Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Przeżywamy dzisiaj dwudziestą piątą niedzielę w roku liturgicznym, która jest pierwszą niedzielą jesieni.
 2. Pan Jezus przez całe swoje ziemskie życie wiedział, do czego się przygotowuje, że Jego śmierć będzie ceną za zbawienie ludzi. My też wiemy, że aby osiągnąć zbawienie, musimy przejść przez drogę codziennego krzyża naszych cierpień, niepowodzeń i grzechów. Zbawiciel wskazuje nam, że najlepszą postawą życiową jest postawa pełnego zaufania Panu Bogu.
 3. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 4. Pierwsza Komunia Święta została zaplanowana w naszej parafii w niedzielę 19 maja 2019 roku o godzinie 12:00, a Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego w niedzielę 26 maja 2019 roku, również o godz. 12:00. Sakrament bierzmowania jest przewidziany w drugiej klasie szkoły ponadpodstawowej. Nowe wskazania Episkopatu Polski określają termin bierzmowania po zakończeniu edukacji w klasie ósmej. Dlatego dwuletnie przygotowanie do tego sakramentu rozpocznie się w przyszłym roku szkolnym i katechetycznym i będzie nim objęta młodzież z klasy ósmej i pierwszej ponadpodstawowej.
 5. Bardzo proszę o zgłaszanie się dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą Komunię Świętą oraz Odnowiły Przyrzeczenia Chrztu Świętego, do udziału w Liturgicznej Służbie Ołtarza i w scholi parafialnej, którą chcemy reaktywować.
 6. Sąsiednia parafia Pawłowo przeżywa dzisiaj doroczny odpust ku czci Świętej Tekli. Uroczysta Suma zostanie odprawiona o godzinie 12:00. Również dzisiaj odpust ku czci Świętego Mateusza przeżywa parafia Zielona Ciechanowska.
 7. Grupa wsparcia AA „Szansa” przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza na uroczysty Miting Otwarty z okazji IX rocznicy powstania tej grupy, który odbędzie się w sobotę 30 września o godz. 19:00 w świetlicy w Chojnowie. Spotkanie rozpocznie Msza Święta w kościele parafialnym w Czernicach Borowych o godzinie 18: 00, którą odprawi przedstawiciel Ojców Kapucynów z Zakroczymia, gdzie mieści się Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego. Msza Święta zostanie odprawiona w intencji osób uzależnionych i ich rodzin oraz w intencji trzeźwości narodu polskiego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 8. W tych wrześniowych dniach mija 100 lat od utworzenia 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, który brał udział w kampanii wrześniowej w okolicach Czernic Borowych. Jego ostatnim dowódcą był legendarny generał Stanisław Sosabowski. Siedemdziesięciu dziewięciu żołnierzy tej formacji poległo i spoczywają na cmentarzu parafialnym w Grobie Nieznanego Żołnierza. Pamiętamy tych bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny.
 9. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Bardzo dziękuję za wsparcie tego pięknego zwyczaju i ponawiam prośbę o dodatkową ofiarę na wsparcie tegorocznych inwestycji i remontów, szczególnie montaż systemu ogrzewania w kościele.
 10. Jutro rozpocznie się montaż dwóch nagrzewnic elektrycznych o mocy 20 kW sterowanych automatycznie. Nagrzewnice są produkowane w Szwecji, ich trwałość użytkowa wynosi ok. 50 lat. Koszt całej inwestycji wynosi 23.900 zł, do zapłaty pozostało jeszcze 7.000 zł. Do chwili obecnej parafia poniosła koszt dodatkowego przydziału mocy oraz zakupu niezbędnych części do założenia drugiego licznika i tym samym zwiększenia wydolności instalacji elektrycznej. Również jutro rozpocznie się montaż rusztowań przy dzwonnicy w ramach planowanego remontu poszycia dachu i zamontowania zegara.
 11. Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. W Płocku 25 i 26 września 2018 r. odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Okazją do spotkania biskupów w Płocku jest obchodzona w tym roku 450. rocznica śmierci Świętego Stanisława Kostki, który urodził się w Rostkowie. Główna uroczystość Roku Jubileuszowego będzie miała miejsce we wtorek 25 września o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Płocku. Mszy Świętej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosi kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnego dnia biskupi będą koncelebrować Mszę Świętą w płockiej farze (Kolegiata Świętego Bartłomieja) o godz. 7:30 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi tego dnia bp Marek Solarczyk,  delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
 12. W Gnieźnie kończy się XI Zjazd Gnieźnieński, który rozpoczął się w piątek 21 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”.
 13. Z dniem 1 września br. Biskup Płocki erygował cztery nowe dekanaty i dokonał korekty granic sześciu już istniejących dekanatów. Z dekanatu przasnyskiego parafia Pawłowo została przyłączona do dekanatu dzierzgowskiego, a do naszego dekanatu dołączono parafię Skierkowizna. Obecnie dziekanem został mianowany na trzy lata ksiądz Jacek Daszkowski, proboszcz parafii Święte Miejsce, ja natomiast zostałem mianowany wicedziekanem, a posługę Ojca Duchownego pełni nadal ojciec Wiesław Wiśniewski, przeor klasztoru Ojców Pasjonistów i proboszcz parafii Świętego Stanisława Kostki w Przasnyszu.
 14. We wtorek 18 września w uroczystość Świętego Stanisława Kostki nasza parafia przeżywała wizytację kanoniczną, którą przeprowadził biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Ogólna ocena parafii jest pozytywna. Jeszcze raz serdecznie dziękuję społeczności Szkoły Podstawowej, Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej, wspólnocie Kół Żywego Różańca za poprowadzenie modlitwy na cmentarzu, Liturgicznej Służbie Ołtarza, a także wszystkim grupom za przygotowanie i przedstawienie sprawozdań, szczególnie szkolnej drużynie harcerskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziękuję rodzicom młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania za prace porządkowe w kościele i w jego otoczeniu oraz w budynku dzwonnicy. Wyrazy wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, aby wizytacja kanoniczna była podniosłym świętem całej parafii.
 15. Dzisiaj o godz. 7:00 wyruszył z Przasnysza Rajd rowerowy pod hasłem „100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości” w liczbie 56 osób. W imieniu wszystkich uczestników Rajdu składam podziękowanie dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej i wszystkich współpracowników za przygotowanie poczęstunku.
 16. Dziękuję p. Danucie Adamskiej oraz Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej za zorganizowanie pielgrzymki do Świętej Lipki, Stoczka Klasztornego (jedno z czterech miejsc przetrzymywania w więzieniu Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Gietrzwałdu, w której wzięło udział prawie pięćdziesiąt osób, również z sąsiedniej parafii. Była to pielgrzymka dziękczynno – wynagradzająca, dlatego w Świętej Lipce została odprawiona Msza Święta w intencji całej wspólnoty naszej parafii.
 17. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Janusz i Bożenna Czarzaści, p. Karol i Monika Kołakowscy oraz p. Alina Chodkowska, pochodząca z naszej parafii z przeznaczeniem na nowy komplet obrusów ołtarzowych na tzw. okres zwykły w Kościele.
 18. Z okazji zbiórki do puszek w ubiegłą niedzielę na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej przekażemy 200 zł. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom.
 19. Pod hasłem „Uczymy Pomagać” Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie prowadzi rekrutację na bezpłatne studia licencjackie na kierunku praca socjalna. Szczegółowe informacje na ten temat na stronie internetowej uczelni: www.pwszciechanow.edu.pl.
 20. W sobotę 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, a we wtorek po następnej niedzieli (2 października), wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Bóg troszczy się o każdego człowieka posyłając swoich Aniołów, którzy otaczają nas swoją opieką. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prośmy o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach i przeciwnościach życia.
 21. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 23 września (niedziela) – Święty Ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968). Francesco Forgione, prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk oraz wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej. Z jego kapłańskiej posługi, zwłaszcza z sakramentu pojednania i duchowego kierownictwa, korzystało wielu pielgrzymujących do San Giovanni Rotondo, gdzie wypełniał swoje zakonne i kapłańskie obowiązki. Dziś mija 50. rocznica śmierci Świętego Ojca Pio.
 • 25 września (wtorek) – Błogosławiony Władysław z Gielniowa. Prezbiter, który należał do zakonu bernardynów. Wybitny kaznodzieja i twórca pieśni religijnych w języku polskim, żył na przełomie XV i XVI w. Jest drugorzędnym patronem Warszawy.
 • 27 września (czwartek) – Święty Wincenty à Paulo (1581-1660). Prezbiter, który był nazywany „duszpasterzem galerników”. Założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które m.in. posługują na rzecz ludzi chorych w Przasnyszu.-
 • 28 września (piątek) – Święty Wacław męczennik, król czeski. Jest patronem Czech i katedry na Wawelu. Został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława.
 • 29 września (sobota) – Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, którzy są naszymi wielkimi orędownikami przed Bogiem. Ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”.
 1. Solenizantom i jubilatom całego tygodnia, przekazujemy słowa najlepszych życzeń. Naszych chorych otaczamy modlitwą. Dla wszystkich zmarłych prosimy o łaskę zbawienia. Wspieramy modlitwą papieża Franciszka, który w tych dniach odwiedza Litwę, Łotwę i Estonię.
 2. Niech przykład życia Świętego Ojca Pio umocni nasze życie duchowe. Niech Mądrość Odwieczna, którą jest Bóg w Trójcy Jedyny uzdrawia nas i naszych bliskich.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa