzwonienia. Była to kontynuacja prac związanych z wymianą dachu dzwonnicy i montażem zegara wieżowego. W dwóch istniejących dzwonach była konieczna wymiana serc oraz ich zamocowania tzw. sworzni. Możemy te rzeczy obejrzeć w Izbie Pamięci na piętrze dzwonnicy. Całkowity koszt prac związanych z zamocowaniem trzeciego dzwonu, modernizacją systemu dzwonienia razem z podłączeniem nowego dzwonu do zegara wieżowego oraz konserwacją starych dzwonów wyniósł 32 tys. zł. W tej kwocie pozyskano z Kurii Diecezjalnej 5 tys. zł oraz ze Starostwa Powiatowego 7.100 zł (za przydział tych środków bardzo dziękujemy). Obecnie pozostaje jeszcze konieczność wzmocnienia jednego z głównych drewnianych elementów zamocowania dzwonów, który jest częściowo spróchniały, uszczelnienia podestu balkonu i założenia specjalnych siatek w oknach dzwonnicy z żaluzjami, które zabezpieczą pomieszczenie z dzwonami przed dużymi opadami deszczu i śniegu. Za cmentarzem w maju tego roku wykonano kamienny podjazd i schody oraz fragment alejki, co kosztowało 20 tys. zł, z dofinansowaniem dobroczynnym budowy alejki w wysokości 5 tys. zł. Obecnie przy współpracy z Urzędem Gminy trwają prace polegające na organizacji nowego parkingu. W najbliższym czasie z dofinansowaniem Funduszu Sołeckiego sołectw naszej parafii w wysokości 8 tys. zł (również za te środki bardzo dziękujemy) postaramy się, aby do jesieni doprowadzić tam energię elektryczną i zamontować stylowe latarnie. Planowane są też konieczne prace naprawcze istniejącego ogrodzenia cmentarza, które w wielu miejscach jest osłabione i uszkodzone. Te inwestycje planujemy przeprowadzić z ofiar bieżących, a w najbliższym czasie nie planujemy nowych większych inwestycji z powodu zadłużenia parafii, które będziemy starali się uregulować ze środków uzyskanych z dwóch wizyt kolędowych w roku 2020 i 2021. Dlatego na dzień dzisiejszy nie musimy zaciągać kredytu bankowego, aby tych zobowiązań nie powiększać. Tym bardziej, że nadal mamy kredyt rolniczy zaciągnięty w 2017 roku na zakup ziemi przy kościele, który spłacimy w trzech zasadniczych ratach do roku 2022. Za sytuację materialną w parafii odpowiedzialność ponosi Proboszcz razem z Radą Gospodarczą, której bardzo dziękuję za okazywaną pomoc. Jak również składam podziękowanie całej wspólnocie parafialnej za zrozumienie tych trudnych, ale koniecznych prac remontowo – inwestycyjnych, a także wsparcie materialne przy różnych okazjach. Wielkie Bóg zapłać!
 15. W najbliższą sobotę 3 sierpnia ok. godziny 11:30 zapraszamy mieszkańców Kuskowa do wspólnego sprzątania kościoła, dzwonnicy i otoczenia. Razem z Panem kościelnym będziemy wdzięczni za każdą okazaną pomoc.
 16. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA UROCZYSTOŚĆ KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ SMARDZEWSKIEJ W SMARDZEWIE KOŁO PŁOŃSKA. Czcigodni Księża, Umiłowani Diecezjanie. W polskiej pobożności ludowej miesiąc sierpień kieruje nasze myśli w stronę Matki Bożej. Zwłaszcza Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypomina nam, że Maryja jest nie tylko naszą Matką, ale także Królową nieba i ziemi jest szczególnie obchodzona w naszej Ojczyźnie. W tym roku wyjątkową okazją do oddania hołdu Bogurodzicy we wspólnocie Kościoła Płockiego będzie uroczysta Koronacja Obrazu Matki Bożej w Smardzewie koło Płońska. Właśnie w Smardzewie – wówczas małej wsi należącej do parafii Sarbiewo – ponad 300 lat temu zbudowano drewnianą kaplicę, w której został umieszczony cudowny wizerunek Matki Bożej Smardzewskiej (kopia wizerunku Matki Bożej Bocheńskiej). Od tamtego czasu smardzewianie i wierni z okolicznych miejscowości oddawali cześć Maryi w Jej cudownym obrazie. Świadczą o tym liczne wota. Jednym z najcenniejszych jest wotum ofiarowane w pierwszą niedzielę września 1711 r. przez Księdza Biskupa Ludwika Załuskiego, Ordynariusza Diecezji Płockiej, który przybył wówczas do Smardzewa, aby konsekrować kościół. Podczas tej uroczystości oddał w opiekę Matki Bożej Smardzewskiej i Jej Syna Diecezję Płocką, całe Mazowsze i Rzeczpospolitą. Od tamtego czasu do Smardzewskiej Pani pielgrzymowały rzesze pątników. Ten wyjątkowy kult Pani Smardzewskiej przetrwał do czasów współczesnych. Dlatego 15 sierpnia 2011 r. zdecydowałem ustanowić kościół w Smardzewie Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Po ośmiu latach od tego wydarzenia, na prośbę Księdza Proboszcza Henryka Dymka i zasięgnięciu opinii kompetentnych gremiów, podjąłem decyzję o koronacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. Odbędzie się ona 15 sierpnia br. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. Koronacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00 na placu przed kościołem przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, wieloletni Metropolita Przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Serdecznie zapraszam na tę Uroczystość wszystkich diecezjan: kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, szczególnie członków Kół Żywego Różańca. Niech ta Koronacja będzie okazją do naśladowania pokornej Służebnicy Pańskiej w naszym życiu codziennym. Niech stanie się również okazją do zawierzenia Maryi, Matce i Królowej, losów naszej Ojczyzny i Diecezji oraz wszystkich chrześcijan, zwłaszcza tych, którzy w różnych częściach świata cierpią prześladowanie dla Imienia Jezus. Pozdrawiam Was serdecznie z Eremu Kamedułów pod Krakowem i polecam Bogu przez przyczynę Matki Bożej Smardzewskiej. Bp Piotr Libera Biskup Płocki.
 17. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o łaskę zdrowia dla chorych i życie wieczne dla wszystkich zmarłych, szczególnie nagle i tragicznie w wyniku wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych.
 18. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 lipca (poniedziałek) – Święta Marta. Była siostrą Łazarza i Marii, a swoją postawą ukazuje nam wartość służby drugiemu człowiekowi w wyrażaniu miłości do Boga. Jest patronką pracowników hotelowych, kucharek i gospodyń domowych.
 • 31 lipca (środa) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Hiszpański rycerz, a później prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 sierpnia (czwartek) – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787). Biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich. Założyciel zgromadzenia ojców redemptorystów.
 1. W mocy Bożego Ducha zostaliśmy umocnieni wspólną modlitwą. Dlatego idźmy z radością, aby wypełniać swoje obowiązki i duchowo tworzyć Królestwo Boże pośród nas.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa