Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela zwykła w roku liturgicznym, która jest jednocześnie pierwszą niedzielą miesiąca września i ostatnią niedzielą wakacji.
 2. W naszej parafii przeżywamy święto dziękczynienia za tegoroczne plony, które składamy w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 w połączeniu z adoracją Najświętszego Sakramentu, zawierzeniem Czernic Borowych Matce Bożej Jasnogórskiej i zakończeniem Nawiedzenia Parafii oraz procesją eucharystyczną.
 3. W czasie tej Mszy Świętej naszym gościem będzie Alicja Szemplińska – uczennica trzeciej klasy Gimnazjum w Ciechanowie, która jesienią ubiegłego roku wygrała konkurs pod nazwą „Hit Hit Hurra”, transmitowany w programie 2 TVP. Bardzo dziękujemy za przybycie, modlitwę i piękny śpiew (szczególnie piosenki z repertuaru Anny Jantar pt. „Polubiłam pejzaż ten”) oraz życzymy błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej Czernickiej w dalszym rozwijaniu talentu wokalnego i muzycznego. Serdecznie gratulujemy Rodzicom.
 4. Słowa podziękowania również dla Rady Duszpasterskiej, szczególnie dla p. Agaty Tylińskiej i p. Jana Pikus, Pana organisty i Pana kościelnego oraz całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, „dzieci fatimskich”, pocztów sztandarowych, liturgicznej służby ołtarza, harcerzy, druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dla wszystkich, którzy dzisiaj czynnie uczestniczyli w liturgii Mszy Świętej i przyczynili się do jej piękna. Dziękujemy za przyniesione dary ofiarne, szczególnie za dar ołtarza, ufundowany przez p. Teresę Suwińską, którym jest ornat z wizerunkiem Świętego Stanisława Kostki. Pięknym darem jest również dożynkowy chleb, księga zawierzenia naszej parafii, fotografia ołtarza głównego, który ofiarowaliśmy Maryi oraz kwiaty.
 5. Wielkie podziękowanie dla wszystkich rolników za ich ofiarny trud oraz dla całej parafii za modlitwę, wspólne świętowanie i przygotowanie dożynkowych wieńców.
 6. Pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej” odbywa się dwudniowe ogólnopolskie święto plonów na Jasnej Górze połączone z pielgrzymką rolników. Uroczysta Suma zostanie odprawiona dzisiaj o godzinie 11:00. Mszy Świętej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 7. Za tydzień w niedzielę 10 września dożynki gminno – parafialne w Węgrze Mszą Świętą dziękczynną o godz. 12:00 w kościele parafialnym. Szczegółowy program możemy znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy i naszej parafii. Przedstawiciele Nowych Czernic od strony Węgry i Chojnowa z wieńcem dożynkowym będą stanowili delegację parafialną, podobnie jak w czasie dożynek wojewódzkich, diecezjalnych i powiatowych, które odbyły się przed tygodniem w Sierakowie, k. Przasnysza.
 8. Jutro 4 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta. Razem z Dyrekcją Szkoły Podstawowej, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz Paniami katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Czernickiej w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Podziękujemy również za 20. lat istnienia budynku nowej szkoły. Po Mszy Świętej uczniowie Gimnazjum zapalą znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i Zamordowanych w Pomiechówku.
 9. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej, odbędzie się za dwa tygodnie w niedzielę 17 września podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, na zakończenie VII Tygodnia Wychowania.
 10. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba uzupełnić i umieścić w zeszytach do nauki religii. W tym roku również są to karteczki samoprzylepne.
 11. Następna niedziela będzie drugą w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 12. W najbliższą sobotę 9 września o godzinie 10:00 w sali spotkań na plebanii pierwsze po wakacjach spotkanie wszystkich ministrantów i lektorów oraz kandydatów do liturgicznej służby ołtarza w naszej parafii.
 13. W sobotę 2 września br. odbywało się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego z patronatem honorowym Pary prezydenckiej. Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicach Borowych przy współpracy z Biblioteką Szkolną organizuje czytanie tego dzieła literackiego w piątek 8 września o godz. 9:00 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej.
 14. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej rozważymy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 15. W piątek 8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Siewnej. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 9:30 i 16:30 symboliczny obrzęd poświęcenia ziarna na tegoroczne zasiewy oraz Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonali biskupi 6 czerwca br. w Zakopanem. W parafii Święte Miejsce oraz w parafii Grudusk jest to również odpust z Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Świętym Miejscu i o godzinie 12:00 w Grudusku.
 16. W tym dniu przypada 300. rocznica ukoronowania Obrazu Jasnogórskiego koronami papieża Klemensa XI, której dokonał biskup Krzysztof Szembek w 1717 roku.
 17. Trwają przygotowania do 35. Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, która odbędzie się w sobotę 16 września br. pod hasłem „I poszli za Nim…”. Dzieci rozpoczynają swoje pielgrzymowanie o godzinie 10:00 w Przasnyszu przy kościele farnym, a młodzież w Rostkowie o godzinie 16:30. Szczegóły i zapisy na lekcjach religii. W tym roku uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie przewodniczy biskup Mirosław Milewski.
 18. Dziękuję za wspólne spotkanie przy Grobie Nieznanego Żołnierza w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a później za nastrojowy wieczór harcerski.
 19. Serdeczne podziękowanie za przygotowanie dekoracji kwiatowej naszej świątyni na dzisiejszą niedzielę.
 20. Dziękuje również za ofiarę materialną na rzecz parafii, którą złożyli w ubiegłym tygodniu p. Urszula i Tadeusz Pszczółkowscy z Miłoszewca.
 21. ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W JUBILEUSZACH MAŁŻEŃSKICH W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W POPOWIE KOŚCIELNYM. Drodzy Diecezjanie!
  Kochani Małżonkowie! Od wieków Kościół otaczał szczególną modlitwą i opieką rodziny i związki małżeńskie, które go tworzą. Zawarcie sakramentu małżeństwa, to wyjątkowy, przełomowy i wiążący moment w życiu każdego katolika. To na tym fundamencie buduje się codzienne życie duchowe, rodzinę, Kościół i Ojczyznę. Na tej małżeńskiej drodze pojawiają się piękne chwile zwane Jubileuszami Małżeństwa. Pozwalają one zatrzymać się i z wdzięcznością spojrzeć za siebie, ale też uświadomić sobie, w jaki sposób na nowo, po wielu latach wspólnej drogi, realizować słowa przysięgi małżeńskiej. Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich tegorocznych Dostojnych Jubilatów, świętujących sześćdziesiątą, pięćdziesiątą lub dwudziestą piątą rocznicę sakramentu małżeństwa na wspólne świętowanie dnia 17 września br. w Sanktuarium Matki Bożej Nadziei w Popowie Kościelnym. Uroczystej Mszy Świętej o godz. 11:00 będzie przewodniczył J.E. Ks. Abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Przyjedźcie do Maryi z Waszymi dziećmi, wnukami i prawnukami! Zapraszam także naszych Duszpasterzy, osoby Wam bliskie i wszystkich Małżonków i wiernych naszej Płockiej Diecezji, pragnących uczestniczyć w radości Jubilatów. Razem z Wami będę się tam modlił o Bożą pomoc dla Was i Waszych bliskich, bo „radość miłości, przeżywana w rodzinach, jest także radością Kościoła” (Amoris laetitia, n. 1). Wszystkich Małżonków naszej diecezji, a szczególnie Jubilatów oraz Wasze rodziny i bliskich ogarniam moją modlitwą za przyczyną Świętej Rodziny z Nazaretu oraz udzielam pasterskiego błogosławieństwa. Wasz Biskup Piotr.
 22. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. Pamiętamy o chorych i cierpiących. Bożemu miłosierdziu polecamy wszystkich zmarłych, szczególnie żołnierzy niepodległości i żołnierzy nieznanych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny.
 23. W niedzielę 27 sierpnia br. zmarł śp. ks. kan. Edward Pacek, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlinie Starym). Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w czwartek 31 sierpnia br. w tej parafii, pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 24. W tym tygodniu patronujE nam:
 • 3 września (niedziela) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”.
 1. „Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je…”. Na początku nowego roku szkolnego i katechetycznego w znaku krzyża otrzymamy błogosławieństwo Boże, abyśmy potrafili być świadkami Ewangelii i jeszcze bardziej oddawać swoje życie Jezusowi przez Maryję i Wszystkich Świętych.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa