Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta trzecia niedziela zwykła w roku liturgicznym. Zgromadziliśmy się w naszej świątyni, by świętować niedzielę. „Effatha” („otwórz się”) – mówi Jezus w języku aramejskim do głuchoniemego w dzisiejszej Ewangelii wg Świętego Marka. My również, obecni na tej Eucharystii, chcemy otworzyć się na uzdrawiające dotknięcie mocy Bożej, abyśmy w całym życiu mogli mówić przede wszystkim językiem ewangelicznej miłości.
 2. Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z Orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W zbliżającą się 20. rocznicę terrorystycznego zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku, 11 września, która przypada w nadchodzącą sobotę, otoczmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których przyczyną zwykle jest nienawiść.
 3. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Serdeczne podziękowania dla asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami i służby liturgicznej.
 4. Następna niedziela będzie drugą w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Żeber.
 5. W tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej z klasy trzeciej, w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba umieścić w specjalnych książeczkach pt. „Szukając Mesjasza”. Dzieci z klas czwartych w ramach duchowego przygotowania do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego odprawiają „dziewięć pierwszych piątków miesiąca” od października do czerwca.
 6. Błogosławieństwo tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej, odbędzie się za trzy tygodnie w niedzielę 26 września podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, po zakończeniu XI Tygodnia Wychowania. Ten religijny obrzęd w naszej parafii jest związany z postacią Świętego Stanisława Kostki, którego uroczystość obchodzimy 18 września.
 7. Za dwa tygodnie w niedzielę 19 września planowana jest uroczystość sakramentu bierzmowania, którego udzieli młodzieży naszej parafii oraz parafii sąsiednich J. E. biskup senior Roman Marcinkowski, który jest duchowym opiekunem z ramienia Episkopatu Polski wspólnoty o nazwie „Legion Maryi”. Ta wspólnota została założona 7 września 1921 r. w Dublinie (stolica Irlandii), a więc w tych dniach przeżywa jubileusz 100. rocznicy swojego istnienia. Dziś o godz. 9:00 Biskup Roman będzie odprawiał Mszę Świętą dziękczynną w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, która jest transmitowana przez Program Pierwszy Polskiego Radia.
 8. Od wczoraj odbywa się dwudniowe ogólnopolskie święto plonów na Jasnej Górze. Uroczysta Suma zostanie odprawiona dzisiaj o godzinie 11:00. Jasnogórskie dożynki z pielgrzymką rolników, odbywają się od 39. lat, zawsze w pierwszy weekend września.
 9. Również dzisiaj Dożynki Gminno – Powiatowe w Jednorożcu. O godzinie 12:00 Msza Święta z błogosławieństwem wieńców dożynkowych. Dziękuję delegacji z Zembrzusa Wielkiego, z Panią Brygidą Zembrzuską oraz Panem Sołtysem Januszem Smolińskim, która będzie reprezentowała naszą Parafię i Gminę.
 1. W ubiegłą niedzielę 29 sierpnia w naszej parafii przeżywaliśmy podniosłą uroczystość dziękczynienia za plony o charakterze gminno-parafialnym. Starostami tegorocznych dożynek byli p. Anna i Sebastian Pielech. Bardzo dziękuję za podjecie się tej ważnej powinności. Gratulacje też dla Pani Katechetki Beaty Gregorczyk, która w trakcie Mszy Świętej o godz. 12:00 otrzymała medal „Zasłużony dla katechizacji w Diecezji Płockiej”, nadawany przez Biskupa Płockiego i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej za wybitne osiągnięcia w nauczaniu religii i katechizacji. W sobotę 28 sierpnia została wzniesiona kapliczka Świętego Rocha, która została umiejscowiona w otoczeniu kościoła przy drodze do cmentarza parafialnego. Wykonawcą głównym jest p. Sławomir Sosnowski z Rodziną, któremu serdecznie dziękuję, że po raz kolejny bezinteresownie podjął się tego zadania w trudnym czasie wzmożonych prac rolnych. Słowa podziękowania wszystkim osobom wspomagającym, którzy okazali swoją pomoc: p. Wojciechowi Nosarzewskiemu, p. Jarosławowi Szemplińskiemu, p. Robertowi Tyszkiewiczowi, p. Jarosławowi Święconkowi, p. Leszkowi Czarzastemu; prace kamieniarsko-brukarskie przeprowadzili: p. Stanisław Płoski z Drążdżewa oraz p. Cezary Rosiński z parafii Węgra. Poświęcenie być może odbędzie się po zakończeniu Mszy Świętej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w niedzielę 19 września, podczas obecności wśród nas Biskupa Romana. W ten sposób tworzy się mały szlak modrzewiowych kapliczek na cmentarzu, w otoczeniu kościoła i przy plebanii. Ponadto bardzo dziękuję również Stowarzyszeniu Rozwoju Ziemi Czernickiej oraz Urzędowi Gminy Czernice Borowe za odrestaurowanie grobowca Rodziny Chełchowskich, który został przed tygodniem ponownie poświęcony i oficjalnie ta renowacja została zakończona. Przy tej okazji dziękuję kuźni „Kowalstwo Kupliccy” w Krasnosielcu za wykonanie żelaznych gałązek dębu okalających okazały postument na grobowcu, ponieważ pierwotne ozdoby zostały kiedyś skradzione, a p. Jarosławowi Sadowskiemu dziękuję za pomoc przy ich zamontowaniu.
 2. Słowa podziękowania również dla Urzędu Gminy Czernice Borowe za współpracę, dla Rady Duszpasterskiej oraz poszczególnych Sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej, druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dla wszystkich, którzy czynnie uczestniczyli w liturgii Mszy Świętej i przyczynili się do jej piękna. Dziękuję za okazałą postać Świętego Józefa – dar ołtarza, ufundowany przez naszą parafię z okazji Roku Świętego Józefa w Kościele powszechnym i chleb dożynkowy, przygotowany przez p Marię i Tadeusza Celmer. Bardzo dziękuję za przygotowanie wieńców i darów dożynkowych z miejscowości Czernice Borowe, Nowe Czernice, Chojnowo, Chrostowo Wielkie, Dzielin, Kownaty, Zembrzus Wielki i Żebry. Wieńce pozostaną w kościele do odpustu parafialnego ku czci Świętego Łukasza, który w tym roku przypada w niedzielę 24 października.
 1. W następną niedzielę o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania. W sobotę 11 września w kościele o godz. 9:00 spotkanie dla młodzieży z naszej parafii. Obecność wszystkich jest obowiązkowa.
 2. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W najbliższą środę 8 września, przypada Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych w naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Tego dnia Bożej Opatrzności w modlitwie będziemy polecać przyszłoroczne plony, a symboliczne poświęcenie ziarna na tegoroczne zasiewy odbędzie się w czasie Mszy Świętej o godz. 16:00. Tego dnia w parafii Święte Miejsce odbędzie się odpust z główną Mszą Świętą o godz. 12:00.
 3. W sobotę 18 września, w święto Świętego Stanisława Kostki odbędzie się 39. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Kochaj mnie Tato!”. Dzieci rozpoczynają pielgrzymowanie o godz. 10:00 w Przasnyszu przy kościele farnym. Młodzież rozpoczyna swój program pielgrzymkowy w Rostkowie o godz. 16:00. Uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie w tym roku przewodniczy biskup płocki Piotr Libera. Szczegóły organizacyjne oraz zapisy na lekcjach religii. Ramowy program znajduje się na stronie internetowej parafii i okolicznościowych plakatach.
 4. Domowy Kościół w Przasnyszu (męska połowa) zaprasza wszystkich mężczyzn z dekanatu przasnyskiego do udziału w autokarowej V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn na Jasną Górę, która odbędzie się 18 września br. Tematem tegorocznego spotkania w Roku Świętego Józefa będą słowa: „Twórcza odwaga”. Zapisy  pod numerami telefonów: 500 788 769   i  508 470 798.  Wyjazd spod Fary o godz. 9:00, powrót po Apelu Jasnogórskim w Częstochowie. W programie m.in. : Eucharystia, męskie uwielbienie,  konferencje : abp. Grzegorza Rysia, bp. Andrzeja Ważnego, ks. Adama Rybickiego. Ponadto Jasnogórskie Śluby Mężczyzn, Apel Jasnogórski, świadectwa. Szczegóły na plakatach oraz na stronie: www. oblezenie.mezczyzni.net
 1. Burmistrz Przasnysza, Muzeum Historyczne oraz Mniszki Klaryski Kapucynki zapraszają na promocję książki Honoraty Zofii Szwarc OSC Cap oraz Immakulaty Marii Klickiej OSC Cap pod redakcją Donaty Koski OSC Cap pt. „Okres II Wojny Światowej we wspomnieniach Sióstr Klarysek Kapucynek z Przasnysza”. Spotkanie z udziałem rodzin autorek odbędzie się w środę 8 września br. o godz. 17:00 w siedzibie muzeum w Przasnyszu przy ul. Rynek 1.
 2. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. DNIA  SOLIDARNOŚCI  Z  AFGAŃCZYKAMI. Od  kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w  Afganistanie, związanych ze zmianą władzy. Wiele tysięcy Afgańczyków ratuje swoje życie i  zdrowie ucieczką z  kraju, szukając pomocy we wspólnocie międzynarodowej. Wsłuchując  się  w  głos  papieża  Franciszka,  który  wezwał  wszystkich  ludzi  dobrej  woli,  by  „modlili się do  Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i  by można było znaleźć rozwiązania przy  stole dialogu”, zwracam się z  apelem do  pasterzy i  wiernych Kościoła w  Polsce o  modlitwę i  pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu. W  związku z  powyższym, ogłaszam niedzielę 5 września br. „Dniem Solidarności z  Afgańczykami”. Dziękuję wszystkim księżom biskupom, którzy podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, na  Jasnej Górze dnia 25 sierpnia br., poparli jednogłośnie ideę ogólnopolskiej zbiórki na ten cel. Apeluję, aby w  niedzielę 5 września, w  każdym kościele i  kaplicy w  Polsce w  czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o  pokój w  Afganistanie oraz w  intencji Afgańczyków, a  po  Mszach Świętych zorganizować kwestę na ich rzecz. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na  długofalowe wsparcie działań Caritas na  rzecz migrantów i  uchodźców, zarówno w  Polsce i  za  granicą. We współpracy z  Caritas w  Pakistanie, kraju, w  którym znajduje się największa grupa uchodźców z  Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomoc dla około 1500 rodzin. W  Polsce już działają Centra Migrantów i  Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne.  Caritas  Polska  uruchomi  ogólnopolski  program  wsparcia  dla  uchodźców  w  naszej  ojczyźnie  –  od  pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc  językową, prawną i  medyczną, aż po  doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i  komunikacji z mediami. Już teraz dziękuję wszystkim wiernym za  pozytywną odpowiedź na  mój apel, ufając, że kolejny raz Polacy pokażą swoje dobre i szlachetne serca. Abp Stanisław Gądecki Arcybiskup  Metropolita  Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
 3. Bardzo dziękuję za ofiary materialne na rzecz naszej parafii, a szczególnie cmentarza parafialnego, które w ostatnim czasie złożyli p. Agata i Krzysztof Biraga, p. Dorota i Krzysztof Frejnik oraz jedna ofiara anonimowa.
 4. Składamy najlepsze życzenia obchodzącym w tym tygodniu imieniny i urodziny oraz różne rocznice i jubileusze. Modlimy się za chorych, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Dzisiaj rozpoczyna się w Budapeszcie 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Dzisiaj również w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Afganistanem, który jest w stanie wojny domowej. Po każdej Mszy Świętej można złożyć ofiarę do puszki.
 5. Sprawowana przez nas Eucharystia jest szczytem życia religijnego, bo w tym sakramencie obecny jest Jezus Chrystus, który żyje w swoim Kościele. Z Bożym błogosławieństwem idźmy do naszych domów i rodzin, aby tam również tworzyć wspólnotę Kościoła, ożywiać ją duchem służby oraz wzajemną miłością. Przykładem do śladowania jest Święta Matka Teresa z Kalkuty, która odeszła z tego świata właśnie 5 września 1997 roku, dzisiaj więc przeżywamy 24. rocznicę jej śmierci. Pozostawiła duchowe dzieło pomocy najbiedniejszym z biednych całego świata o nazwie Zgromadzenie Misjonarek Miłości, które założyła w 1950 roku.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa