Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym i pierwsza w miesiącu sierpniu. W dzień poświęcony Panu, po całym tygodniu pracy lub wypoczynku, przychodzimy do świątyni, aby słuchać Tego, który powiedział: „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4, 4). Tylko Jezus Chrystus daje pokarm, który nie ginie i może zaspokoić każdy ludzki głód. On dziś woła do nas: „Wszyscy spragnieni przyjdźcie”.
 2. W niedzielę 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Parcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez Świętego Franciszka z Asyżu, który żywił wielką miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się ok. 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół w dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 3. Wczoraj rozpoczęliśmy sierpień, miesiąc rolniczego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych rocznicach i wydarzeniach z historii naszego narodu. To dlatego biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżywali ten czas w trzeźwości. Niech naszymi orędownikami w modlitwie o trzeźwość będą Święty Maksymilian Maria Kolbe, Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz oraz Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Na ołtarzu Świętego Łuksza Ewangelisty będzie dostępna Parafialna Księga Abstynencji, gdzie można odnotować imiennie lub anonimowo swoje postanowienia.
 4. Dzisiaj z okazji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla całej asysty i dziewcząt sypiących kwiatkami oraz służby liturgicznej.
 5. W tym roku wakacyjne spotkania nie tylko z muzyką sakralną, które zwykle odbywały się w każdą niedzielę sierpnia po Mszy Świętej o godz. 15:00, zostają zawieszone. Planowane są tylko dwa takie spotkania w nieco większym zakresie. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej oraz w ostatnią niedzielę sierpnia. Szczegóły zostaną podane później.
 6. W czwartek 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust z uroczystą Sumą o godzinie 12:00 w sąsiedniej parafii Grudusk oraz trochę dalej położoną parafią Płoniawy w diecezji łomżyńskiej.
 7. Najbliższy czwartek to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii i wytrwałość w powołaniu.
 8. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty od godz. 15:30.
 9. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej w formie sztafetowej wyrusza w czwartek 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej. Spotykamy się w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą sobotę i niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 10. W najbliższą niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 10:00, ofiarujemy Różaniec w intencji pielgrzymkowego dzieła, który poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, gdyż jest to druga niedziela miesiąca.
 11. Od następnej niedzieli 9 sierpnia przedstawiciele Rady Duszpasterskiej dostarczą każdej rodzinie i wszystkim parafianom zaadresowane koperty z okolicznościową kartą pocztówkową z podziękowaniem za dotychczasowe wsparcie różnych prac na cmentarzu parafialnym i z prośbą o dobrowolne wsparcie prac obecnie prowadzonych. Głównie takich jak: budowa alejek, dofinansowanie montażu lamp oświetleniowych oraz instalacji energetycznej, monitoring, tworzenie małej architektury zieleni, kontynuacja naprawy ogrodzenia z tyłu cmentarza, komputerowa inwentaryzacja wszystkich grobów oraz przygotowanie projektu doprowadzenia wody z tyłu cmentarza (być może ze środków funduszu sołeckiego na rok 2021), zanim rozpoczną się prace utwardzające tworzący się nowy parking nawierzchnią z kostki, a także zakup dwóch pojemników 1100 l na odpady przy bramie głównej. Do koperty można będzie włożyć dobrowolną ofiarę materialną i zwrócić kopertę we własnym zakresie z nazwiskiem rodziny lub osoby składającej ofiarę. Można to będzie uczynić podczas Mszy Świętej na tacę, w zakrystii po Mszy Świętej lub w tygodniu w kancelarii parafialnej. Serdeczne podziękowanie dla przedstawicieli Rady Duszpasterskiej i wszystkich ofiarodawców.
 12. Dziękuję za ofiarę na rzecz cmentarza parafialnego, którą w ubiegłym tygodniu złożyli: p. Jadwiga Brzeźniak, p. Wanda i Wiktor Śmigielscy oraz p. Danuta i Jan Skowrońscy.
 13. OKO-LUX Sp. z o.o. zaprasza na komputerowe badanie wzroku w poniedziałek 17 sierpnia br. w Sali OSP w Czernicach Borowych przy ulicy Chełchowskiego 12 w godzinach od 10:00 do 13:00. Zapisy i rejestracja pod nr tel. (23) 674-60-72. Koszt badania komputerowego – 10 zł. Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego – 10zł. Zapisy prowadzone są do dnia 17 sierpnia b Podczas badania istnieje możliwość zapisania się na konsultację okulistyczną oraz zamówienia okularów korekcyjnych. Badanie przeznaczone jest dla osób powyżej 16-go roku życia.
 14. Składam podziękowanie za okazały kosz kwiatów, który podarowała do kościoła p. Jadwiga Tyburska z okazji rozpoczęcia czasu emerytury. Dziękujemy za wieloletnią współpracę z naszą parafią na stanowisku w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz życzymy zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego.
 15. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu. Bądźmy ostrożni na drodze w czasie wakacyjnych wyjazdów, a także podczas wykonywania prac polowych, szczególnie przy zbiorze tegorocznych plonów. Uważajmy na siebie w miejscach publicznych i dużych skupiskach ludzi, bowiem pandemia koronawirusa trwa nadal i zbiera swoje „czarne żniwo” licznych zachorowań i śmierci wielu ludzi.
 16. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 4 sierpnia (wtorek) – Święty Jan Maria Vianney. Prezbiter, który będąc proboszczem w Ars we Francji, zasłynął jako spowiednik i mąż modlitwy. Żył w latach 1786–1859. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.
 • 8 sierpnia (sobota) – Święty Dominik. Wybitny kaznodzieja, który owocnie zwalczał szerzące się
  w ówczesnej Europie herezje. Założył Zakon Kaznodziejski, zwany Dominikanami.
 1. Podczas tej Mszy Świętej zostaliśmy obdarowani bogactwem nieprzemijającym, którym jest Słowo Boże i Ciało Pańskie. Idźmy więc z błogosławieństwem, aby pośród marności tego świata, szerzyć wartości ewangeliczne. Pamiętajmy o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i męczeńskiej śmierci ofiar terroru hitlerowskiego, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym, zamordowanych 30 lipca 1944 r. w Pomiechówku podczas likwidacji więzienia w Forcie Trzecim Twierdzy Modlin.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa