Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta druga niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą miesiąca sierpnia i tegorocznych wakacji. Jezus Chrystus w liturgii słowa dzisiejszej niedzieli przypomni nam o istocie prawdziwej pokory i bezinteresownej miłości.

2. Czernickie Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie razem z Partnerami zaprasza dzisiaj na piknik pod nazwą „Pożegnanie wakacji 2016”, który odbędzie się na łące parafialnej w Czernicach Borowych. W programie pikniku rajd rowerowy, który rozpocznie się o godz. 15:00, następnie wspólne grillowanie, a także strefa zabaw dla dzieci z animatorami i małe „wesołe miasteczko”. Poza tym pokazy i przejażdżki konne oraz zabawa taneczna. Całość rozpocznie Msza Święta o godz. 12:00 w kościele parafialnym, a później jeszcze ok. godz. 16:00 można będzie spotkać się w kościele nie tylko z muzyką sakralną.

3. Dzisiaj w Ciechanowie odbędzie się uroczystość dziękczynienia z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. O godz. 13:00 na Błoniach Zamkowych zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia, którą będzie sprawował Biskup Płocki Piotr Libera. Poprzedzi ją uroczysta procesja, która o godz. 12:00 wyruszy z ciechanowskiej fary (kościół parafii pw. Świętego Józefa). Po Eucharystii w programie uroczystości znajdzie się również koncert pieśni patriotycznych, rekonstrukcja osady średniowiecznej (godz. 15:00) i projekcja filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” w reż. Jerzego Hoffmana (godz. 20:00). Razem z Księdzem Biskupem, miejscowymi duszpasterzami i samorządem Ciechanowa serdecznie zapraszam do udziału w tych uroczystościach o charakterze diecezjalnym.

4. Na zakończenie wakacyjnych spotkań nie tylko z muzyką sakralną, dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 15:00 naszymi gośćmi będą: p. Joanna Ostaszewska – organy i p. Bogusław Tłoczkowski – trąbka, którzy uświetnią liturgię Mszy Świętej, a później wykonają kilka dodatkowych utworów muzycznych. Pani Joanna ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie oraz Diecezjalne Studium Organistowskie w Płocku. Jest organistką w parafii Świętego Wojciecha w Nasielsku, gdzie m.in. prowadzi chór i orkiestrę dętą. Pan Bogusław mieszka w Ciechanowie i jest chorążym Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Serdecznie zapraszamy.

5. Dzisiaj również obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, które zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej w 1993 roku. Jest to polskie święto wojskowe obchodzone 28 sierpnia w rocznicę wygrania przez Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych w Berlinie – Challenge 1932.

6. Jutro przypada wspomnienie męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela. Jest to jedyny Święty, poza Maryją, którego w liturgii Kościoła czcimy zarówno w dzień ziemskich, jak i niebiańskich narodzin.

7. Za tydzień Ogólnopolskie Święto Plonów na Jasnej Górze oraz Dożynki powiatowo – gminne, które w tym roku będą obchodzone w Lesznie, k. Przasnysza. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta połączona z błogosławieństwem wieńców dożynkowych.

8. Za tydzień w niedzielę 4 września dożynki parafialne. O godzinie 12:00 uroczysta Msza Święta z poświęceniem dożynkowych wieńców. Razem z Radą Duszpasterską zapraszamy całą parafię do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony i bardzo prosimy, aby zgodnie z tradycją przygotować dożynkowe wieńce. Wieniec dożynkowy z Czernic Borowych przygotowują mieszkańcy ulicy Długiej i Bagiennej. Zapraszamy Służbę Liturgiczną Ołtarza, asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, poczty sztandarowe i druhny i druhów strażaków. Nasza uroczystość rozpocznie się przed kościołem, a błogosławieństwo wieńców dożynkowych odbędzie się w czasie Mszy Świętej, jak również dziękczynna adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna z okazji pierwszej niedzieli miesiąca.

9. Po zakończeniu Mszy Świętej w ramach cyklu koncertów patriotycznych „Ku wolności” organizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej odbędzie się koncert upamiętniający żołnierzy walczących w obronie ojczyzny w wykonaniu artystów scen polskich: Katarzyna Gierla – sopran, Wojciech Winnicki – tenor, Wiktor Brzuchacz – organy oraz Łukasz Motyka – słowo o muzyce. W programie zaprezentowane zostaną pieśni patriotyczne i żołnierskie z lat 1830 – 1945. Patronat medialny – Tygodnik Przasnyski oraz Katolickie Radio Diecezji Płockiej.

10. W naszej parafii kończy się dzisiaj akcja charytatywna pod nazwą „Tornister pełen uśmiechów”. Razem z dziećmi, do których trafią w tym tygodniu tornistry wyposażone w wyprawki szkolne, bardzo dziękuję dobroczyńcom oraz Parafialnemu Zespołowi Caritas. Jest jeszcze możliwość wsparcia tego dzieła miłosierdzia w Świętym Roku Jubileuszowym.

11. W czwartek 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. O godzinie 8:00 zostanie odprawiona Msza Święta, na którą razem z Dyrekcjami naszych szkół i Paniami katechetkami zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. W modlitwie będziemy dziękować za dobrze przeżyte wakacje i prosić o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej Czernickiej w nowym roku szkolnym i katechetycznym. Po Mszy Świętej odbędzie się uroczystość otwarcia nowego budynku przedszkola.

12. W tym dniu wspominamy bolesną 77. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach całego świata i pomordowanych w obozach zagłady oraz po zakończeniu wojny w więzieniach politycznych i stalinowskich łagrach. Po Mszy Świętej z okazji nowego roku szkolnego nastąpi złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i zapalenie zniczy na grobie Pięciu Zamordowanych w Pomiechówku.

13. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pierwszy piątek miesiąca, to szczególna okazja do pojednania się z Bogiem. Sakrament pokuty od godz. 15:30 i adoracja Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do spowiedzi dzieci i młodzież. Uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej oraz trzeciej klasy Gimnazjum odprawiają w tym roku szkolnym dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Również w tym tygodniu pierwsza sobota miesiąca i Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Maryi o godz. 10:00, poprzedzona modlitwą różańcową.

14. W sobotę 3 września br. od godziny 12:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernicach Borowych odbędzie się czytanie „Quo vadis” w ramach Narodowego Czytania. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w tej ogólnopolskiej akcji. Patronat honorowy objęła para prezydencka.

15. Dziękuję p. Danucie Adamskiej i p. Janowi Pikus oraz Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej za zorganizowanie pielgrzymki do Torunia i Obór, w której wzięło udział pięćdziesiąt osób. Dziękuję również dzieciom i młodzieży z naszych grup parafialnych za wspólne pielgrzymowanie do Płocka.
16.Wczoraj w sobotę 27 sierpnia nasza parafianka siostra Maria Rozalia Modzelewska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej złożyła swoje pierwsze śluby zakonne nazywane profesją. Ta uroczystość miała miejsce w domu prowincjalnym zgromadzenia sióstr w Orliku na Kaszubach. Wspieramy modlitwą siostrę Marię Rozalię w dalszej formacji i posłudze zakonnej, a także dziękujemy za codzienną modlitwę w naszych intencjach.

17. Zaproszenie Biskupa Płockiego na Dożynki Jasnogórskie i Dożynki Diecezji Płockiej w Wieczfni Kościelnej: Umiłowani Rolnicy, Siostry i Bracia! Od Święta Matki Boskiej Zielnej gospodarze i gospodynie niosą do świątyń żniwne wieńce i kwiaty, warzywa i owoce, chleby i zioła. Czynią to w postawie dziękczynienia Stwórcy, że pobłogosławił ich pracy i że ziemia plon wydała. Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z rolniczą pracą. Są ukoronowaniem trudu wielu ludzi, a szczególnie rolników. Organizowane są w wymiarze parafialnym i samorządowym. W tym roku dziękczynienie za zbiory wpisuje się w jubileusz 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny i w dziękczynienie za Nawiedzenie Kościoła Płockiego przez Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Podziękujmy naszej Matce i Królowej za Jej obecność w naszym życiu osobistym i wspólnotowym, i za zdroje łask, których doznaliśmy w roku Nawiedzenia. Podziękujmy za żniwa i zbiory, a w tym roku były one szczególnie trudne.
Gorąco zapraszam Was Siostry i Bracia, Rolnicze Rodziny, na Dożynki Jasnogórskie, które odbędą się w dniach 3-4 września i na Dożynki Diecezjalne do Wieczfni Kościelnej w niedzielę 11 września. Program uroczystości znajdziecie na plakatach zapraszających. Do Matki Miłosierdzia pielgrzymujemy z dziękczynieniem – to słowa przewodnie naszego jasnogórskiego dziękczynienia, podczas którego starostowie Dożynek – rolnicy naszej Diecezji – wręczą chleb Księdzu Prymasowi, Panu Prezydentowi Rzeczpospolitej Polski i Panu Ministrowi Rolnictwa oraz odmówią modlitwę Zawierzenia Rolników Matce Bożej Częstochowskiej. W sobotni wieczór, także rolnicy naszej diecezji, poprowadzą nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wiem, że serca rolników przepełnia dziś lęk o utrzymanie gospodarstw i opłacalność pracy. Tym bardziej nie możemy ustawać w modlitwie. W Bogu i Jego Matce szukać mamy oparcia i nadziei. Liczę jak zawsze na obecność Czcigodnych Księży i Rolników z wieńcami dożynkowymi na Jasnej Górze oraz tydzień później (11 września) w Wieczfni Kościelnej, w dekanacie mławskim. Zapraszam także ludzi miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa. Polecam Was opiece Maryi, Pani Równin Mazowsza. Z wyrazami pasterskiej miłości w Chrystusie Panu. Wasz biskup Piotr.

18.Serdeczne życzenia dla parafian i gości obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.

19. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 28 sierpnia (niedziela) – Święty Augustyn, biskup i doktor Kościoła, który żył na przełomie IV i V wieku. Jeden z największych umysłów naszej kultury, który przeszedł trudną drogę do poznania Chrystusa. Napisał wiele dzieł teologicznych i apologetycznych.

• 29 sierpnia (poniedziałek) – Święty Jan Chrzciciel, który wskazał Mesjasza, Baranka Bożego i który poprzedził Go również w męczeństwie.

• 1 września (czwartek) – Święta Bronisława, dziewica (ok. 1200-1259). Polska norbertanka, która żywiła głębokie nabożeństwo do Męki Pana Jezusa, dlatego na różne dramatyczne wydarzenia w swoim życiu potrafiła patrzeć z wiarą i zaufaniem do Boga. Jej krewnymi byli m.in. święty Jacek Odrowąż i błogosławiony Czesław.

• 3 września (sobota) – Święty Grzegorz Wielki (ok. 540-604). Papież, wybitny teolog, reformator i doktor Kościoła posługujący się tytułem „sługa sług Bożych”. Przeprowadził reformę liturgii oraz opracował śpiew kościelny zwany „chorałem gregoriańskim”. Święty Izydor napisał o nim: „Biskup rzymskiej stolicy, pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory, jaśniejący wielkim światłem Ducha Świętego”.

20. Przed nami ostatnie dni miesiąca trzeźwości, rolniczego trudu, pielgrzymek maryjnych oraz wielkich wydarzeń religijno – patriotycznych, a także ostatnie dni urlopów i wakacji. Na ten czas przyjmijcie Boże błogosławieństwo.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa