Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj osiemnasta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą i dniem miesiąca lipca oraz przypomina nam, że zbliża się połowa wakacji. Liturgia słowa przestrzega przed nadmiernym pokładaniem nadziei w dobrach doczesnych i przemijających, a jednocześnie zachęca nas do gromadzenia dóbr duchowych.
 2. Dzisiaj o godz. 8:30 została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności i niepodległości, szczególnie za zamordowanych przez hitlerowców 30 lipca 1944 roku w Forcie III w Pomiechówku: Seweryna Jabłonowskiego, Stanisława Jabłonowskiego, Zygmunta Pszczółkowskiego, Stanisława Powierskiego, Ryszarda Dzielińskiego i Stanisława Kiras w 78. rocznicę męczeńskiej śmierci, ze wspomnieniem wszystkich poległych i zamordowanych w Postaniu Warszawskim.
 3. Dzisiaj kończymy XXIII Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony w tym roku pod hasłem „Niesiemy narodom pokój Chrystusa” z inicjatywy MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) i Krajowego Duszpasterstwa Kierowców.
 4. Jutro rozpoczynamy sierpień, miesiąc żniwnego trudu, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a także miesiąc pamięci o ważnych i wielkich wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie, abyśmy starali się przeżywać ten czas w trzeźwości.
 5. Niech naszymi orędownikami w modlitwie o trzeźwość będą Święty Maksymilian Maria Kolbe, Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz, Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński oraz Święty Jan Paweł II. Na ołtarzu Świętego Łuksza Ewangelisty będzie dostępna Parafialna Księga Abstynencji, gdzie można odnotować imiennie lub anonimowo swoje sierpniowe postanowienia.
 6. Również jutro będziemy przeżywać 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i kosztowało życie ok. 18. tysięcy żołnierzy podziemia, często młodych dziewcząt i chłopców. Dokładna liczba ofiar cywilnych nie jest znana, ale przyjmuje się, że powstanie pochłonęło ok. 200 tysięcy osób, często okrutnie zamordowanych na rozkaz Hitlera, który chciał Warszawę zrównać z ziemią. Niech wspomnienie tego patriotycznego zrywu przypomina nam nieustannie o potrzebie modlitwy za naszą ojczyznę oraz za wszystkich, którzy oddali swoje życie w obronie jej wolności, a także za tych, którym powierzono odpowiedzialne stanowiska. O godzinie 17:00, znanej jako „Godzina W”, w całej Polsce zawyją syreny i zadzwonią kościelne dzwony w hołdzie poległym powstańcom. Od 2010 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako polskie święto państwowe o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
 7. W czwartek 4 sierpnia w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętego Proboszcza z Ars, a ponieważ jest to pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej będziemy modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego za powołanych do służby Bożej oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość w powołaniach, które już są.
 8. W tym tygodniu przypada również pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość sakramentu pokuty od godz. 15:00.
 9. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta połączona z pierwszym Apelem Jasnogórskim, a pół godziny wcześniej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji wszystkich pielgrzymów, szczególnie z naszej parafii. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia, aby zobaczyć oblicze Chrystusa Zmartwychwstałego.
 10. W sobotę 6 sierpnia Kościół obchodzi święto Przemienienia Pańskiego, przypominając nam wydarzenie na Górze Tabor, gdy Jezus ukazał swoje bóstwo wobec trzech wybranych uczniów. W Kościele to święto obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. W tym dniu również przypada doroczny odpust w parafii Grudusk. Warto uświadomić sobie, że każda Eucharystia jest naszym wejściem na górę Przemienienia, aby zobaczyć oblicze Chrystusa Zmartwychwstałego.
 11. Za tydzień również pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 10:00 Msza Święta połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu i procesją eucharystyczną, na którą zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami i liturgiczną służbę ołtarza.
 12. Święty Franciszek z Asyżu żywił wyjątkową miłość do Maryi, dlatego swoją opieką otoczył kaplicę pw. Matki Bożej Anielskiej, zwanej Porcjunkulą (łac. portiuncula – mała cząsteczka, skrawek gruntu), która znajduje się 2 km od Asyżu. W tej kaplicy Święty Franciszek otrzymał od samego Jezusa słynny odpust, który zatwierdził papież Paweł VI i objął nim cały Kościół dniu rocznicy jej poświęcenia, czyli 2 sierpnia. Warunkiem uzyskania odpustu Porcjunkuli jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” oraz wypełnienie zwykłych warunków odpustu, czyli stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych w tym dniu przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia i ofiarować za siebie lub za kogoś ze zmarłych. Warto skorzystać z łaski darowania kar doczesnych za grzechy już odpuszczone w sakramencie pojednania.
 13. Trwają zapisy do udziału w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Płockiej na Jasną Górę, która w tym roku będzie wędrowała w tradycyjnej postaci, w dniach 6 – 14 sierpnia, pod hasłem „Powróćmy na Eucharystię”. Można się jeszcze zapisać do udziału w „pielgrzymce duchowej”.
 14. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 6:00, sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu. W czasie dziewięciu dni będziemy wspierać pielgrzymów poprzez okolicznościowe modlitwy i Apel Jasnogórski w ramach pielgrzymki duchowej, który będzie odprawiany w czasie każdej Mszy Świętej o godzinie 16:30 w dni powszednie, a w najbliższą niedzielę w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.
 15. Dziękuję przedstawicielom Nowych Czernic od strony Zembrzusa za pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w dniu wczorajszym.
 16. W ramach parafialnego poświęcenia pojazdów z ubiegłej niedzieli na zakup środków transportu dla misjonarzy przekazaliśmy 1.700 zł (1.000 zł – zakupy w sklepie Świętego Krzysztofa oraz 700 zł ze złożonych ofiar materialnych). Wszystkim kierowcom – ofiarodawcom składamy nasze podziękowanie.
 17. Msze Święte o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. Składamy serdeczne życzenia wszystkim parafianom i gościom, którzy obchodzą w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny. Pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Modlimy się także o życie wieczne dla zmarłych parafian oraz wszystkich zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu. Dzisiaj mija 11. rocznica mojego ingresu do parafii, dlatego dziękuję za każdą modlitwę i okazane dobro.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 31 lipca (niedziela) – Święty Ignacy z Loyoli (1491-1556). Hiszpański rycerz, a później prezbiter i wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański. Wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • 1 sierpnia (poniedziałek) – Święty Alfons Maria Liguori. Biskup i doktor Kościoła, założyciel zgromadzenia redemptorystów.
 • 4 sierpnia (czwartek) – Święty Jan Maria Vianney. Żył w latach 1786–1859.  Kapłan, który przez swoją ascezę i gorliwą działalność duszpasterską odrodził duchowo i moralnie parafię w Ars, do której został posłany. Zasłynął tam jako spowiednik i mąż modlitwy. Obecnie czczony jest jako patron proboszczów.
 1. Nie gromadźmy dóbr doczesnych ponad miarę, pamiętając o słowach Pisma Świętego z Księgi Koheleta „Marność nad marnościami, wszystko marność” (por. Koh 1, 2; 2, 21-23). Starajmy się pełnić uczynki miłosierdzia, ponieważ zachęca nas do tego czas pandemiczno – wojenny, który przeżywamy. Niech nas umocni błogosławieństwo, abyśmy byli zawsze wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie na wzór naszych rodaków, którzy poświęcili swoje życie w obronie wiary, wolności i niepodległości.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa