Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnim dniem miesiąca lipca. Liturgia słowa przestrzega przed nadmiernym pokładaniem nadziei w dobrach doczesnych i przemijających, a jednocześnie zachęca nas do gromadzenia dóbr duchowych. Najwyższym dobrem dla chrześcijanina powinien być sam Jezus Chrystus.

2. Dobiega końca piękny festiwal wiary i młodości, który przez ostatnie 10 dni przeżywaliśmy w naszej ojczyźnie podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego Franciszka. Dzisiaj o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta Posłania pod przewodnictwem papieża, który wieczorem zakończy swoją pierwszą podróż apostolską do Polski.

3. Jutro rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy starali się przeżywać ten czas w trzeźwości.

4. Również jutro będziemy przeżywać 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy naszych rodaków, często młodych dziewcząt i chłopców. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, w całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią dzwony w hołdzie poległym powstańcom.

5. W sobotę 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk z Sumą odpustową o godzinie 12:00.

6. W czwartek 4 sierpnia w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętego Proboszcza z Ars, a ponieważ jest to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego za powołanych do służby Bożej oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość w powołaniach, które już są.

7. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość sakramentu pokuty od godz. 15:30, a później Msza Święta.

8. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta połączona z pierwszym Apelem Jasnogórskim, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów, szczególnie z naszej parafii. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia, aby zobaczyć oblicze Chrystusa Zmartwychwstałego.

9. Za tydzień również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami i liturgiczną służbę ołtarza.

10. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się ok. 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.

11. W przyszłą niedzielę podczas Mszy Świętej o godz.15:00 rozpoczną się wakacyjne spotkania z muzyką sakralną. Będzie to już 4. edycja w poszczególne niedziele sierpnia, a pierwszymi gośćmi będą Juliusz i Swietłana Jakóbiak (organy i śpiew). Serdecznie zapraszamy.

12. Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zaprasza do uczestnictwa w pikniku historycznym, który odbędzie się w dniach 6 – 7 sierpnia br. w Chojnowie. W niedzielę 7 sierpnia o godz. 10:00 w naszym kościele parafialnym zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem uczestników pikniku.

13. Trwają jeszcze zapisy do udziału w 35. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która będzie wędrowała w dniach 6 – 14 sierpnia br. pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”. Można się jeszcze zapisać do udziału w „pielgrzymce duchowej”.

14. Spotkanie organizacyjne z księdzem przewodnikiem Grupy Złotej dla pielgrzymów z dekanatu przasnyskiego odbędzie się dnia 2 sierpnia (wtorek) o godz. 17:00 w parafii Świętego Wojciecha w Przasnyszu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

15. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, który będzie odprawiany w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

16. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej informuje, że autokarowa pielgrzymka do Torunia i Obór wyruszy w sobotę 27 sierpnia br. o godz. 5:00 z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych. W programie zwiedzanie miasta z przewodnikiem oraz nawiedzenie kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II, a później modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę proszone są o dokonanie wpłaty w wysokości 60 zł. Nie ma już wolnych miejsc.

17. Jest możliwość nabycia zestawu dwóch płyt DVD z V Parafialnego Pikniku Rodzinnego w cenie 50 zł. Chętnych proszę o zgłaszanie się do zakrystii.

18. Trwają prace przy wymianie pomnika na Grobie Nieznanego Żołnierza. W ubiegłym tygodniu na cmentarzu przeprowadzono też piaskowanie kostki i ołtarza polowego, a także pomnika na grobie rodzinnym śp. Piotra Wiśniewskiego oraz płyty nagrobnej o charakterze zabytkowym śp. Zygmunta i Marii Lwowskich. Ten nagrobek będziemy chcieli poprawić w całości jeszcze w tym roku. Koszt przeprowadzonej inwestycji wyniósł 1.000 zł. W przyszłym roku może udałoby się w ten sposób oczyścić całą aleję główną, ale na razie został odnowiony tylko mały fragment przy bramie wejściowej.

19. Przekazujemy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu. Dzisiaj mija 5. rocznica mojego ingresu do parafii, dlatego dziękuję za każdą modlitwę i okazane dobro.

20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 31 lipca (niedziela) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Kapłan i wybitny teolog, założyciel zakonu jezuitów.

• 1 sierpnia (poniedziałek) – Święty Alfons Maria Liguori. Biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów.

• 4 sierpnia (czwartek) – Święty Jan Maria Vianney. Żył w latach 1786–1859. Kapłan, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany. Zasłynął tam jako spowiednik i mąż modlitwy. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.

21. Nie gromadźmy dóbr doczesnych ponad miarę, pamiętając o słowach Pisma Świętego z Księgi Koheleta „Marność nad marnościami, wszystko marność”. Starajmy się pełnić uczynki miłosierdzia, ponieważ zachęca nas do tego czas Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i kończące się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Niech nas umocni Boże błogosławieństwo, abyśmy trwali w jedności z Bogiem i Kościołem, przeżywając w naszej parafii Nawiedzenie Rodzin przez Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa