Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta czwarta niedziela w roku liturgicznym. Pytania, które Pan Jezus postawił swoim uczniom w drodze pod Cezareą Filipową, są wciąż aktualne: za kogo uważają Mnie ludzie? Za kogo wy Mnie uważacie? Na te pytania każdy musi codziennie odpowiadać przed Bogiem i przed samym sobą.
 2. Dzisiejsza niedziela to także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy już po raz 52. Hasłem tego dnia są słowa z orędzia papieża Franciszka Prawda was wyzwoli (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Ten dzień przypomina nam o obowiązku modlitwy za pracowników środków przekazu i finansowego wspierania mediów katolickich.
 3. Mija 7. rocznica powstania parafialnej strony internetowej, która również jest medialnym środkiem przekazu wiadomości z życia naszej Parafii, Kościoła diecezjalnego oraz Kościoła powszechnego, dlatego dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, aby podziękować Redakcji i wszystkim współpracownikom.
 4. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca dzisiaj o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 5. Dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej.
 6. Dzisiaj również ostatnie obowiązkowe spotkanie dla wszystkich kandydatów do sakramentu bierzmowania, które odbędzie się w połączeniu z Mszą Świętą o godz. 15:00.
 7. W niedziele za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w formie katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz dla dzieci z klasy czwartej przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 8. Wczoraj zakończył się VIII Tydzień Wychowania, a dzisiaj rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W Diecezji Płockiej to święto ma rangę uroczystości.
 9. W naszej parafii ten szczególny dzień będzie dniem wizytacji kanonicznej, którą przeprowadzi biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Ostatnia wizytacja, którą przeprowadził biskup Piotr Libera, miała miejsce 13 kwietnia 2011 roku, a więc ponad siedem lat temu. Ramowy program wizytacji: godz. 11:00 – spotkanie w Szkole Podstawowej im. Janiny Sieklickiej, godz. 12:00 – spotkanie w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej „Nasze Dzieci”, godz. 13:00 – wizyta w domu nestorki parafii Pani Ireny Zembrzuskiej, godz. 15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego za zmarłych na cmentarzu parafialnym (poprowadzi wspólnota Kół Żywego Różańca) oraz poświęcenie kapliczki ku czci Świętego Józefa, godz. 15:30 – spotkanie z grupami parafialnymi w kościele, które rozpocznie modlitwa Litanii do Świętego Stanisława Kostki, godz. 17:00 – Msza Święta oraz sakrament bierzmowania i zakończenie wizytacji. Razem z Radą Duszpasterską serdecznie zapraszamy do udziału w poszczególnych spotkaniach, szczególnie w kościele i na cmentarzu.
 10. Dzisiaj w Kościele Farnym w Przasnyszu – miejscu chrztu Świętego Stanisława Kostki o godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta z okazji Dnia Patrona miasta, którym jest Święty Stanisław Kostka. Mszy Świętej będzie przewodniczył arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski.
 11. Na terenie Skansenu w Sierpcu dzisiaj odbędą się dożynki Diecezji Płockiej połączone z Dożynkami Województwa Mazowieckiego i Powiatu Sierpeckiego. Uroczysta Msza Święta dziękczynna, podczas której zostaną poświęcone wieńce, chleby i dary dożynkowe, pod przewodnictwem biskupa Mirosława Milewskiego zostanie odprawiona o godz. 11:00. Uroczystość uświetni płocki chór „Pueri et Puellae Cantores Plocenses”, który w tym roku przeżywa 20 – lecie swojego istnienia.
 12. W Spale k. Tomaszowa Mazowieckiego trwają dwudniowe Dożynki Prezydenckie, które rozpoczęły się wczoraj, tj. w sobotę 15 września. Dożynki ogólnopolskie w Spale prawie 100 lat temu zapoczątkował prezydent Ignacy Mościcki.
 13. Na Jasnej Górze trwa dwudniowa 36. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, którą zorganizował po raz pierwszy w 1983 roku błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
 14. Jutro mija 79. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach haniebnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na wschodniej granicy, a także o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu”, ponieważ 17 września jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Sybiraka.
 15. Dziękuję jeszcze raz całej wspólnocie parafialnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dziękczynnej uroczystości dożynkowej, którą przeżywaliśmy przed tygodniem. Słowa podziękowania za przygotowanie darów żniwnych oraz wieńców dożynkowych z miejscowości Czernice Borowe (ulice: Wyspiańskiego, Chełchowskiego, Kacza, Okrężna i Krótka), Chojnowo, Chrostowo Wielkie, Dzielin, Kownaty, Nowe Czernice, Żebry i okazały wieniec z Zembrzusa Wielkiego. Tradycyjnie wieńce dożynkowe pozostaną w naszym kościele do odpustu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 21 października. Dziękuję starostom dożynkowym, którymi w tym roku byli: p. Katarzyna Rudna i p. Stanisław Pszczółkowski. Jak również jeszcze raz dziękuję p. Irenie i Kazimierzowi Tabaczyńskim za ufundowanie nowego wydania Mszału Rzymskiego w postaci daru ołtarza.
 16. W naszej parafii jest piękny, stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa (obecnie na pierwszy rok zgłosiło się 13. kandydatów). Razem z Rektoratem tej uczelni zwracam się z serdeczną prośbą do całej parafii, aby przeprowadzić tę zbiórkę na przełomie września i października i już teraz bardzo dziękujmy. Przy tej okazji zwracam się do wspólnoty parafii o złożenie dodatkowej ofiary na rzecz prowadzonych inwestycji i remontów, a szczególnie na montaż ogrzewania w kościele, który prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Wkrótce rozpocznie się remont dachu dzwonnicy (wymiana blachy) i montaż zegara wieżowego. W tym czasie byłaby możliwość zamontowania trzeciego dzwonu oraz niezbędna modernizacja dwóch dzwonów i sygnaturki, które od wielu lat nie były konserwowane (na te prace brakuje pozyskaliśmy prawie 160 tys. zł, ale brakuje jeszcze ok. 50 tys. zł). Trwają przygotowania do renowacji dwóch ołtarzy bocznych, na które mamy pozyskane środki w wys. 100 tys. zł. W najbliższym czasie czeka nas wykonanie furtki i bramy z drugiej strony cmentarza i zrobienie tam porządku po pracach związanych z naprawą ogrodzenia.
 17. Serdeczne podziękowania dla pań katechetek: Anny Rekosz i Beaty Gregorczyk, dla rodziców i opiekunów, a przede wszystkim dla dzieci starszych i młodszych w liczbie 25. osób oraz dla młodzieży w liczbie 18. osób, którzy wczoraj uczestniczyli w 36. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Kostka znaczy więcej”. O godz. 10:15 został odsłonięty mural na budynku parafialnym parafii pw. Świętego Wojciecha w Przasnyszu z wizerunkiem Świętego Stanisława Kostki. Inspiracją do powstania projektu był portret z epoki przedstawiający czternastoletniego Stanisława.
 18. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przypomina o pielgrzymce dziękczynno – wynagradzającą do Świętej Lipki, Stoczka Klasztornego i Gietrzwałdu. Wyjazd w najbliższą sobotę 22 września z przystanku autobusowego w Czernicach Borowych o godz. 6:00. Zabieramy ze sobą modlitewniki, śpiewniki i przyjmowane leki. Prośba organizatorów o punktualność.
 19. Koła Żywego Różańca naszej parafii organizują wyjazd na V Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca do Smardzewa k. Płońska, która odbędzie się w sobotę 6 października br. Wyjazd o godz.7:30 z parkingu przy kościele w Czernicach Borowych. Koszt wyjazdu 20 zł. Zabieramy ze sobą modlitewniki, śpiewniki i potrzebne leki. Zapisy i wpłaty do 25 września u p. Teresy Pikus.
 20. W niedzielę za tydzień 23 września ok. godz. 8:30 naszymi gośćmi będą uczestnicy Rajdu Rowerowego, który wyruszy z Przasnysza pod hasłem „100 kilometrów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości.
 21. Z okazji Dnia Środków Masowego Przekazu, dzisiaj po każdej Mszy Świętej, można złożyć ofiarę do puszki na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z siedzibą w Ciechanowie.
 22. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Marek i Justyna Kakowscy.
 23. Mieszkańców Zembrzusa Wielkiego proszę o pomoc w ramach kolejności sprzątania kościoła w najbliższy piątek ok. godz. 17:30, ponieważ w sobotę mamy wyjazd na pielgrzymkę.
 24. Zwracam się z prośbą do mieszkańców wszystkich miejscowości naszej parafii o pomoc w dniu jutrzejszym w pracach porządkowych na cmentarzu, na parkingu, w otoczeniu kościoła i plebanii oraz przy sprzątaniu kościoła. Ta prośba jest kierowana do rodziców i bliskich kandydatów do bierzmowania, aby pozostać po sakramencie pokuty, który mamy zaplanowany w poniedziałek ok. godz. 17:00. W sobotę z różnych przyczyn prace porządkowe nie doszły do skutku, poza pracami przy kosmetyce drzew i krzewów, za co bardzo dziękuję. W ciągu dnia proszę o pomoc w uprzątnięciu gałęzi i liści w otoczeniu kościoła i plebanii. Dziękuję grupie pracowników interwencyjnych z Urzędu Gminy za kosmetykę pni drzew przy alei na cmentarz i proszę, aby również zwrócić uwagę na porządek przy grobach bliskich ze względu na nabożeństwo na cmentarzu podczas wizytacji. Różne prace porządkowe będą trwały jutro przez cały dzień, więc można będzie wspomóc to wspólne dzieło. Bardzo dziękuję za każdą okazaną pomoc.
 25. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA UROCZYSTĄ MSZĘ ŚWIĘTĄ Z UDZIAŁEM EPISKOPATU POLSKI. Czcigodni Księża, Kochani Diecezjanie! Pragnę podzielić się z Wami radosną nowiną, że już niedługo, w dniach 25 i 26 września 2018 roku odbędzie się w stolicy naszej diecezji, w Płocku, 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest to historyczne wydarzenie, zważywszy na to, że Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. Główną inspiracją dla obrad polskiego Episkopatu w Grodzie  Krzywoustego jest przeżywany przez nas Rok Jubileuszowy – św. Stanisława Kostki. Jest on patronem dzieci i młodzieży oraz patronem naszej diecezji. Urodził się i wychowywał, jak wiemy, w Rostkowie k. Przasnysza. Wraz z całym Episkopatem pragniemy dziękować Bogu za tego wielkiego Świętego z Mazowsza, który jest wciąż aktualnym przykładem i inspiracją pięknego i szlachetnego życia, nie tylko dla osób młodych. Serdecznie zapraszam Was na uroczystą Mszę św., która będzie celebrowana we wtorek 25 września br. o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Płocku z udziałem polskich księży biskupów. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Arcybiskup Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Moje zaproszenie kieruję do Kapłanów i Sióstr zakonnych, Osób życia konsekrowanego oraz do Wiernych świeckich. Będę się cieszył obecnością dzieci i młodzieży ze szkół i uczelni wyższych, organizacji młodzieżowych i grup formacyjnych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji (Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Klubu Inteligencji Katolickiej i wielu innych). Pragnę również poinformować, że drugi dzień obrad Konferencji Episkopatu Polski w Płocku, tj. 26 września br., rozpoczniemy z księżmi biskupami Eucharystią o godz. 7:30, celebrowaną w płockiej farze, czyli kolegiacie pw. św. Bartłomieja. Głównym celebransem będzie wówczas Przewodniczący Episkopatu Polski, Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi Ks. Biskup Marek Solarczyk. Mam nadzieję, Drodzy Siostry i Bracia, na liczny udział naszych wiernych w uroczystej Mszy św. wieczorem we wtorek 25 września br. i na wspólną modlitwę z pasterzami Kościoła naszej Ojczyzny przeżywającej stulecie odzyskania swojej niepodległości. Przesyłam Wam serdeczne pozdrowienia z Tumskiego Wzgórza i pasterskie błogosławieństwo. Wasz biskup Piotr.
 26. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 16 września (niedziela) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary, którzy złożyli swoje życie w ofierze podczas prześladowań chrześcijaństwa w połowie III wieku.
 • 18 września (wtorek) – Święty Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa na Mazowszu jezuicki nowicjusz, odznaczający się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu, które realizował nawet wbrew woli rodziców. Patron nowicjuszy zakonnych, dzieci i młodzieży oraz naszej Ojczyzny, Diecezji Płockiej i gminy Czernice Borowe (uroczystość).
 • 20 września (czwartek) – Święci męczennicy z Korei. Pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich Towarzysze.
 • 21 września (piątek) – Święty Mateusz Apostoł i Ewangelista, który jest patronem pracowników Służby Celnej.
 1. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Otaczamy modlitewną pamięcią chorych. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych.
 2. Pójdźmy z Bożym błogosławieństwem do naszej codzienności i starajmy się szczerze odpowiedzieć na pytanie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: Kim dla ciebie jestem?
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa