Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela w roku liturgicznym. Jest to ostatnia niedziela w czasie wakacji i miesiąca sierpnia. W liturgii słowa usłyszeliśmy wezwanie do zachowywania prawa Bożego i wprowadzania słowa Bożego w codzienne życie. Niech to przesłanie towarzyszy naszym gościom opuszczającym po wakacjach naszą parafię, jak i wszystkim parafianom.

2. Serdecznie witamy w naszej parafii księdza Andrzeja Wychuckiego, który dzisiaj razem z nami modli się w czasie Mszy Świętych i kieruje do nas słowo Boże. Ksiądz Andrzej pochodzi z Glinojecka i od wielu lat jest proboszczem w diecezji Saskatoon (środkowo – zachodnia Kanada), obecnie pracuje w parafii Matki Bożej Częsstochowskiej. Dziękujemy za ponowną obecność w naszej parafii oraz życzymy opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w posłudze duszpasterskiej daleko od Ojczyzny.

2. Dzisiaj dożynki powiatowo – miejsko – gminne, które w tym roku są obchodzone w parafii Bogate. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta połączona z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. W dzisiejszym świętowaniu bierze udział delegacja z naszej parafii, która również reprezentuje gminę Czernice Borowe.

3. Za tydzień w niedzielę 6 września dożynki gminno – parafialne. O godzinie 12:00 uroczysta Msza Święta z błogosławieństwem dożynkowych wieńców i darów żniwnych. Razem z Urzędem Gminy zapraszamy całą parafię do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony. Zapraszam Służbę Liturgiczną Ołtarza, asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, poczty sztandarowe i druhów strażaków. Nasza uroczystość rozpocznie się przed kościołem, a błogosławieństwo wieńców dożynkowych odbędzie się w czasie Mszy Świętej, jak również dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna, ponieważ jest to pierwsza niedziela miesiąca. Program tegorocznych dożynek jest następujący:

13:30 – Przemarsz korowodu dożynkowego na plac uroczystości,
14:00 – Wystąpienie Wójta Gminy Czernice Borowe oraz zaproszonych gości,
15:00 – Konkurs wieńców dożynkowych, – Występ Koła Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych,
16:00 – 19:00 – Koncert zespołu muzycznego.
Dodatkowe atrakcje:
– Piknik medyczny „Weź serce w swoje ręce”,
– Pokaz przygotowany przez jednostki OSP,
– Gastronomia, drezynowanie, konkursy i zabawy,
– Stoiska okolicznościowe.

4. Liturgię Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony w naszej parafii uświetni grupa śpiewających seniorów z akompaniamentem akordeonowym p. Franciszka Czajki. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do świątecznego dziękczynienia poprzez wspólne śpiewanie.

5. Za tydzień Ogólnopolskie Święto Plonów na Jasnej Górze, natomiast dożynki diecezjalne razem z dożynkami województwa mazowieckiego w tym roku odbędą się w Płocku w niedzielę 27 września.

6. Na zakończenie wakacyjnych spotkań z muzyką sakralną i nie tylko, dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00 naszym gościem będzie p. Piotr Marlęga – muzyk i kompozytor z Mławy, który podczas Mszy Świętej zaśpiewa dwie pieśni maryjne, a później wykona kilka dodatkowych utworów muzycznych o charakterze patriotycznym. Zapraszamy.

8. We wtorek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta, na którą razem z Paniami Katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli oraz dyrekcje naszych szkół. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Czernickiej w nowym roku szkolnym i katechetycznym.

10. W tym dniu wspominamy 76. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i pomordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach. Po Mszy Świętej na rozpoczęcie nowego roku szkolnego o godzinie 8:00 nastąpi złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i zapalenie zniczy na grobie Pięciu Pomordowanych w Pomiechówku.

11. Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej na pierwszym piętrze dzwonnicy przykościelnej ponownie została udostępniona okolicznościowa wystawa poświęcona historii 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, który brał udział w kampanii wrześniowej w okolicach Czernic Borowych, a żołnierze z tego pułku spoczywają na naszym cmentarzu w Grobie Nieznanego Żołnierza. Dowódcą tej formacji był legendarny generał Stanisław Sosabowski. Dziękuję Przasnyskiemu Stowarzyszeniu Historii Ożywionej za okazaną pomoc i zapraszam do zwiedzania.

12. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pierwszy piątek miesiąca, to szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Sakrament pokuty od godz. 15:30 i adoracja Najświętszego Sakramentu. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00. Zachęcam do spowiedzi dzieci i młodzież. Uczniowie czwartej klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum odprawiają w tym roku szkolnym dziewięć pierwszych piątków miesiąca.

13. Jutro 31 sierpnia wspominamy 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania „Solidarności” i polecamy w modlitwie poległych i zamordowanych rodaków, którzy oddali swoje życie w obronie wolności wiary i religii w naszej Ojczyźnie. Warto pamiętać o słowach Świętego Jana Pawła II skierowanych do ludzi pracy w Gdańsku 1987 roku, w nawiązaniu do słów Świętego Pawła „jeden drugiego brzemiona noście i bądźcie razem, a nie jeden przeciw drugiemu…”

14. Dziękuję p. Tomaszowi Mikłowskiemu i druhom strażakom za pomoc przy usuwaniu chwastów z miejsca nasadzeń iglaków na parafialnej łące oraz ich podlewaniu.

15. W ubiegłym tygodniu ofiarę na rzecz remontów i inwestycji w naszej parafii złożyła rodzina państwa Smolińskich z Nowych Czernic, p. Stanisława Bartnikowska z Kuskowa oraz jedna ofiara anonimowo, a także została złożona ofiara od pielgrzymów z ostatniej pielgrzymki do Zuzeli, Prostyni i Loretto. Bóg zapłać ofiarodawcom i dobroczyńcom oraz wszystkim za okazane dobro duchowe i materialne.

16. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 1 września (wtorek) – Święta Bronisława dziewica (ok. 1200-1259). Żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław.

• 3 września (czwartek) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa