Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dziś dwudziesta czwarta niedziela w roku liturgicznym. Każda Eucharystia jest spotkaniem z Panem Jezusem, który dziś mówi do nas w przypowieściach o miłosiernym Ojcu w Ewangelii według Świętego Łukasza. Cała liturgia słowa dzisiejszej niedzieli zwraca naszą uwagę na Boże miłosierdzie: „Bóg nie męczy się przebaczaniem; to nas męczy proszenie Go o miłosierdzie”.
 2. Dzisiaj druga niedziela miesiąca września, dlatego modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz.9:30 będzie prowadziło Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
 3. W naszej parafii przeżywamy dziś parafialne święto dziękczynienia za plony. Dziękujemy naszym rolnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości dożynkowej. Szczególnie dziękujemy za przygotowanie wieńców dożynkowych i darów żniwnych. Zgodnie ze zwyczajem wieńce dożynkowe pozostaną w kościele do odpustu Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 23 października.
 4. Słowa podziękowania dla Rady Duszpasterskiej, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz poszczególnych Sołectw, a także dla Pana Szafarza Nadzwyczajnego Damiana, Pana Organisty Adriana i po. Pana Kościelnego Patryka. Dziękujemy Panom z Zembrzusa Wielkiego, którzy tworzą poczet sztandarowy z historycznym sztandarem Koła Rolniczego ku czci Świętego Izydora oraz obecnym druhom i druhom z naszej jednostki OSP, służbie liturgicznej, lektorkom i lektorom oraz psałterzystce, a także wszystkim uczestniczącym w liturgii Mszy Świętej, którzy przyczynili się do jej piękna. Dziękujemy za przyniesione dary ofiarne: woskową świecę, której płomień jest symbolem życia i owocem pracy pszczelego roju; naczynie do wody święconej  – dar ołtarza, ufundowany przez p. Hannę Wilkowską z okazji 80. rocznicy urodzin; chleb dożynkowy – przygotowany i podarowany przez Rodzinę Marii i Tadeusza Celmer oraz barwne kwiaty dla Matki Bożej Czernickiej. Dziękujemy też za dekorację kościoła, kwiaty podarowane do kościoła i złożoną ofiarę na kwiaty.
 5. Trwają dwudniowe Dożynki Prezydenckie, które rozpoczęły się wczoraj, tj. w sobotę 10 września i zwykle odbywają się w Spale k. Tomaszowa Mazowieckiego, ale w tym roku również mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
 6. Dzisiaj w Kościele w Polsce rozpoczyna się XII Tydzień Wychowania. Myślą przewodnią stanowią słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii Świętego Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). Dzisiaj także rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.
 7. Z okazji trzeciej niedzieli miesiąca za tydzień o godz. 9:30 nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w trzecią niedzielę miesiąca od maja do października.
 8. Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy „zerowej” i z klasy pierwszej planujemy w niedzielę za tydzień o godz. 10:00. Ten religijny obrzęd w naszej parafii jest związany z postacią Świętego Stanisława Kostki, którego uroczystość obchodzimy 18 września.
 9. W tym roku szkolnym i katechetycznym, dzieci ze szkoły podstawowej z klasy trzeciej, w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymują pamiątki uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, które trzeba umieścić w specjalnych książeczkach pt. „Z Jezusem poznaję Ziemię Świętą i jej tradycje”. Dzieci z klas czwartych w ramach duchowego przygotowania do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego odprawiają „dziewięć pierwszych piątków miesiąca” od października do czerwca.
 10. W najbliższą niedzielę przypada Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Będziemy modlić się za wszystkich pracujących w mediach, aby zawsze służyli prawdzie i dobru. Po każdej Mszy Świętej będzie możliwość złożenia ofiary do puszki na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
 11. W środę 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża przez Świętą Helenę, na którym umarł Jezus i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa. O godz. 16:00 Koła Żywego Różańca poprowadzą modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie i zaprzestania wojny na Ukrainie oraz łaskę opamiętania i nawrócenia dla rosyjskich sprawców tej tragedii narodu ukraińskiego.
 12. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy czwartek) przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
 13. W sobotę 17 września mija 83. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w ramach haniebnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który ostatecznie przesądził o losach kampanii wrześniowej 1939 r. W tym dniu szczególnie pamiętajmy w naszych modlitwach o Polakach, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie naszej Ojczyzny na wschodniej granicy, a także o wszystkich ofiarach „Golgoty Wschodu”, ponieważ 17 września jest to również obchodzony od kilku lat w Polsce Dzień Sybiraka.
 14. W kalendarzu liturgicznym w następną niedzielę pod datą 18 września przypada święto Świętego Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. W Diecezji Płockiej to święto ma rangę uroczystości. W czwartek 15 września rozpoczniemy Triduum ku czci Świętego Stanisława Kostki, który od 2008 roku jest też patronem Gminy Czernice Borowe.
 15. W sobotę 17 września odbędzie się 40. Jubileuszowa Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Wyrusz”. Dzieci rozpoczynają pielgrzymowanie o godz. 9:45 w Przasnyszu Mszą Świętą za kościołem farnym. Młodzież rozpoczyna swój program pielgrzymkowy w Rostkowie o godz. 15:00. Uroczystościom w Przasnyszu i Rostkowie w tym roku przewodniczy biskup Mirosław Milewski. Szczegóły organizacyjne oraz zapisy na lekcjach religii. Ramowy program znajduje się na stronie internetowej parafii, diecezji i okolicznościowych plakatach.
 16. Na prośbę ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, popierającego inicjatywę  Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) – Diecezja Płocka włącza się w Dzień Modlitw za Ukrainę, w dniu 14 września 2022 roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Pragniemy w ten sposób wesprzeć duchowo walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazać solidarność z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołać o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwić wspólnotę międzynarodową na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie pamiętajmy również o rosyjskich sprawcach tej napaści, prosząc o ich nawrócenie i opamiętanie.
 17. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 18. W naszej świątynie parafialnej Msze Święte dzisiejszą niedzielę są odprawiane w okolicznościowym ornacie z wizerunkiem Prymasa Tysiąclecia, ponieważ jutro 12 września mija 1. rocznica beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
 19. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Otaczamy modlitewną pamięcią chorych. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych. Dzisiaj przypada także kolejna 21. rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Niech dobry Bóg okaże miłosierdzie wszystkim tragicznie zmarłym, wśród których byli także Polacy.
 20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 13 września (wtorek) – Święty Jan Chryzostom. Biskup Konstantynopola, gorliwy pasterz i obrońca ubogich. Barwne językowo kazania przyniosły mu przydomek „Złotousty”. Jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.
 • 15 września (czwartek) – Najświętsza Maryja Panna, którą czcimy w tajemnicach bolesnych.
 • 16 września (piątek) – Święci Korneliusz papież i Cyprian biskup. Obrońcy wiary, którzy złożyli swoje życie w ofierze podczas prześladowań chrześcijaństwa w połowie III wieku.
 1. Wdzięczni Bogu za nasze parafialne święto plonów, świadectwem codziennego życia odpowiadajmy na słowa Ewangelii, która dziś ukazuje nam Boga bogatego w miłosierdzie.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa