Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta czwarta niedziela w roku liturgicznym. Każda Eucharystia jest spotkaniem z miłosiernym Jezusem, który dziś mówi do nas w Ewangelii według Świętego Marka, że jeśli ktoś chce pójść za Nim, powinien zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i naśladować Go. „Za kogo mnie uważacie?” – zapytał najpierw. Gromadząc się na tej Eucharystii, wyznajemy, że Jezus jest Panem naszego życia. Czy jednak zawsze pamiętamy o naśladowaniu Go w niesieniu krzyża w codzienności?
 2. Dziś niedziela beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej założycielki Dzieła Niewidomych w Laskach. O godz. 12:00 w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, będzie przewodniczył liturgii Mszy Świętej z udziałem najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. W uroczystości będzie brało udział około 7 tys. osób, a Eucharystię będzie koncelebrować 600 księży, 80 biskupów z Polski i 45 biskupów z zagranicy.
 3. W naszej świątynie parafialnej Msze Święte dziś odprawiam w okolicznościowym ornacie z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia, który został podarowany naszej parafii 30 czerwca ubiegłego roku przez Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Nasze Dzieci” z okazji 5. rocznicy powstania.
 4. Dzisiaj druga niedziela w miesiącu, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.9:30 prowadziło Koło Żywego Różańca z Żeber.
 5. W naszej parafii dzisiejsza niedziela to uroczystość przyjęcia do Służby Liturgicznej Ołtarza Juliana Kołakowskiego, który przygotowywał się do tego obrzędu w ostatnim czasie i będzie ministrantem młodszym. Gratulujemy i dziękujemy Rodzicom oraz całej Rodzinie za wspólne przygotowanie i przeżywanie tej podniosłej uroczystości. Julian jest pierwszym ministrantem w naszej parafii, który w czasie liturgii będzie uczestniczył w sutance.
 6. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczyna się XI Tydzień Wychowania, który nosi hasło „W blasku ojcostwa”, a także dzisiaj rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 7. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 spotkanie dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. Jeszcze jedno spotkanie w środę 15 września o godz. 17:00, a w piątek 17 września o godz. 17:00 sakrament pokuty dla kandydatów oraz ich rodzin. Ok. godz. 17:00 dziewczęta, ok. godz. 17:30 chłopcy. Zapraszam w sobotę 18 września ok. godz. 9:00 do pomocy w pracach porządkowych w kościele i otoczeniu, natomiast o godz. 11:00 zapraszam na spotkanie ministrantów, którzy będą czynnie zaangażowani w liturgię Mszy Świętej połączonej z sakramentem bierzmowania.
 8. Za tydzień w niedzielę 19 września po zakończeniu XI Tygodnia Wychowania planowana jest uroczystość sakramentu bierzmowania, którego udzieli młodzieży naszej parafii oraz parafii sąsiednich J. E. biskup senior Roman Marcinkowski, który jest duchowym opiekunem z ramienia Episkopatu Polski wspólnoty o nazwie „Legion Maryi”. Ta wspólnota została założona 7 września 1921 r. w Dublinie (stolica Irlandii), a więc w tych dniach przeżywa jubileusz 100. rocznicy swojego istnienia. W tych dniach również uroczystości jubileuszowe na Jasnej Górze. Przed tygodniem w niedzielę 5 września o godz. 9:00 Biskup Roman odprawił Mszę Świętą dziękczynną w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, która jest transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia. Więcej szczegółowych informacji na tronie naszej parafii. Sakrament bierzmowania w tym roku łączymy z uroczystością patrona naszej ziemi Świętego Stanisława Kostki. Tego dnia nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00, a transmisja on-line zostanie przeprowadzona o godz. 8:30.
 9. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca za tydzień o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 10. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej w niedzielę za dwa tygodnie o godz. 10:00. Ten religijny obrzęd w naszej parafii jest związany z postacią Świętego Stanisława Kostki, którego uroczystość obchodzimy 18 września.
 11. Domowy Kościół w Przasnyszu (męska połowa) zaprasza wszystkich mężczyzn z dekanatu przasnyskiego do udziału w autokarowej V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn na Jasną Górę, która odbędzie się 18 września Tematem tegorocznego spotkania w Roku Świętego Józefa będą słowa: „Twórcza odwaga”. Zapisy  pod numerami telefonów: 500 788 769   i  508 470 798. Wyjazd spod Fary o godz. 9:00, powrót po Apelu Jasnogórskim w Częstochowie. W programie m.in. : Eucharystia, męskie uwielbienie,  konferencje : abp. Grzegorza Rysia, bp. Andrzeja Ważnego, ks. Adama Rybickiego. Ponadto Jasnogórskie Śluby Mężczyzn, Apel Jasnogórski, świadectwa. Szczegóły na plakatach oraz na stronie: www. oblezenie.mezczyzni.net
 12. Informacja dla osób które zapisały się na autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Niepokalanowie. Wyjazd w sobotę 18 września br. z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych o godz. 7:30 w kierunku Przasnysza, powrót w godzinach wieczorowych. Prośba organizacyjna o punktualność, zabranie modlitewników, przyjmowanych leków oraz niezbędnego prowiantu.
 13. W naszej parafii podtrzymujemy stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Jest to wyraz naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem płockiego seminarium zwracamy się z serdeczną prośbą do całej parafii, aby przeprowadzić tę zbiórkę na przełomie września i października.
 14. We wtorek 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa.
 15. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższa środa) przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
 16. W piątek 17 września mija 82. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach haniebnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na wschodniej granicy, a także o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu”, ponieważ 17 września jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Sybiraka.
 17. W kalendarzu liturgicznym w najbliższą sobotę pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W Diecezji Płockiej to święto ma rangę uroczystości. W środę 15 września rozpoczniemy Triduum ku czci Świętego Stanisława Kostki, który od 2008 roku jest też patronem Gminy Czernice Borowe.
 18. W sobotę 18 września, w uroczystość Świętego Stanisława Kostki odbędzie się 39. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Kochaj mnie Tato!”. Dzieci rozpoczynają  pielgrzymowanie o godz. 10:00 w Przasnyszu przy kościele farnym. Młodzież rozpoczyna swój program pielgrzymkowy w Rostkowie o godz. 16:00. Uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie w tym roku przewodniczy biskup płocki Piotr Libera. Szczegóły organizacyjne oraz zapisy na lekcjach religii. Ramowy program znajduje się na stronie internetowej parafii, diecezji i okolicznościowych plakatach.
 19. Dziękuję za ofiary w wysokości 400 zł, złożone do puszek w ubiegłą niedzielę, z okazji Dnia Solidarności z Afgańczykami.
 20. W ubiegły poniedziałek i wtorek 6 i 7 września br. przy współpracy z Urzędem Gminy Czernice Borowe Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Mławie przeprowadził inwestycję doprowadzenia ujęcia wody do cmentarza od strony tworzącego się parkingu przy nowej furtce i bramie. Koszt inwestycji wyniósł 9. 800 zł, z tego 8 tys. zł to środki z Funduszów Sołeckich Sołectw naszej Parafii. Bardzo dziękuję raz jeszcze za współpracę Urzędowi Gminy oraz za przekazane środki poszczególnym Sołectwom i naszym Panom Sołtysom. Dziękuję Państwu Pszczółkowskim za życzliwość, a także p. Krzysztofowi Biraga za osobiste zaangażowanie. Zwracam się z prośbą o przyznanie Parafii kolejnych środków sołeckich w następnym roku podczas nadchodzących zebrań wiejskich na dalsze prace przy nowym parkingu, tym razem w utwardzeniu powierzchni kostką brukową. Raz jeszcze bardzo dziękuję za tę potrzebną i pożyteczną inwestycję na dzisiaj i na przyszłość.
 21. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Otaczamy modlitewną pamięcią chorych. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych.
 22. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 13 września (poniedziałek) – Święty Jan Chryzostom. Biskup Konstantynopola, gorliwy pasterz i obrońca ubogich. Barwne językowo kazania przyniosły mu przydomek „Złotousty”. Jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
 • 15 września (środa) – Najświętsza Maryja Panna, którą czcimy w tajemnicach bolesnych.
 • 16 września (czwartek) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary, którzy złożyli swoje życie w ofierze podczas prześladowań chrześcijaństwa w połowie III wieku.
 • 18 września (sobota) – Święty Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa na Mazowszu jezuicki nowicjusz, odznaczający się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu, które realizował nawet wbrew woli rodziców. Patron nowicjuszy zakonnych, dzieci i młodzieży oraz naszej Ojczyzny, Diecezji Płockiej i gminy Czernice Borowe (uroczystość).
 1. Wdzięczni Bogu za dar beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, powracajmy do naszej codzienności, aby sławić Boga, który jest Ojcem pełnym miłosierdzia i dobroci. Świadectwem codziennego życia odpowiadajmy na ewangeliczne pytanie „Za kogo mnie uważacie?”. To Jezus jest naszym Panem, dlatego pamiętajmy o naśladowaniu Go w niesieniu krzyża w codzienności. Jednoczymy się duchowo z papieżem Franciszkiem, który dziś kończy swoją podróż apostolską na Węgry z okazji 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i rozpoczyna kolejną pielgrzymkę na Słowację.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa