Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła. W naszej parafii przeżywamy uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który jest patronem kościoła.

2. Słowa podziękowania dla księdza kanonika Romana Bagińskiego – dyrektora ekonomicznego diecezji płockiej i administracji obiektami sakralnymi za odprawienie uroczystej Sumy oraz wygłoszenie okolicznościowego kazania, również podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 i obecność wśród nas, a także życzliwość wobec naszej parafii i okazywaną pomoc poprzez wsparcie finansowe remontu dzwonnicy i renowacji ołtarza z Funduszu Budowy Kościołów. Księdzu Romanowi życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Czernickiej.

3. Dziękuję wszystkim Czcigodnym Księżom, Drogim Gościom i Parafianom za wspólną modlitwę. Szczególne podziękowania dla całej asysty procesyjnej, dziewczynek sypiących kwiatkami, pocztów sztandarowych, służby liturgicznej ołtarza, lektorów oraz druhów strażaków za obecność i udział w liturgii Mszy Świętej oraz procesji eucharystycznej. To będzie już ostatnia procesja eucharystyczna w tym roku. Serdeczne podziękowania również dla p. Bogusława Tłoczkowskiego z Ciechanowa za obecność i grę na trąbce podczas liturgii Mszy Świętej o godzinie 10:00 i 12:00.

4. Przypominam, że dzisiaj nie ma Mszy Świętej o godz. 15:00, a cząstkę Różańca tajemnice światła w intencji misji odmówimy w czasie adoracji na zakończenie Sumy Odpustowej.

5. Od jutra można odbierać dożynkowe wieńce, które dzisiaj jeszcze biorą udział w procesji eucharystycznej z okazji odpustu parafialnego.

6. Od wtorku 20 października będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętej na nowy rok kalendarzowy.

7. Święty Łukasz Ewangelista według tradycji był lekarzem i dlatego jest patronem służby zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom służby zdrowia, szczególnie z naszego ośrodka zdrowia składamy serdeczne życzenia razem z modlitwą w intencji wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.

8. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny pod hasłem „Od nawrócenia do misji”. Jest to kolejna zachęta Kościoła do większej modlitwy za misje i wsparcia materialnego misjonarzy i misjonarek, szczególnie z naszej diecezji. W związku z niedzielą misyjną dzisiejsza taca jest zbierana z przeznaczeniem na cele misyjne.

9. Jutro 19 października mija 31. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, uprowadzonego i zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 r. legendarnego kapelana Solidarności. Wspominamy bł. księdza Jerzego jako kapłana i męczennika, który oddał swoje życie w obronie prawdy i godności człowieka, a także modlimy się o jego kanonizację.

10. W tym tygodniu we wtorek 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się największy szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji pragnę złożyć serdeczne życzenia zdrowia, opieki Matki Bożej Czernickiej i Bożego błogosławieństwa wszystkim Czcigodnym Seniorom i jednocześnie dziękuję grupie Seniorów z Czernickiego Koła Emerytów za aktywne włączanie się w życie naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie różańcowej. Szczęść Boże.

11. Dzisiaj w Popowie k. Wyszkowa rozpoczynają się trzydniowe Diecezjalne Rekolekcje Kół Żywego Różańca, w których biorą udział cztery osoby z naszej parafii. Łączymy się duchowo w naszej modlitwie.

12. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

13. W najbliższą sobotę 24 października zapraszam do wspólnej modlitwy różańcowej Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.

14. Oddanie czci relikwiom Świętego Jana Pawła II w niedzielę za tydzień po każdej Mszy Świętej.

15. Również w następną niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej razem z rodzicami w ramach katechezy przed Pierwszą Komunią Świętą. W czasie tej Mszy Świętej wystąpi schola parafialna.

16. Jutro nawiedzenie Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony przeżywa sąsiednia parafia Grudusk, a we wtorek parafia Koziczynek. Uroczystości rozpoczynają się o godz. 17:00.

17. Bardzo dziękuję za zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Czernic Borowych. Bóg zapłać.

18. Na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas XV Dnia Papieskiego w ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek 280 zł. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom.

19. W nocy z soboty na niedzielę czyli z 24 na 25 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Pamiętajmy o tym uwzględniając swoją obecność na Mszy Świętej w najbliższą niedzielę, a jednocześnie będzie to noc dłuższa o godzinę.

20. Wspólnota Domowego Kościoła „Ruch Światło – Życie” i Fundacja „Scalam – prostujemy drogi życia” zapraszają na konferencję dr Laury Grześkowiak, która odbędzie się w sobotę 24 października o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Spotkanie dotyczyć będzie naprotechnologii – nowej metody leczenia niepłodności.

21. Nasza parafianka Katarzyna Bugaj z Nowych Czernic, uczennica trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu, najlepiej napisała I Ciechanowskie Dyktando o Pióro Profesora Jerzego Bralczyka, które odbyło się 10 października i brało w nim udział 200 osób. Serdecznie gratulujemy Kasi i jej rodzicom oraz życzymy dalszych owocnych sukcesów.

22. Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Studnia informuje, że w następną niedzielę w naszej parafii oraz wszystkich parafiach diecezji płockiej zostanie przeprowadzona akcja „Napełnij Dzban” przez wolontariuszy Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży Studnia i naszą młodzież. Celem akcji jest przybliżenie idei Światowych Dni Młodzieży oraz zbiórka pieniędzy na przyjazd młodzieży z Armenii, Gruzji, Wenezueli, Peru i Urugwaju do naszej diecezji. Zachęcamy do czynnego włączenia się w zapowiadaną akcję.

23. Komunikat Konferencji Episkopatu Polski w związku ze zbliżającymi się wyborami: Ojciec Święty Franciszek w adhortacji „Evangelii Gaudium” przypomina, że „odpowiedzialne obywatelstwo jest cnotą, a uczestnictwo w życiu politycznym jest obowiązkiem moralnym” (220). A zatem każdy obywatel – wierzący w szczególności – ma prawo i obowiązek uczestniczenia w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Pamiętajmy jednak, że „Kościół mocą swej misji oraz zgodnie ze swą istotą nie powinien wiązać się” z żadną partią lub „systemem politycznym, gospodarczym czy społecznym” oraz że „właściwe posłannictwo, jakie Chrystus powierzył swemu Kościołowi, nie ma charakteru politycznego, gospodarczego czy społecznego” (Gaudium et spes, 42). Zachęcamy więc każdego z wiernych do głosowania w zgodzie z własnym sumieniem, wrażliwym na dobro wspólne i stojącym na straży życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Wszystkich wiernych prosimy o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny. Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce.

24. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 20 października (wtorek) – Święty Jan Kanty (1390-1473), prezbiter; przykład człowieka, któremu udało się połączyć naukę, pracę intelektualną z duszpasterstwem i troską o ubogich.

• 21października (środa) – Błogosławiony Jakub Strzemię (1340-1409). Franciszkanin, arcybiskup halicko – lwowski oraz gorliwy misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej.

• 22 października (czwartek) – Święty Jan Paweł II (1920-2005). Wielki papież, świadek i nauczyciel bezgranicznego zawierzenia Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce Maryi. W tym dniu rozpoczął się pontyfikat, który trwał prawie 27 lat. Kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa