Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca sierpnia. Kończący się czas wakacji i urlopów zachęca nas do wdzięczności za Boże dary, które stały się naszym udziałem w ostatnich tygodniach i miesiącach.
 2. Dzisiaj w naszej parafii będziemy przeżywać Dożynki Gminno – Parafialne, na które zapraszają Wójt Gminy Czernice Borowe, Przewodniczący Rady Gminy i Proboszcz Parafii pw. Świętego Stanisław BM. O godz. 11:30 uroczystość na cmentarzu parafialnym – poświęcenie odrestaurowanego grobowca rodziny Chełchowskich i złożenie kwiatów. Godz. 11.50 zbiórka delegacji wieńcowych i pocztów sztandarowych pod kościołem parafialnym w Czernicach Borowych. O godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta dziękczynna z błogosławieństwem wieńców dożynkowych, chleba i darów żniwnych. Ok. godz. 13:15 Plac przy plebanii – otwarcie dożynek, prezentacje wieńców, dzielenie chleba dożynkowego, wystąpienia gospodarzy dożynek i zaproszonych gości. Następnie koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, występ zespołu Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych oraz Zespół Ludowy Krasne. Dodatkowe atrakcje: stoiska promocyjne i degustacja potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
 3. Starostami tegorocznych dożynek są p. Anna i Sebastian Pielech. Bardzo dziękuję za podjecie się tej powinności. Gratulacje też dla Pani Katechetki Beaty Gregorczyk, która w trakcie Mszy Świętej o godz. 12:00 otrzyma medal „Zasłużony dla katechizacji w Diecezji Płockiej”, nadawany przez Biskupa Płockiego i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej za wybitne osiągnięcia w nauczaniu religii i katechizacji. W sobotę 28 sierpnia została wzniesiona kapliczka Świętego Rocha, która została umiejscowiona w otoczeniu kościoła przy drodze do cmentarza parafialnego. Wykonawcą głównym jest p. Sławomir Sosnowski, któremu już dzisiaj serdecznie dziękuję, ale więcej podziękowań za tydzień, a poświęcenie być może odbędzie się po udzieleniu sakramentu bierzmowania 19 września, podczas obecności wśród nas Biskupa Romana. Bardzo dziękuję również Stowarzyszeniu Rozwoju Ziemi Czernickiej oraz Urzędowi Gminy Czernice Borowe za odrestaurowanie grobowca Rodziny Chełchowskich, który dziś będzie ponownie poświęcony i oficjalnie renowacja zostanie zakończona. Przy tej okazji dziękuję kuźni „Kowalstwo Kupliccy” w Krasnosielcu za wykonanie żelaznych gałązek dębu okalających okazały postument na grobowcu, ponieważ pierwotne ozdoby zostały kiedyś skradzione, a p. Jarosławowi Sadowskiemu dziękuję za pomoc przy ich zamontowaniu.
 4. Słowa podziękowania również dla Urzędu Gminy Czernice Borowe za współpracę, dla Rady Duszpasterskiej oraz poszczególnych Sołectw, dla Pana Damiana Szafarza Nadzwyczajnego, Pana Organisty Adriana i Pana Bogusława – trębacza wojskowego oraz Pana Stanisława za wzruszającą pieśń dziękczynną o trudzie pracy rolnika, Pana Patryka-pełniącego obowiązki Kościelnego, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej, druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dla wszystkich, którzy dzisiaj czynnie uczestniczyli w liturgii Mszy Świętej i przyczynili się do jej piękna. Dziękujemy za przyniesione dary ofiarne: świecę, której płomień jest symbolem wolności naszej Ojczyzny; okazałą postać Świętego Józefa – dar ołtarza, ufundowany przez naszą parafię z okazji Roku Świętego Józefa w Kościele powszechnym; chleb dożynkowy, aby nie zabrakło nam chleba powszedniego i eucharystycznego oraz barwne kwiaty, które ofiarujemy Matce Bożej Czernickiej.
 5. Dziękuję jeszcze raz całej wspólnocie parafialnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowej o charakterze gminnym, którą dzisiaj przeżywamy. Dziękujemy za przygotowanie darów żniwnych oraz wieńców dożynkowych, a także dekoracji kwiatowej naszego kościoła. Zgodnie ze zwyczajem wieńce dożynkowe pozostaną w kościele do odpustu Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 24 października.
 6. Wielkie podziękowanie dla wszystkich rolników za ich ofiarny trud oraz dla całej wspólnoty samorządu gminy za modlitwę, wspólne świętowanie i przygotowanie organizacyjne.
 7. Dziękuję również za przygotowanie odpowiedniej dekoracji kościoła oraz za okazaną pomoc przy pracach porządkowych, szczególnie mieszkańcom Miłoszewca i Ostafiej z Panem Sołtysem na czele, aby dzisiejsza uroczystość była podniosła i piękna pod każdym względem.
 1. Również dzisiaj dożynki Diecezji Płockiej, które w tym roku odbędą się w parafii i gminie Karniewo w dekanacie Maków Mazowiecki. Centralnym wydarzeniem diecezjalnego święta dziękczynienia za zbiory będzie Msza Święta sprawowana przez J. E. Biskupa Płockiego Piotra Liberę o godz. 11:00.
 2. Za tydzień Ogólnopolskie Święto Plonów na Jasnej Górze, połączone z pielgrzymką Rolników oraz Dożynki Powiatowe w Jednorożcu.
 3. W sobotę 4 września o godz. 11:30 kolejne spotkanie dla młodzieży przed sakramentem bierzmowania. Serdeczna prośba o obecność.
 4. W środę 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta, na którą razem z Dyrekcją Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej oraz Paniami katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże, opiekę Matki Bożej Czernickiej i Świętego Stanisława Kostkę w nowym roku szkolnym i katechetycznym.
 5. W tym dniu będziemy też wspominać bolesną 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i pomordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach. Po Mszy Świętej z okazji nowego roku szkolnego krótkie zamyślenie przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy grobie Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku i zapalenie symbolicznych zniczy.
 6. Urząd Gminy Czernice Borowe, Szkoła Podstawowa, Parafia i Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zapraszają w środę 1 września do wspólnego upamiętnienia rocznicy wybuchu II wojny światowej Apelem Pamięci, który odbędzie się o godz. 18:00 na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkanie rozpocznie hymn państwowy oraz podniesienie flagi, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, modlitwa za poległych i zamordowanych oraz zamyślenie historyczne.
 7. Warto pamiętać, że od 2015 roku 1 września obchodzimy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia, który został ustanowiony przez papieża Franciszka.
 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pierwszy piątek miesiąca, to szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Sakrament pokuty od godz. 15:30 i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do spowiedzi dzieci i młodzież. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00, poprzedzona modlitwą różańcową.
 9. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 12:00, adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna, dlatego zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, służbę liturgiczną oraz dziewczęta sypiące kwiatkami.
 10. Wczoraj w sobotę 28 sierpnia odbyła się Jubileuszowa V Pielgrzymka Strażaków Diecezji Płockiej do Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Sierpcu. Słowa podziękowania dla naszych strażaków ochotników za udział w tym pielgrzymowaniu oraz dla Zarządu Gminnego OSP za zorganizowanie wspólnego wyjazdu.
 11. W sobotę 4 września br. pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
 12. Serdeczne życzenia dla parafian i gości obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Pamiętamy o wszystkich chorych, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 13. W poniedziałek 23 sierpnia br. zmarł ks. kanonik Ludwik Jan Jasiński, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Rościszewie. Odszedł do Pana w 89. roku życia i 63. roku kapłaństwa. Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w piątek 27 sierpnia o godz. 11:00 pod przewodnictwem biskupa Piotra Libery w kościele parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Po Mszy Świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w grobie na płońskim cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 14. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 sierpnia (niedziela) – Święty Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie. Jest to jedyny święty, poza Maryją, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień urodzin ziemskich, jak też narodzin dla nieba.
 • 1 września (środa) – Błogosławiona Bronisława, dziewica (ok. 1200-1259). Polska norbertanka, która żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga. Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław (wspomnienie dowolne).
 • 3 września (piątek) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”. Święty Izydor napisał o nim: „Biskup rzymskiej stolicy, pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory, jaśniejący wielkim światłem Ducha Świętego”.
 1. Przed nami ostatnie dni miesiąca trzeźwości, rolniczego trudu, pielgrzymek maryjnych oraz wielkich wydarzeń religijno – patriotycznych, a także ostatni dzień szkolnych wakacji. We wtorek 31 sierpnia będziemy wspominać 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania „Solidarności”. Pamiętajmy w modlitwie o poległych i zamordowanych rodakach, którzy oddali swoje życie w obronie wolności wiary i religii w naszej Ojczyźnie. Na kończący się sierpień i rozpoczynający się kolejny szczególny i ważny w naszej polskiej historii miesiąc wrzesień, który będzie czasem beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i miesiącem sakramentu bierzmowania w naszej parafii, niech dobry Bóg nam pobłogosławi.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa