Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta trzecia niedziela zwykła. Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju”. W nurcie wrześniowej modlitwy, gdy zbliża się rocznica terrorystycznego zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku z 11 września 2001 roku, obejmujemy pamięcią ofiary tej tragedii i wielu innych, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy dzisiaj Maryję – Królową Pokoju, abyśmy mogli żyć w poczuciu bezpieczeństwa, aby cały świat omijała groźba wojny i okrucieństwa terroryzmu.

2. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu, dlatego dziękujemy za modlitwę różańcową przed Mszą świętą o godzinie 10:00, którą prowadziły Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. Po Mszy świętej powakacyjne spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży i wymiana tajemnic różańcowych.

3. Dzisiejsza niedziela przesłania Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, czyli jedno z najstarszych świąt maryjnych, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Bożej Siewnej, które w liturgii Kościoła będziemy czcili jutro. Polecając Bożej Opatrzności przyszłoroczne plony, dzisiaj na zakończenie każdej Mszy świętej, poświęcenie ziarna na rozpoczynające się tegoroczne zasiewy.

4. Dziękuję raz jeszcze całej wspólnocie parafialnej, naszym gościom i wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dziękczynnej uroczystości dożynkowej, którą przeżywaliśmy przed tygodniem. Słowa podziękowania za przygotowanie pięknych dożynkowych wieńców z miejscowości Czernice Borowe (ulice Długa i Bagienna), Nowe Czernice, Kownaty, Zembrzus i Żebry. Tradycyjnie wieńce dożynkowe pozostaną w naszym kościele do odpustu ku czci świętego Łukasza Apostoła, który w tym roku przypada w niedzielę 20 października. W tym roku wieńce dożynkowe zostały ustawione bliżej ołtarza głównego.

5. Dzisiaj dożynki powiatowo – gminno – miejskie, które w tym roku są obchodzone w parafii Święte Miejsce w połączeniu z odpustem parafialnym ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta i błogosławieństwo wieńców dożynkowych, a później dalsze świętowanie.

6. Za tydzień w niedzielę 15 września dożynki diecezjalne, które w tym roku są zaplanowane w parafii Strzegowo. Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Płockiego o godzinie 12:00. Za tydzień również dożynki gminne, które w tym roku będą obchodzone w parafii Węgra. O godz. 12:00 uroczysta Msza święta z poświęceniem wieńców dożynkowych, a później korowód dożynkowy na plac przed remizą i dalsze świętowanie. W tym roku na dożynkach gminnych naszą parafię będzie reprezentować delegacja z wieńcem dożynkowym z miejscowości Żebry. Bardzo o to proszę i raz jeszcze serdecznie dziękuję.

7. Za tydzień w niedzielę 15 września, w czasie Mszy świętej o godzinie 10:00, poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i klasy 1 szkoły podstawowej.

8. Z okazji 330. rocznicy wiktorii wiedeńskiej, która przypada w najbliższy czwartek 12 września, za tydzień w niedzielę o godzinie 12:00 zostanie odprawiona Msza święta za Parafian jako0 dziękczynienie za wielkie zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad wojskami tureckimi w obronie chrześcijaństwa. To wiekopomne wydarzenie miało miejsce w roku 1683.

9. W sobotę 14 września zapraszam na spotkanie Parafialny Zespół Synodalny. Spotkanie odbędzie się o godzinie 14:00 w sali spotkań na plebanii.

10. Najbliższa sobota 14 września, to święto Podwyższenia Krzyża, które przypomina nam o odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego i konsekracji bazyliki, w której były przechowywane.

11. XXXI pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa odbędzie się w tym roku w sobotę 21 września pod hasłem „Wierzę – Jestem Widoczny”. Dzieci rozpoczynają swoje pielgrzymowanie o godzinie 10:00 w Przasnyszu, a młodzież o godzinie 16:30 w Rostkowie. Szczegóły i zapisy na lekcjach religii.

12. W przyszłą niedzielę po każdej Mszy świętej zbiórka ofiar materialnych do puszek na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdyż jest taki zwyczaj w trzecią niedzielę września.

13. W tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież z klasy pierwszej i drugiej gimnazjum, otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej, które należy umieścić w zeszytach do nauki religii i wypełnić polecenia z tych pamiątek w formie pracy domowej.

14. Zaproszenie Biskupa Płockiego na dożynki diecezji płockiej.
Umiłowani Rolnicy!
Kochani Diecezjanie!
Od święta Matki Bożej Zielnej we wspólnotach parafialnych odbywają się dożynki. Rolnicy niosą do świątyń chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła. W dożynkowych darach zawarte jest dziękczynienie Bogu za zbiory oraz trud ludzkiej pracy.
Serdecznie zapraszam Was na tegoroczne Dożynki Diecezji Płockiej, które odbędą się w Strzegowie, w niedzielę 15 września. Zorganizowano je wraz z lokalnym samorządem. Msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory rozpocznie się o godz. 12.00 i zostanie poprzedzona korowodem dożynkowym.
Gorącą zapraszam Was do wspólnego, diecezjalnego dziękczynienia. Liczę, jak zawsze, na obecność Czcigodnych Księży i Rolników z wieńcami dożynkowymi. Zapraszam do wspólnej modlitwy także ludzi miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa.
Z wyrazami pasterskiej miłości w Chrystusie Panu. Wasz biskup Piotr.

15. Inwestycje parafialne w ostatnim czasie. Zakupienie nowoczesnego odkurzacza do kościoła (koszt 2000 zł). Przegląd i konserwacja nagłośnienia w kościele oraz wymiana kilku niesprawnych głośników (1000 zł). W przeglądzie konserwacyjnym nadal pozostaje wzmacniacz do nagłośnienia, obecnie korzystamy ze wzmacniacza zastępczego. Modernizacja przyłącza energetycznego do budynku kościoła poprzez założenie fińskiego kabla izolowanego z przeniesieniem na zewnątrz licznika prądu (usługa została wykonana bezpłatnie przez dostawcę energii elektrycznej). Zakończenie prac wykończeniowych przy parkingu od strony chodnika dla pieszych prowadzonych na koszt parafii, który wyniósł ok. 7000 zł (zakupienie potrzebnych materiałów oraz wynajęcie firmy, która wykonała zasadnicze prace montażowe). Przy tej okazji jeszcze raz dziękuję p. Januszowi Smolińskiemu z Nowych Czernic, który bezinteresownie przez kilka ostatnich sobót, poświęcił swój czas i umiejętności, aby miejsca z posadzonymi drzewkami, wyglądały ładnie i estetycznie. W tym tygodniu pozostało jeszcze tylko parę istotnych drobnych rzeczy do zrobienia. Nadal otwarta jest kwestia dokończenia wymiany stolarki drzwiowej w dzwonnicy i jeśli zdążymy, to odnowienie podświetlanej figury Matki Bożej w ścianie kościoła oraz dokończenie renowacji najstarszego grobu na cmentarzu parafialnym śp. Adama Kamińskiego z 1865 roku (przynajmniej w formie podstawowej). Środki materialne na te inwestycje zostały poniesione częściowo z pieniędzy parafialnych, które znajdują się na rachunku bankowym oraz z bieżących ofiar składanych na tacę. Za każdą okazaną pomoc w różnej formie bardzo dziękuję całej parafii. Bóg zapłać.

16. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 13 września (piątek) – Święty Jan Chryzostom, biskup Konstantynopola z przełomu IV i V wieku, który był niezwykle uzdolnionym kaznodzieją, stąd jego przydomek „złotousty”, czyli Chryzostom.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa