Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dzisiaj dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Pan Jezus w Ewangelii przypomina, że zawsze powinniśmy się modlić, wzywając nas do modlitwy ufnej, pokornej i wytrwałej. Bądźmy wierni takiej modlitwie, szczególnie teraz w miesiącu modlitwy różańcowej.

2. Dzisiaj wśród nas jest obecny ksiądz Maciej Szostak – kapelan szpitala w Ciechanowie i duszpasterz Służby Zdrowia w tym mieście, który wspiera swoją posługą kapłańską naszą modlitwę podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 i 12:00. Bardzo dziękujemy za przybycie i życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej Czernickiej w pracy duszpasterskiej i opiece duchowej nad chorymi. Witam również p. Artura Żuchowskiego – dyrektora Szkoły Muzycznej w Przasnyszu, który dzisiaj wspiera nas posługą organisty i też dziękujemy za przybycie z życzeniami pomyślności w pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą.

3. O godzinie 9:30 dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy od maja do października w trzecią niedzielę miesiąca pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.

4. Również dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się dziękczynienie za Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Kuskowie. Ta miejscowość zostanie zawierzona Maryi w Jasnogórskim Wizerunku modlitwą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po zakończeniu Mszy Świętej Obraz podejmą mieszkańcy Chrostowa Wielkiego i Zalesia.

5. W dniu 38. rocznicy wyboru arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, po każdej Mszy Świętej, możemy uczcić relikwie Świętego Jana Pawła II.

6. W dzisiejszą niedzielę w całej Polsce odbywa się liczenie wiernych uczestniczących we Mszy Świętej (dominicantes) oraz przystępujących do Komunii Świętej (communicantes).

7. W niedzielę za tydzień 23 października będziemy przeżywać w naszej parafii Odpust ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. Robert Banasiak – wicedyrektor ekonomiczny naszej diecezji, który będzie wśród nas już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie Sumy odpustowej. Już dzisiaj zapraszam wszystkich parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, służbę liturgiczną ołtarza, poczty sztandarowe, druhów i druhny z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

8. Wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy będą przyjmowane po uroczystości odpustowej, tzn. od wtorku 25 października.

9. Święty Łukasz Ewangelista według tradycji był lekarzem i dlatego jest patronem Służby Zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom lecznictwa, szczególnie z naszego ośrodka zdrowia składamy serdeczne życzenia razem z modlitwą różańcową we wtorek 18 października w intencji wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie. W

10. W tym tygodniu w czwartek 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia wszystkim Czcigodnym Seniorom i jednocześnie dziękuję grupie Seniorów z Czernickiego Koła Aktywnych Społecznie za włączanie się w życie naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie różańcowej, a w najbliższym czasie, w intencji Seniorów zostanie odprawiona Msza Święta.

11. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00.

12. W najbliższą sobotę 22 października zapraszam do wspólnej modlitwy różańcowej Koło Żywego Różańca z Żeber.

13. Również w najbliższą sobotę o godz. 10:00 w sali spotkań na plebanii spotkanie ministrantów i kandydatów, którzy chcą należeć do liturgicznej służby ołtarza naszej parafii.

14. W ostatnim czasie na cmentarzu został odnowiony grób śp. Piotra Wiśniewskiego i została umieszczona tabliczka z informacją, że w czasie Bitwy Przasnyskiej w 1915 roku, uratował on z płonącego kościoła obraz Matki Bożej Czernickiej. Ze środków wojewody mazowieckiego przyznanych na renowację Grobu Nieznanego Żołnierza przy współpracy z Urzędem Gminy trwają prace przy wymianie kostki w miejscu naszych spotkań modlitewnych. Ze środków parafialnych zostanie wymieniony ołtarz polowy z lastriko na granitowy. Prace przy naprawie ogrodzenia cmentarza rozpoczną się na wiosnę.

15. Do nabycia jest Kalendarz Rolników na rok 2017 w promocyjnej cenie 20 zł, a także kalendarz wydany przez redakcję Gościa Niedzielnego w cenie 5 zł. Dla prenumeratorów Gościa Niedzielnego kalendarz w prezencie został dołączony do bieżącego wydania.

16. Bardzo dziękuję Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych, w której jestem nauczycielem religii za przyznanie mi Nagrody Dyrektora Szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej. Jest to dla mnie duże wyróżnienie i motywacja, aby współpraca parafii ze szkołą była jeszcze lepsza dla dobra wychowania młodego pokolenia w duchu wiary i patriotyzmu.

17. Na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas XVI Dnia Papieskiego w ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek 500 zł. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom.

18. Bardzo dziękuję za zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Kuskowa, Nowych Czernic od strony Chojnowa, Zembrzusa Wielkiego i częściowo Czernic Borowych.

19. Serdecznie dziękuję za ofiarę materialną, którą w ostatnim czasie złożyli na rzecz naszej parafii p. Jacek i Katarzyna Bartołd z Żeber oraz p. Janusz i Bożenna Czarzaści z Dzielina. Bóg zapłać.

20. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 16 października (niedziela) – Święta Jadwiga Śląska. Księżna, która żyła w XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.

• 17 października (poniedziałek) – Święty Ignacy Antiocheński, biskup męczennik z pierwszych wieków Kościoła. Był uczniem Świętego Jana Ewangelisty i następcą Świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii Syryjskiej. Autor kilku listów, w których wyłożył naukę o Chrystusie i życiu chrześcijańskim. W czasie prześladowań za cesarza Trajana ok. 107 roku został uwięziony i skazany na śmierć.

• 18 października (wtorek) – Święty Łukasz Ewangelista. Uczeń i towarzysz Świętego Pawła Apostoła. Autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.

• 19 października (środa) – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Charakterystycznym rysem jego życia i działalności duszpasterskiej było przypominanie i realizowanie myśli Świętego Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (wspomnienie dowolne).

• 20 października (czwartek) – Święty Jan Kanty (1390 – 1473). Prezbiter, który jest przykładem umiejętnego połączenia pracy naukowej z duszpasterstwem i troską o ubogich. Był studentem, a następnie profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

• 21października (piątek) – Błogosławiony Jakub Strzemię (1340 – 1409). Franciszkanin, biskup Halicza i gorliwy misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Jest patronem Lwowa.

• 22 października (sobota) – Święty Jan Paweł II (1920 – 2005). Wielki papież, świadek i nauczyciel zawierzenia Chrystusowi i Maryi. W tym dniu rozpoczął się pontyfikat, który trwał prawie 27 lat. Kanonizowany 27 kwietnia 2014 r.

21. Wszystkich parafian i gości obchodzących w tym tygodniu urodziny i imieniny zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Pamiętamy również o naszych zmarłych, których polecamy Bożemu miłosierdziu.

22. Smutna wiadomość z życia naszej diecezji: w ubiegłą niedzielę zmarł w wieku 50 lat ks. Marek Topolewski (24 lata kapłaństwa), który był proboszczem parafii pw. Świętej Anny w Sokołowie k. Gostynina. W tej parafii jest pierwszy nocleg pieszej pielgrzymki z Płocka na Jasną Górę. W czwartek 13 października została odprawiona tam Msza Święta żałobna, a później liturgia pogrzebu w rodzinnej parafii Strzygi k. Rypina. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

23. Ewangelia dzisiejszej niedzieli kończy się pytaniem – „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie?”. Strzeżmy więc depozytu wiary i współpracujmy z łaską Pana Boga, aby wiarę umacniać i ożywiać. Jednoczymy się w modlitwie z mieszkańcami Kuskowa, gdzie dziś zakończyło Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej oraz z mieszkańcami Chrostowa Wielkiego i Zalesia, którzy rozpoczynają czas Nawiedzenia. Niech Bóg nam pobłogosławi.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa