Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta pierwsza niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca sierpnia. Jezus Chrystus jest naszym Panem i chcemy w modlitwie złożyć dziękczynienie, że ustanowił Kościół, do którego należymy i w każdej Mszy Świętej przychodzi do nas.
 2. Na zakończenie wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 15:00 naszymi gośćmi będą: p. Łukasz Szajewski i p. Łukasz Motyka w duecie klarnetowym. Obaj muzycy ukończyli Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie kontynuują naukę na studiach doktoranckich. Uczestniczyli w wielu prestiżowych konkursach, festiwalach i koncertach muzycznych w kraju i za granicą. Pan Łukasz Szajewski urodził się w Kołobrzegu i tam rozpoczął swoją edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie klarnetu mgr. Andrzeja Pietrasia, następnie ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Pan Łukasz Motyka pochodzi z Przasnysza, ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Ciechanowie, a potem PSM II stopnia w Olsztynie. Jest nam znany z koncertu pod nazwą „Ku wolności” pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej z pierwszej niedzieli września ubiegłego roku. W czasie spotkania zostaną zaprezentowane utwory następujących kompozytorów: Jan Sebastian Bach, Georg Fridrich Haendel, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacchino Rossini, Henri Mancini, Heinz Both i inni. Serdecznie zapraszamy.
 3. Dzisiaj w Sierakowie k. Przasnysza odbędą się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej, na które zapraszają Biskup Płocki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Przasnyski oraz Samorząd Gminy Przasnysz. O godzinie 11:30 zostanie odprawiona Msza Święta, połączona z błogosławieństwem wieńców dożynkowych, a później dalsze świętowanie według programu, który jest dostępny na plakatach i na stronie internetowej parafii. Duszpasterstwo Rolników Diecezji Płockiej zadecydowało, aby każda parafia dekanatu przasnyskiego była reprezentowana przez delegację z wieńcem dożynkowym. Naszą parafię będą reprezentować mieszkańcy Nowych Czernic od strony Węgry i Chojnowa z przygotowanym wieńcem. Dziękuję panu sołtysowi Jarosławowi Majewskiemu i wszystkim, którzy włączyli się w prace przy wykonaniu wieńca w nawiązaniu do 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Msza Święta za Parafian z godz. 12:00, której nie będzie dzisiaj w naszym kościele, zostanie odprawiona podczas uroczystości dożynkowych w Sierakowie.
 4. Za tydzień Ogólnopolskie Święto Plonów na Jasnej Górze połączone z dwudniową pielgrzymką rolników. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta połączona z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. Za dwa tygodnie w niedzielę 10 września dożynki gminno – parafialne w Węgrze.
 5. Za tydzień w niedzielę 3 września dożynki parafialne. O godzinie 12:00 uroczysta Msza Święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych i dożynkowego chleba. Razem z Radą Duszpasterską zapraszamy całą parafię do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony i prosimy, aby zgodnie z tradycją przygotować dożynkowe wieńce. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują mieszkańcy ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej, Jasnej i Krótkiej.
 6. Zapraszamy Liturgiczną Służbę Ołtarza, asystę procesyjną, poczty sztandarowe, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie”, druhny i druhów strażaków. Nasza uroczystość rozpocznie się przy plebanii na ulicy Kościelnej, skąd zostanie przeniesiony do kościoła Obraz Jasnogórski. Błogosławieństwo wieńców dożynkowych odbędzie się w czasie Mszy Świętej, jak również dziękczynienie Czernic Borowych za Nawiedzenie Matki Bożej Jasnogórskiej oraz adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna z okazji pierwszej niedzieli miesiąca.
 7. W czasie Mszy Świętej naszym gościem będzie Alicja Szemplińska – uczennica Gimnazjum z Ciechanowa, która jesienią ubiegłego roku wygrała konkurs pod nazwą „Hit Hit Hurra”, transmitowany w programie 2 TVP.
 8. W piątek 1 września wspominamy 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i pomordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach.
 9. Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej wraz z Partnerami organizuje w dniach 1 – 3 września br. (piątek – niedziela) piknik historyczny w otoczeniu dworku w Chojnowie. W bieżącym roku przypada 100. rocznica powstania Harcerstwa na Ziemi Przasnyskiej, dlatego myślą przewodnią tegorocznego pikniku jest rola harcerzy w walce o niepodległą Polskę. Ogólny program jest następujący: uroczysty apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, rajd szlakiem walk wrześniowych 1939 roku na Ziemi Przasnyskiej, rajd skauta, koncert, ognisko harcerskie, prezentacje i konkursy dioram, wystawy, uroczystość wręczenia sztandaru, degustacja żołnierskiego i harcerskiego kotła, a także inne. Szczegółowy program znajduje się na stronie Urzędu Gminy Czernice Borowe oraz naszej parafii.
 10. Szczególnie zapraszamy w piątek 1 września do wspólnego upamiętnienia wybuchu II wojny światowej Apelem poległych, który odbędzie się o godz. 18:00 na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkanie rozpocznie Hymn państwowy, następnie modlitwa za poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej, zamyślenie historyczne oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po uroczystości na cmentarzu ok. godz. 19:00 rozpocznie się wieczór harcerski przy ognisku na łące parafialnej przygotowany przez czernickich harcerzy.
 11. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca, to szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Sakrament pokuty od godz. 15:30 i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do spowiedzi dzieci i młodzież.
 12. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00 poprzedzona modlitwą różańcową. W pierwszą niedzielę adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna w czasie Mszy Świętej o godz. 12:00, która będzie dziękczynieniem naszej parafii za zebrane plony.
 13. W poniedziałek 4 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta. Razem z Dyrekcją Szkoły Podstawowej, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz Paniami katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Czernickiej w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Po Mszy Świętej uczniowie Gimnazjum złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza i zapalą znicze na grobie Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku.
 14. We wtorek 29 sierpnia przypada wspomnienie męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela. Jest to jedyny święty, poza Maryją, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień urodzin ziemskich, jak też narodzin dla nieba.
 15. W poniedziałek 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, które zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku. Jest to polskie święto wojskowe obchodzone 28 sierpnia w rocznicę wygrania przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w Berlinie – Challenge 1932.
 16. W sobotę 2 września br. odbędzie się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Patronat honorowy objęła Para prezydencka. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych przy współpracy z Biblioteką Szkolną organizuje czytanie tego dzieła literackiego w piątek 8 września.
 17. W naszej parafii kończy się akcja charytatywna pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”. Razem z dziećmi, do których trafią w tym tygodniu tornistry wyposażone w wyprawki szkolne, bardzo dziękuję wszystkim dobroczyńcom oraz Parafialnemu Zespołowi Caritas. Jest jeszcze możliwość wsparcia tego dzieła bezinteresownej pomocy wobec dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej i dzieci, które są widoczne w życiu religijnym i duszpasterskim naszej parafii. Dzisiaj w Zamościu odbędzie się finał tej akcji organizowany przez Caritas Polska.
 18. W poniedziałek o godz. 19:00 w sali spotkań na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Gospodarczej naszej parafii.
 19. W imieniu całej parafii serdecznie dziękuję za ofiary materialne złożone z okazji Nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w Czernicach Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej, Jasnej i Krótkiej w wysokości 850 zł oraz z ulicy Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Okrężnej i Kaczej w wysokości 1260 zł.
 20. Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Ciechanowie ogłasza nabór na nowy rok akademicki w kierunku kształcenia profesjonalnej kadry do pracy z osobami chorymi, niepełnosprawnymi oraz w podeszłym wieku.. Szczegóły na plakacie w kruchcie bocznej kościoła oraz na stronie internetowej szkoły mszciechanow.pl
 21. Serdeczne życzenia dla parafian i gości obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Modlimy się za chorych, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 22. W środę 23 sierpnia zmarł w Przasnyszu ks. Hieronim Góralski – najstarszy kapłan diecezji płockiej. Miał 93 lata, w kapłaństwie przeżył lat 64. Ostatnie miesiące życia spędził pod opieką Sióstr Szarytek w Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Przez ostatnie lata swojego życia był związany z parafią Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Mławie, gdzie w piątek 25 sierpnia została odprawiona żałobna Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Romana Marcinkowskiego. W sobotę 26 sierpnia w rodzinnej parafii w Kuczborku została odprawiona Msza Święta pogrzebowa, po której trumna z ciałem kapłana została złożona w grobie na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym, Amen.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 27 sierpnia (niedziela) – Święta Monika, matka świętego Augustyna. Modlitwą i łzami wyjednała u Boga łaskę nawrócenia swojego syna, a także męża. Zmarła w Ostii w 387 roku. Polecajmy jej trudne sprawy powrotu do Kościoła ludzi zaniedbujących życie duchowe.
 • 28 sierpnia (poniedziałek) – Święty Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku. Jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł trudną drogę do poznania Chrystusa. Napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych.
 • 29 sierpnia (wtorek) – Święty Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie.
 • 1 września (piątek) – Święta Bronisława, dziewica (ok. 1200-1259). Polska norbertanka, która żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga. Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław.
 1. Bramy piekielne nie przemogą Kościoła, którym jesteśmy. Przed nami ostatnie dni miesiąca trzeźwości, rolniczego trudu, pielgrzymek maryjnych oraz wielkich wydarzeń religijnych i patriotycznych, a także ostatnie dni urlopów i wakacji. Prośmy, aby nasza codzienność była pełna Bożej obecności, a Boże błogosławieństwo niech nas broni i strzeże.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa