Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś dwudziesta pierwsza niedziela w roku Kościoła. W liturgii słowa usłyszeliśmy kierowane do nas osobiście pytanie Pana Jezusa Chrystusa: „A wy za kogo mnie uważacie”? Niech nasze dobre, codzienne życie będzie nieustanną odpowiedzią w słowach i uczynkach.

2. Przed nami ostatni tydzień miesiąca trzeźwości, a także dla niektórych ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystać ten czas na pogłębienie wzajemnych relacji rodzinnych i przyjacielskich, na dobrą lekturę i pożyteczne rozmowy.

3. W nadchodzący wtorek 26 sierpnia będziemy przeżywać uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i choć nie jest to „święto nakazane”, to warto raz jeszcze podziękować Bogu za dar naszej Matki i Królowej. Msza Święta o godzinie 16:30.

4. W ramach wakacyjnych spotkań z muzyką organową i nie tylko, dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00 naszym gościem będzie p. Tomasz Kaszubowski, który pochodzi z Przasnysza, gdzie w roku 1992 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Jest znanym muzykiem w dziedzinie gitary klasycznej. W roku 2002 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestnik licznych festiwali muzycznych w kraju i za granicą. Obecnie prowadzi klasę gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie. Zapraszamy.

5. Starosta Przasnyski oraz Samorządy Gminy i Miasta Przasnysz zapraszają na Dożynki Powiatowo – Gminno – Miejskie, które odbędą się w niedzielę za tydzień 31 sierpnia br. na terenie lotniska w Sierakowie. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta, połączona z błogosławieństwem wieńców dożynkowych.

6. Za dwa tygodnie w niedzielę 7 września br. planujemy dożynki parafialne, ponieważ jest to pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 12:00 Msza Święta z poświęceniem dożynkowych wieńców i procesją eucharystyczną. Zapraszam całą parafię do modlitwy dziękczynnej i proszę poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce dożynkowe. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych wykonują mieszkańcy ulic Kościelnej, Sadowej, Dolnej, Jasnej i Krótkiej.

7. W naszej parafii kończy się dzisiaj, trwająca jeszcze w całej Polsce już po raz szósty, akcja charytatywna pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”. Razem z dziećmi, do których trafią w tym tygodniu tornistry wyposażone w wyprawki szkolne, bardzo dziękuję wszystkim Dobroczyńcom, a wśród nich są: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego, poszczególne rodziny oraz osoby indywidualne (również spoza naszej parafii). Podziękowania również dla Parafialnego Zespołu Caritas oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych.

8. Dziękuje władzom gminy Czernice Borowe za udzieloną dotację w wysokości 10 tysięcy złotych. Środki te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupionego granitu potrzebnego do remontu schodów przy zabytkowej dzwonnicy oraz będą dofinansowaniem do systemu rynien, które trzeba zamontować na budynku dzwonnicy. Od kilku lat przyznawana jest corocznie przez samorząd gminy dotacja finansowa na remonty obiektów zabytkowych, które są przede wszystkim miejscami kultu religijnego, a jak wiemy, na terenie gminy Czernice Borowe są cztery parafie objęte tego typu wsparciem finansowym.

9. Również słowa podziękowania dla Zarządu Dróg Powiatowych w Przasnyszu za ustawienie tablic informacyjnych o naszym zabytkowym kościele przy ulicy Jasnej i Sadowej, ponieważ są to drogi dojazdowe wiodące przez naszą miejscowość, wiec będzie to jeszcze większa zachęta dla podróżnych, aby odwiedzić nasz kościół.

10. Dziękuję p. Janowi Pikus i p. Danucie Adamskiej oraz Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej w Czernicach Borowych za zorganizowanie pielgrzymki do Częstochowy, Sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce oraz Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. Była to pielgrzymka dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II, w której brało udział 95. osób, a więc największa w historii organizowanych pielgrzymek przez Akcję Katolicką naszej parafii.

11. Jeszcze w tym roku we wrześniu i w październiku w dekanacie przasnyskim będą organizowane trzy pielgrzymki do Matki Bożej Królowej Pokoju w Medjugorie. Więcej informacji w najbliższym czasie oraz na stronie internetowej naszej parafii oraz na plakatach w gablocie, w małej kruchcie kościoła.

12. W czwartek 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, które zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku. Jest to polskie święto wojskowe obchodzone w rocznicę wygrania przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w Berlinie – Challenge 1932.

13. APEL PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE USTANOWIENIA 26 SIERPNIA BR. DNIEM MODLITWY ZA PRZEŚLADOWANY KOŚCIÓŁ NA BLISKIM WSCHODZIE. Umiłowani w Chrystusie Panu. W ostatnich dniach docierają do nas budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Informacje te sprawiają, że w naszych sercach rodzi się ból, a jednocześnie poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy. Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan. Jakże niepokoi fakt, że jeszcze jedenaście lat temu, przed interwencją Sił Koalicyjnych w 2003 roku, w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, natomiast dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy. Smutek i współczucie budzi w nas wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domu i ojczyzny, którzy proszą: „nie zostawiajcie nas samych!”. Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy Świętej i ofiarowania Komunii Świętej w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.

14. W tym dniu zgodnie z zarządzeniem Biskupa Płockiego wspieramy również materialnie Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie poprzez ofiarę złożoną na tacę.

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 27 sierpnia (środa)– Święta Monika. Matka świętego Augustyna, która płakała nad niewiarą swojego syna i wymodliła jego nawrócenie. Polecajmy jej trudne sprawy powrotu do Kościoła ludzi zaniedbujących życie duchowe.

• 28 sierpnia (czwartek) – święty Augustyn, doktor Kościoła, jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł trudną drogę do poznania Chrystusa.

• 29 sierpnia (piątek) – męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie tego świętego w kalendarzu liturgicznym po uroczystości jego narodzenia, którą obchodzimy 24 czerwca.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa