Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta trzecia niedziela zwykła w roku liturgicznym, która jest jednocześnie pierwszą niedzielą miesiąca września.

2. Ewangelia dzisiejszej niedzieli ukazuje Chrystusa uzdrawiającego człowieka głuchoniemego jako spełnienie zapowiedzi proroka Izajasza z pierwszego czytania mszalnego, a Święty Jakub w drugim czytaniu liturgii słowa zachęca nas, abyśmy odnosili się z szacunkiem do każdego człowieka, naśladując postawę samego Jezusa Chrystusa.

3. W naszej parafii przeżywamy święto dziękczynienia za tegoroczne plony o charakterze gminnym, które składamy w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00, a później dalsze świętowanie według ustalonego programu na placu za mleczarnią. Serdeczne podziękowania dla całej parafii za modlitwę, wspólne świętowanie i przygotowanie dożynkowych wieńców.

4. Podziękowania również dla całej asysty procesyjnej, dziewcząt sypiących kwiatkami, pocztów sztandarowych , służby liturgicznej ołtarza, druhów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dla wszystkich, którzy dzisiaj czynnie uczestniczyli w liturgii Mszy Świętej, a także za przyniesione dary ofiarne, szczególnie za dar ołtarza, którym są świece akolitki ufundowane przez naszą parafię.

5. Szczególne słowa podziękowania dla Seniorów z Koła Emerytów i Rencistów w Czernicach Borowych, którzy dzisiaj włączyli się w liturgię śpiewu przy akompaniamencie akordeonowym p. Franciszka Czajki.

6. Dzisiaj ogólnopolskie święto plonów na Jasnej Górze z uroczystą Sumą dziękczynną o godzinie 11:00, której przewodniczy Biskup Radomski Henryk Tomasik. Dożynki diecezjalne, połączone z dożynkami województwa mazowieckiego oraz miasta, powiatu i gminy Płock, w tym roku zostały zaplanowane w niedzielę 27 września w Płocku.

7. Następna niedziela to druga w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.10:00, poprowadzi Koło Żywego Różańca z Zembrzusa, a po Mszy Świętej powakacyjne spotkanie dla Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży.

8. W najbliższą sobotę 12 września o godzinie 10:00 w sali spotkań na plebanii pierwsze po wakacjach spotkanie parafialnej scholi, która jest okazją dla śpiewających dziewcząt naszej parafii, aby rozwijać swoje umiejętności i zdolności wokalne. Tego samego dnia po Mszy Świętej o godz. 16:30, również w sali spotkań na plebanii spotkanie wszystkich ministrantów i lektorów oraz kandydatów do posługi liturgicznej ołtarza.

9. Również w najbliższą sobotę w kościele farnym w Przasnyszu zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem J. E. Biskupa Płockiego Piotra Libery z okazji 200. rocznicy istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek Świętego Pawła od Krzyża oraz 25. rocznicy Fundacji w Polsce i otwarcia domu zakonnego w Przasnyszu. W Roku Życia Konsekrowanego składamy Czcigodnym Siostrom serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej, łaski zdrowia i wielu nowych powołań do życia zakonnego.

10. We wtorek 8 września przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Na zakończenie Mszy Świętej o godz. 16:30 symboliczny obrzęd poświęcenia ziarna na tegoroczne zasiewy. W parafii Święte Miejsce oraz w parafii Grudusk jest to również odpust z Mszą Świętą o godz. 12:00.

11. W sobotę 12 września wspomnienie Imienia Najświętszej Maryi Panny, ustanowione jako podziękowanie Panu Bogu i Matce Najświętszej za zwycięstwo odniesione przez króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683.

12. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej, odbędzie się za dwa tygodnie w niedzielę 20 września podczas Mszy Świętej o godz. 10:00, na zakończenie V Tygodnia Wychowania.

13. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież z klasy pierwszej i drugiej gimnazjum, otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba umieścić w zeszytach do nauki religii.

14. Trwają przygotowania do XXXIII pielgrzymki dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, która odbędzie się w tym roku w sobotę 19 września br. pod hasłem „Błogosławieni miłosierni”. Dzieci rozpoczynają swoje pielgrzymowanie o godzinie 10:30 bezpośrednio w Rostkowie, a młodzież o godzinie 15:30 w Przasnyszu. Szczegóły i zapisy na lekcjach religii. W tym roku uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie towarzyszą Krzyż i Ikona Światowych Dni Młodzieży, a przewodniczy im Biskup Płocki Piotr Libera.

15. Z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej na pierwszym piętrze dzwonnicy przykościelnej ponownie została udostępniona okolicznościowa wystawa poświęcona historii 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, który brał udział w kampanii wrześniowej w okolicach Czernic Borowych, a żołnierze z tego pułku spoczywają na naszym cmentarzu w Grobie Nieznanego Żołnierza. Dowódcą tej formacji był legendarny generał Stanisław Sosabowski. Dziękuję Przasnyskiemu Stowarzyszeniu Historii Ożywionej za okazaną pomoc i zapraszam do zwiedzania.

16. Serdeczne podziękowanie za podarowane do kościoła ogrodowe róże oraz całą dekorację kwiatową naszej świątyni na dzisiejszą niedzielę.

17. W miniony wtorek 1 września br. o godzinie 12:00 w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu odbyło się uroczyste otwarcie Szkoły Muzycznej I Stopnia w kierunku nauki na instrumentach dętych, do której będzie uczęszczać kilkuosobowa grupa młodzieży z naszej parafii. Dyrekcji i nauczycielom tej szkoły życzymy powodzenia w przekazywaniu wiedzy muzycznej, a uczniom w rozwijaniu swoich talentów i umiejętności.

18. Dzisiaj mamy ogólnopolskie referendum, które jest przejawem demokracji, dlatego starajmy się wypełnić swoją obywatelską powinność i wziąć udział w tym referendum, a naszą ojczyznę otaczamy dzisiaj szczególną modlitwą.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa