Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dwudziesta czwarta niedziela zwykła jest kolejnym dniem fatimskim i rozpoczyna V Tydzień Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Przeżywać go będziemy w tym roku pod hasłem „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”, które nawiązuje do 200. rocznicy urodzin Świętego Jan Bosko, wielkiego wychowawcy dzieci i młodzieży.

2. Teksty dzisiejszej liturgii słowa przypominają nam, że wychowanie młodego pokolenia powinno być naśladowaniem Chrystusa w dźwiganiu krzyża oraz mobilizowaniem do wiary, wyrażanej w uczynkach miłości, a przy tym modlić się o pomoc Bożą.

3. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu, dlatego dziękujemy za modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godzinie 10:00, którą prowadziło Koło Żywego Różańca z Zembrzusa Wielkiego. Po Mszy Świętej powakacyjne spotkanie Koła Żywego Różańca dzieci i młodzieży oraz wymiana tajemnic różańcowych.

4. Dziś mija dwa miesiące od uroczystości nawiedzenia naszej parafii przez Matkę Bożą w Jasnogórskim Wizerunku, dlatego warto zastanowić się nad duchowymi owocami tego wielkiego przeżycia religijnego dla całej parafii i dla każdego z nas, a także nadal w modlitwie prosić za przyczyną Maryi o potrzebne nam błogosławieństwo Boże.

5. We wtorek 15 września rozpoczynamy Triduum przed uroczystością Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, diecezji płockiej oraz gminy Czernice Borowe. Przed Mszą Świętą możliwość sakramentu pokuty, a po Mszy Świętej okolicznościowe modlitwy ku czci naszego Patrona, którego czcimy w piątek 18 września.

6. Jutro 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa.

7. Wtorek 15 września to wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Jej opiece powierzamy w tym dniu wszystkich chorych i cierpiących, szczególnie z naszej parafii.

8. Czwartek 17 września to 76. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie, bo jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Sybiraka.

9. W sobotę 19 września pod hasłem „Błogosławieni miłosierni” odbędzie się XXXIII Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Dzieci z dekanatu przasnyskiego rozpoczynają pielgrzymowanie o godz. 8:30 w Przasnyszu przy kościele farnym lub w Rostkowie, gdzie o godz. 10:30 rozpocznie się przygotowanie do Mszy Świętej. Młodzież rozpoczyna swój program pielgrzymkowy w Przasnyszu o godz. 15:30., a później przejście w pielgrzymce do Rostkowa. Uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie przewodniczy w tym roku biskup Piotr Libera. Szczegóły organizacyjne oraz zapisy na lekcjach religii. Szczegółowy program na stronie internetowej i okolicznościowych plakatach.

10. W tym roku uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie towarzyszą Symbole Światowych Dni Młodzieży Ikona i Krzyż, które w dniach 6 – 19 września br. nawiedzają dekanaty diecezji płockiej. Jest to historyczne wydarzenie jak nawiedzenie Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, ponieważ przypada raz na kilka lat. Tym bardziej, że w podczas pielgrzymki dzieci i młodzieży do Rostkowa odbędzie się uroczystość zakończenia peregrynacji i pożegnania Symboli, które odbierze młodzież z diecezji Greckokatolickiej Wrocławsko – Gdańskiej. Do udziału w tych uroczystościach zaprasza i zachęca wszystkich Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” oraz Parafialne Centrum Młodzieży ŚDM.

11. Program nawiedzenia Ikony i Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Przasnyszu, które odbędzie się w piątek 18 września br. jest następujący:

15:00 – Powitanie Symboli w parafii Chrystusa Zbawiciela, koronka do Miłosierdzia Bożego,
16:00 – Wizyta Symboli u OO. Pasjonistów,
17:30 – Przewiezienie Symboli do Fary,
18:00 – Msza Święta w Farze,
19:30 – Koncert zespołu “Jerozolima” – plac za kościołem farnym,
20:30 – Droga krzyżowa z Symbolami i świecami – Rynek,
21:00 Przyniesienie Symboli do kościoła farnego, czuwanie.

12. Grupa wsparcia AA „Szansa” przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza na uroczysty Miting Otwarty z okazji VI rocznicy powstania tej grupy , który odbędzie się w sobotę 19 września w budynku OSP w Czernicach Borowych. Spotkanie rozpocznie Msza Święta w kościele parafialnym, która zostanie odprawiona o godz. 18:00.

13. W następną niedzielę 20 września poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy ”zerowej” i klasy pierwszej szkoły podstawowej. Ten religijny obrzęd będzie związany z postacią Świętego Stanisława Kostki oraz zakończeniem V Tygodnia Wychowania.

14. W niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterską. Spotkanie odbędzie się w sali spotkań na plebanii.

15. Również w następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10:00 kolejne spotkanie scholi, którą w tym roku szkolnym będzie prowadził p. Piotr Marlęga z Mławy. Obecnie do scholi należy dziesięć dziewcząt w wieku szkoły podstawowej, dlatego prośba o zgłaszanie się śpiewających dziewczynek z naszej parafii, aby rozwijać swoje umiejętności wokalne.

16. Za tydzień w niedzielę 20 września obchodzony jest 49. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W związku z tym, Biskup Płocki Piotr Libera, podobnie jak w roku ubiegłym, podjął decyzję o zbiórce w tym dniu ofiar do puszek na rzecz naszej rozgłośni – Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Zebrane środki przeznaczone zostaną na rozwój radia, a szczególnie na realizację misji ewangelizacyjnej. Po każdej Mszy Świętej będzie można złożyć na ten cel ofiarę do puszki.

17. W naszej parafii jest piękny, stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem tej szczególnej uczelni zwracam się z serdeczną prośbą do całej parafii, aby przeprowadzić tę zbiórkę na przełomie września i października i już teraz bardzo dziękuję.

18. Dziękuję jeszcze raz całej wspólnocie parafialnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dziękczynnej uroczystości dożynkowej, którą przeżywaliśmy przed tygodniem. Słowa podziękowania za przygotowanie darów żniwnych oraz wieńców dożynkowych z miejscowości Czernice Borowe (ulice Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kacza i Okrężna), Nowe Czernice, Kownaty, Zembrzus Wielki. Tradycyjnie wieńce dożynkowe pozostaną w naszym kościele do odpustu ku czci Świętego Łukasza Apostoła, który w tym roku przypada w niedzielę 18 października. Dziękuję starostom dożynkowym, którymi w tym roku byli państwo Monika i Andrzej Rutkowscy z Zembrzusa Wielkiego.

19. Dziękuje za ofiarę materialną którą w ubiegłym tygodniu złożyła p. Zofia Kamińska z Zembrzusa Wielkiego.

20. Słowo Biskupa Płockiego przed beatyfikacją matki Klary Ludwiki Szczęsnej czytaj >>>.

21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 16 września (środa) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary chrześcijańskiej, którzy ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku.

• 18 września (piątek) – Święty Stanisław Kostka (1550 – 1680). Zakonnik, syn mazowieckiej ziemi, który urodził się w Rostkowie k. Przasnysza. Patron dzieci i młodzieży w Polsce oraz patron diecezji płockiej i gminy Czernice Borowe.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa