Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym i pierwsza w miesiącu sierpniu. W dzień poświęcony Panu, po całym tygodniu pracy lub wypoczynku, przychodzimy do świątyni, aby słuchać Tego, który mówi do nas w Ewangelii według Świętego Jana „Ja jestem chlebem życia” i daje światu Eucharystię, aby zaspokoić każdy ludzki głód.
 2. Niedziela 1 sierpnia to 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam o konieczności modlitwy za naszą Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono obecnie odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, zatrzymajmy się na chwilę modlitwy. W całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Tego pamiętnego dnia był wtorek.
 3. Sierpień to miesiąc rolniczego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych rocznicach i wydarzeniach z historii naszego narodu. To dlatego biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżywali ten czas w abstynencji od alkoholu. Niech naszymi orędownikami w modlitwie o trzeźwość będą Święty Maksymilian Maria Kolbe, Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz oraz Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Na ołtarzu Świętego Łuksza Ewangelisty będzie dostępna Parafialna Księga Abstynencji, gdzie można odnotować imiennie lub anonimowo swoje sierpniowe postanowienia.
 4. Dzisiaj z okazji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla całej asysty oraz służby liturgicznej.
 5. W poniedziałek 2 sierpnia przypada wspomnienie Matki Bożej Anielskiej i związany z nim odpust Parcjunkuli. Jest to wyjątkowy przywilej uproszony przez Świętego Franciszka z Asyżu, który żywił wielką miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się ok. 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół w dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie jakiegokolwiek kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 6. W tym roku wakacyjne spotkania nie tylko z muzyką sakralną, które zwykle odbywały się w każdą niedzielę sierpnia po Mszy Świętej o godz. 15:00 nadal pozostają zawieszone.
 7. W piątek 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust z uroczystą Sumą o godzinie 12:00 w sąsiedniej parafii Grudusk oraz trochę dalej położoną parafią Płoniawy w diecezji łomżyńskiej.
 8. Najbliższy czwartek to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii i wytrwałość w powołaniu.
 9. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty od godz. 15:30.
 10. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00, poprzedzona modlitwą różańcową.
 11. Jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej w formie sztafetowej wyruszy w piątek 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej. Spotykamy się w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie. W najbliższą sobotę o godz. 10:00, a w niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Dla Grupy Złotej (dekanaty: przasnyski, makowski i dzierzgowski) dniem pielgrzymowania będzie trzeci dzień, tj. niedziela 8 sierpnia. Przewodnikiem naszej grupy, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie ks. Łukasz Rogowski – wikariusz parafii pw. Wszystkich Świętych w Karniewie. Można się jeszcze zapisać do uczestnictwa w pielgrzymce duchowej.
 12. W najbliższą niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 10:00, ofiarujemy Różaniec w intencji pielgrzymkowego dzieła, który poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, gdyż będzie to druga niedziela miesiąca.
 13. Msze Święte w naszym kościele są odprawiane w niedziele o godzinie 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 14. W imieniu nas wszystkich dziękuje mieszkańcom Kownat za okazaną pomoc wczoraj przy sprzątaniu kościoła i dzwonnicy.
 15. Dziękuję za kolejną ofiarę na rzecz planowanej kapliczki ku czci Świętego Rocha, którą złożono anonimowo w ubiegłym tygodniu.
 16. W ramach parafialnego poświęcenia pojazdów i akcji MIVA Polska „jeden grosz za jeden kilometr bezpiecznej jazdy” z ubiegłej niedzieli, na zakup środków transportu dla misjonarzy przekażemy 500 zł. Również na pomoc dla poszkodowanych z powodu różnych klęsk żywiołowych w Polsce i w Europie przekażemy do Caritas Diecezji Płockiej 500 zł. Wszystkim kierowcom i pozostałym ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowanie.
 17. Ojciec Wiesław Wiśniewski CP, proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława Kostki w Przasnyszu, z dniem 1 sierpnia br., został mianowany kapelanem Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Przasnyskiego oraz Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.
 18. W najbliższą sobotę 7 sierpnia rozpoczną się obchody jubileuszu 150. lat w służbie Bogu i ludziom Klarysek Kapucynek w Przasnyszu. O godz. 11:00 w kościele klasztornym zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem J.E. Biskupa Płockiego Piotra Libery.
 19. Ogólne podsumowanie wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. W tym roku kolęda trwała 22 dni, w czasie których miało miejsce 350. wizyt duszpasterskich. Wszystkich osób mieszkających na co dzień w parafii jest ok. 1220, a zameldowanych – 1395 (dane z 31 grudnia 2020 roku), więc różnica wynosi mniej więcej 175 osób, które już nie mieszkają w poszczególnych miejscowościach parafii. Raz jeszcze bardzo dziękuję za złożone ofiary w czasie kolędy, szczególnie na inwestycje i remonty, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku oraz na częściowe uregulowanie zobowiązań finansowych powstałych w wyniku tych prac remontowo-inwestycyjnych.
 20. Ogólne sprawozdanie dotyczące prac remontowo – inwestycyjnych w parafii z roku 2020. Ułożono ok. 450 m 2 alejek na kwotę 65 tys. zł z dofinansowaniem ułożenia kostki wokół Grobu Rodziny Chełchowskich i pozostałych nagrobków o charakterze historycznym. Ok. 15 tys. zł to różnego rodzaju nasadzenia iglasto – liściaste na cmentarzu i w innych miejscach otoczenia kościoła, plebanii i na łące parafialnej. Doprowadzenie energii elektrycznej do nowej bramy i furtki cmentarza od strony tworzącego się parkingu oraz zakup, przywóz i montaż czterech stylowych lamp w otoczeniu cmentarza. Raz jeszcze chcę podziękować w imieniu parafii i wszystkich, którzy będą odwiedzać nasz cmentarz wieczorową porą za tę trudną, ale ważną i potrzebną inwestycję, wszystkim, którzy się do niej przyczynili. Całość kosztów inwestycji wyniosła  25 tys. zł z udziałem funduszu sołeckiego, środków parafii i prywatnej fundacji. Lampy posiadają żarówki LED o dużej mocy, ale niskim zużyciu energii elektrycznej i włączają się automatycznie o zmierzchu, a wyłączają o godz. 23:00. Skrzynka elektryczna przy nowej bramie posiada gniazdo energetyczne 380 V i 220 V. W najbliższym czasie z pomocą przyznanych kolejnych środków z funduszu wiejskiego, planujemy doprowadzenie wody do nowej bramy przy współpracy z Urzędem Gminy w Czernicach Borowych i Zakładem Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie. Czeka nas także naprawa uszkodzonego fragmentu ogrodzenia z tyłu cmentarza oraz podjazdu od strony nowej bramy i tworzącego się parkingu. Dziękuje raz jeszcze za jakiekolwiek wsparcie materialne przy różnych okazjach w tych trudnych również dla parafii czasach.
 21. Podczas ostatniego spotkania Parafialnej Rady gospodarczej 15 br. lipca została przedstawiona i omówiona obecna sytuacja materialna. Również zostały dokonane zmiany personalne wewnątrz Rady. Sekretarzem został p. Bogdan Grześ. Tę funkcję pełnił do marca bieżącego roku śp. Zenon Wojnarowski. Do siedmioosobowej grupy radnych dołączył p. Jarosław Sadowski, ponieważ skład personalny wynosi osiem osób, w tym trzech radnych z miejscowości Czernice Borowe.
 22. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu. Bądźmy ostrożni na drodze w czasie wakacyjnych wyjazdów, a także podczas wykonywania prac polowych, szczególnie przy zbiorze tegorocznych plonów.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 1 sierpnia (niedziela) – Święty Alfons Maria Liguori. Biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów.
 • 4 sierpnia (środa) – Święty Jan Maria Vianney. Prezbiter, który będąc proboszczem w Ars we Francji, zasłynął jako spowiednik i mąż modlitwy. Żył w latach 1786–1859. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów Kościoła katolickiego.
 1. Podczas tej Mszy Świętej zostaliśmy obdarowani bogactwem nieprzemijającym, którym jest Słowo Boże i Ciało Pańskie. Idźmy więc z błogosławieństwem, aby pośród tego kruchego i przemijającego świata, szerzyć wartości ewangeliczne. Pamiętajmy o 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i męczeńskiej śmierci ofiar terroru hitlerowskiego, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym, zamordowanych 30 lipca 1944 r. w Pomiechówku podczas likwidacji więzienia w Forcie Trzecim Twierdzy Modlin.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa