Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela zwykła w roku liturgicznym, która jest jednocześnie pierwszym dniem i pierwszą niedzielą września oraz ostatnim dniem i ostatnią niedzielą tegorocznych wakacji.
 2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy 80. rocznicę hitlerowskiej agresji na Polskę i wspominamy ofiary II wojny światowej. Dziękujemy Bożej Opatrzności za polskich bohaterów i ostateczne ocalenie naszej ziemskiej Ojczyzny.
 3. Naszym obowiązkiem jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i pomordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, a o godz. 15:00 za poległego żołnierza Adama Zglejszewskiego oraz wszystkich żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej i ofiary terroru hitlerowskiego, szczególnie zamordowanych w Pomiechówku. W odpowiedzi na prośbę Kancelarii Prezydenta we wszystkich parafiach o godz. 14:00 zadzwonią dzwony dla upamiętnienia ofiar i tragicznych wydarzeń II wojny światowej.
 4. Urząd Gminy Czernice Borowe, Szkoła Podstawowa, Parafia i Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej zapraszają w niedzielę 1 września do wspólnego uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Apelem pamięci, który odbędzie się o godz. 18:00 na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkanie rozpocznie hymn państwowy oraz podniesienie flagi, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, modlitwa za poległych i zamordowanych oraz zamyślenie historyczne. W trakcie apelu zostanie oddana salwa honorowa przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. Apel pamięci zakończy wieczornica harcerska przy ognisku.
 5. Z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku 1 września obchodzimy także Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia.
 6. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca dzisiaj na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa ks. Piotra Skargi za Ojczyznę, Suplikacje i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla asysty procesyjnej, pocztów sztandarowych, dziewcząt sypiących kwiatkami, „dzieci fatimskich” i służby liturgicznej.
 7. Pod hasłem „Do Matki pełnej darów Ducha Świętego” odbywa się dwudniowe ogólnopolskie święto plonów na Jasnej Górze połączone z pielgrzymką rolników i pszczelarzy. Uroczysta Suma zostanie odprawiona dzisiaj o godzinie 11:00, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi Biskup Włocławski Wiesław Mering. Jasnogórskie dożynki odbywają się od 37. lat zawsze w pierwszy weekend września.
 8. Również dzisiaj Dożynki Gminno – Parafialne w Rostkowie. O godzinie 11:00 Msza Święta z błogosławieństwem wieńców dożynkowych, godz. 12:15 Apel patriotyczny w parku dydaktycznym, godz. 13:00 część oficjalna dożynek i dalsze świętowanie według ustalonego programu, który znajduje się na stronie Urzędu Gminy i naszej Parafii. Dziękuję delegacji z miejscowości Żebry, która będzie reprezentowała naszą parafię z przygotowanym wieńcem dożynkowym.
 9. Za tydzień w niedzielę 8 września dożynki parafialne. O godzinie 12:00 Msza Święta z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. Razem z Radą Duszpasterską raz jeszcze zapraszamy całą parafię do modlitwy dziękczynnej i prosimy poszczególne miejscowości, aby przygotować wieńce i kosze dożynkowe. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują w tym roku mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej.
 10. Ponieważ tego dnia przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Siewnej, na zakończenie każdej Mszy Świętej obrzęd poświęcenia ziarna na tegoroczne zasiewy.
 11. Dożynki Powiatowo – Gminne, odbędą się w niedzielę za dwa tygodnie 15 września w parafii Święte Miejsce. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego.
 12. Dożynki Diecezji Płockiej odbędą się również w niedzielę 15 września w parafii Świętego Ojca Pio w Płońsku, natomiast Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się w niedzielę 8 września w Ciechanowie.
 13. Jutro 2 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta. Razem z Dyrekcją Szkoły Podstawowej, Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców oraz Paniami katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje oraz prosić o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Czernickiej w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Po Mszy Świętej uczniowie przejdą przez cmentarz, aby zatrzymać się na chwilę zamyślenia przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Zamordowanych w Pomiechówku.
 14. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej, odbędzie się za dwa tygodnie w niedzielę 15 września podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, na rozpoczęcie IX Tygodnia Wychowania.
 15. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej do klasy VII otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba uzupełnić i umieścić w zeszytach do nauki religii. Za tydzień będą dwie pamiątki, ponieważ już dzisiaj jest pierwsza z nich.
 16. Następna niedziela będzie drugą w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
 17. W najbliższą sobotę o godzinie 11:00 w sali spotkań na plebanii pierwsze po wakacjach spotkanie wszystkich ministrantów i lektorów oraz kandydatów do liturgicznej służby ołtarza.
 18. Sobota 7 września to także 8. Narodowe Czytanie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku będą to nowele polskie.
 19. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego na zakończenie Mszy Świętej rozważymy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii.
 20. W pierwszy piątek miesiąca od godz. 15:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i sakrament pokuty. Zapraszamy do rozpoczęcia nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, szczególnie dzieci z klasy czwartej, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Pan Jezus związał z tym nabożeństwem szczególne obietnice dla wiernych czcicieli Serca Bożego.
 21. W pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, poprzedzona modlitwą różańcową.
 22. Trwają przygotowania do 37. Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa w Roku Świętego Stanisława Kostki, która odbędzie się w sobotę 14 września br. pod hasłem „Nie JESTEM sam”. Dzieci rozpoczynają swoje pielgrzymowanie o godzinie 10:00 w Przasnyszu przy kościele farnym, a młodzież w Rostkowie o godzinie 16:00. Szczegóły i zapisy na lekcjach religii. W tym roku uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie przewodniczy biskup Mirosław Milewski.
 23. Fundacja „SCALAM – prostujemy drogi życia” zaprasza na wyjazd do Włocławka, aby uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Polska pod krzyżem”. To wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 września br. Wyjazd w godzinach porannych, a powrót w niedzielę również o poranku. Więcej informacji na plakacie w internecie na stronie parafii oraz w gablocie przy wyjściu bocznym z kościoła.
 24. W przyszłą sobotę 7 września razem z Panem kościelnym ok. godziny 11:00 zapraszamy mieszkańców Chrostowa Wielkiego do sprzątania kościoła, dzwonnicy i otoczenia.
 25. Serdeczne podziękowanie za przygotowanie dekoracji kwiatowej o charakterze patriotycznym w kościele na dzisiejszą niedzielę.
 26. Dziękuje za ofiarę materialną, którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Zenobia Biraga. Z tych środków zostanie odnowiony kielich mszalny razem z pateną.
 27. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej pamięci w modlitwie. Pamiętamy o chorych i cierpiących. Bożemu miłosierdziu polecamy wszystkich zmarłych, szczególnie żołnierzy niepodległości i żołnierzy nieznanych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Modlimy się deszcz.
 28. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 1 września (niedziela) – Święta Bronisława, dziewica (ok. 1200-1259). Polska norbertanka, która żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga. Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław.
 • 3 września (wtorek) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”.
 1. Dziś przypada szczególny dzień w historii naszej umiłowanej Ojczyzny, dlatego w znaku krzyża przez Maryję i Wszystkich Świętych otrzymujemy błogosławieństwo Boże. Starajmy się być dobrymi świadkami Ewangelii na każdy kolejny dzień naszego życia w nowym roku szkolnym i katechetycznym.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa