Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś dwudziesta piąta niedziela w roku liturgicznym. W Ewangelii słyszymy przestrogę Chrystusa „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Te słowa zadają pytanie o nasz system wartości i o priorytety naszego życia.

2. Trzecia niedziela września to także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy już po raz 50. W bieżącym roku przeżywamy ten dzień pod hasłem „Komunikacja i Miłosierdzie”, które nawiązuje do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i stanowi dobrą okazję do zastanowienia się nad tym, jak korzystamy ze środków społecznego przekazu, a także z programów religijnych, prezentowanych przez media. Mamy też okazję do zastanowienia się nad zagrożeniami, jakie mogą nieść ze sobą mass media, nad dokonywanymi przez nas wyborami programów i przygotowaniem młodego pokolenia do odpowiedzialnego korzystania ze środków przekazu. Dzisiejsza niedziela przypomina nam również o obowiązku modlitwy za pracowników środków przekazu i finansowego wspierania mediów katolickich.

3. Mija 5. rocznica powstania parafialnej strony internetowej, która również jest medialnym środkiem przekazu wiadomości z życia naszej parafii, Kościoła diecezjalnego oraz Kościoła powszechnego, dlatego dzisiejszy dzień jest dobrą okazją, aby podziękować Redakcji i wszystkim współpracownikom.

4. Serdecznie witamy w naszej parafii księdza Andrzeja Wychuckiego, który dzisiaj razem z nami modli się w czasie Mszy Świętych i kieruje do nas słowo Boże. Ksiądz Andrzej pochodzi z Glinojecka i od wielu lat jest proboszczem w diecezji Saskatoon (środkowo – zachodnia Kanada). Dziękujemy za ponowną obecność w naszej parafii w czasie wakacyjnego urlopu oraz życzymy opieki Matki Bożej Czernickiej i błogosławieństwa Bożego w posłudze duszpasterskiej.

5. Dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00 poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z klasy ”zerowej” i z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej.

6. Również dzisiaj w czasie Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędzie się dziękczynienie za Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Chojnowie, Kolonii Chojnowo i Chojnówce. Te miejscowości oraz cała parafia zostaną zawierzone Pani Jasnogórskiej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po zakończeniu Mszy Świętej Obraz podejmą mieszkańcy Kuskowa.

7. W dzisiejszą niedzielę w Pawłowie Kościelnym odbędą się dożynki o charakterze gminnym. Uroczystość rozpocznie Msza Święta w kościele o godz. 12:00 z błogosławieństwem wieńców i darów dożynkowych, a później dalsze świętowanie. Nasza parafia będzie reprezentowana przez delegację z Nowych Czernic, za co już teraz bardzo dziękuję.

8. Dzisiaj w parafii Świętego Wojciecha w Przasnyszu odpust ku czci Świętego Stanisława Kostki, ponieważ jest to parafia jego chrztu. Uroczysta Suma zostanie odprawiona o godzinie 12:00.

9. W niedziele za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w formie katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz dla dzieci z klasy czwartej i piątej przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszamy na spotkanie kandydatów do bierzmowania z klasy trzeciej gimnazjum i dwóch roczników powyżej.

10. Na Jasnej Górze trwa dwudniowa 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy, którą organizował bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko.

11. We wtorek 20 września br. w Asyżu odbędzie się spotkanie międzyreligijne pod przewodnictwem papieża Franciszka. Zgodnie z prośbą Ojca Świętego, ten dzień będzie obchodzony jako Dzień modlitw w intencji pokoju. Pamiętajmy o papieskiej prośbie w modlitwach osobistych i parafialnych.

12. W czwartek 22 września o godzinie 9:00 zostanie odprawiona Msza Święta z okazji 7. rocznicy nadania imienia 21 Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” Gimnazjum w Czernicach Borowych. Razem z Dyrekcją, Radą Pedagogiczną i całą społecznością szkoły zapraszamy do wspólnej modlitwy.

13. Grupa wsparcia AA „Szansa” przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaprasza na uroczysty Miting Otwarty z okazji VII rocznicy powstania tej grupy , który odbędzie się w sobotę 24 września w świetlicy w Chojnowie. Spotkanie rozpocznie Msza Święta w kościele w Czernicach Borowych, która zostanie odprawiona o godz. 18:00, którą odprawi ksiądz kanonik Romuald Ciesielski – proboszcz parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu i dekanalny duszpasterz trzeźwości.

14. W najbliższą sobotę o godz. 10:00 w sali spotkań na plebanii spotkanie ministrantów i kandydatów do służby liturgicznej ołtarza.

15. Serdeczne podziękowania dla pań katechetek Anny Rekosz i Beaty Gregorczyk, dla rodziców i opiekunów, a przede wszystkim dla dzieci starszych i młodszych oraz dla młodzieży w liczbie ok. czterdziestu pięciu osób, którzy wczoraj uczestniczyli w 34. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „M jak Miłosierdzie”.

16. Koła Żywego Różańca naszej parafii organizują wyjazd na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca do Smardzewa k. Płońska, która odbędzie się w sobotę 8 października. Wyjazd o godz.7:00 z parkingu przy kościele w Czernicach Borowych. Koszt wyjazdu 15 zł. Zabieramy ze sobą modlitewniki, śpiewniki i potrzebne leki. Zapisy i wpłaty u p. Teresy Pikus.

17. W ubiegłym tygodniu, zgodnie z decyzją Rady Duszpasterskiej, która została podjęta na ostatnim spotkaniu oraz za wiedzą Sołectw, zostały przekazane środki materialne, które uzyskano w wyniku zbiórki na rzecz poszkodowanej rodziny z Żeber. Poszkodowana rodzina jeszcze raz składa podziękowanie całej parafii za wsparcie materialne i okazaną pomoc. Nadal na rachunku bankowym znajdują się środki materialne zebrane przez naszą parafię, sąsiednie parafie naszej gminy, nasze środowiska szkolne oraz szkoły w Przasnyszu na rzecz poszkodowanej rodziny z Czernic Borowych, które są stopniowo przeznaczane na prowadzone prace remontowe spalonego domu.

18. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Serdeczna prośba o przywożenie zebranego zboża po Mszy Świętej wieczorowej.

19. Z okazji Dnia Środków Masowego Przekazu, dzisiaj po Mszy Świętej, można złożyć ofiarę materialną do puszki na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z siedzibą w Ciechanowie.

20. Zgodnie z decyzją Biskupa Płockiego w niedzielę za tydzień 25 września zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Będzie to również dzień modlitwy za ofiary tego kataklizmu.

21. Ofiary składane na rzecz naszej parafii z okazji Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w poszczególnych miejscowościach zostaną przeznaczone na prowadzone inwestycje, szczególnie na dofinansowanie instalacji systemu ogrzewania kościoła na bazie pomp ciepła i fotowoltaiki, bo takie możliwości się pojawiły w związku z projektami unijnymi. Jako konkretny dar dla kościoła byłaby to renowacja chrzcielnicy i stojaka do paschału. Serdeczne Bóg zapłać.

22. Rozpoczęły się prace przy wzmocnieniu podłoża ogrodzenia terenu plebanii od strony torów. Trzeba jeszcze ułożyć kamienie i zrobić odpowiednie nasadzenia. Dziękuję za pomoc w tych pracach p. Januszowi Smolińskiemu z Nowych Czernic i p. Robertowi Marchlińskiemu z Mirowa. W najbliższym czasie rozpoczną się inne prace remontowe i porządkowe, które będą wymagały pomocy mieszkańców poszczególnych sołectw naszej parafii. Bardzo dziękuję z darem modlitwy za każdą okazaną pomoc na rzecz naszej parafii.

23. Z okazji dzisiejszego wspomnienia Świętego Stanisława Kostki został zakupiony i ofiarowany jako votum dla Matki Bożej Czernickiej okazały medalik ku czci wielkiego syna mazowieckiej ziemi. Podziękowanie dla fundatora tej sakralnej pamiątki.

24. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 18 września (niedziela) – Święty Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa na Mazowszu jezuicki nowicjusz, odznaczający się wielką pobożnością i pragnieniem całkowitego poświęcenia się Bogu, które realizował nawet wbrew woli rodziców. Patron nowicjuszy zakonnych, dzieci i młodzieży oraz naszej Ojczyzny, Diecezji Płockiej i gminy Czernice Borowe.

• 20 września (wtorek) – Święci męczennicy z Korei. Pierwszy koreański kapłan Andrzej Kim Taegon, wybitny apostoł świecki Paweł Chong Hasang oraz ich towarzysze.

• 21 września (środa) – Święty Mateusz Apostoł i Ewangelista, który jest patronem pracowników Służby Celnej.

• 23 września (piątek) – Święty Ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968). Francesco Forgione, prezbiter, kapucyn, stygmatyk i mistyk oraz wielki czciciel Eucharystii i Matki Bożej. Z jego kapłańskiej posługi, zwłaszcza z sakramentu pojednania i duchowego kierownictwa, korzystało wielu pielgrzymujących do San Giovanni Rotondo, gdzie wypełniał swoje zakonne i kapłańskie obowiązki.

25. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy serdeczne życzenia. Modlimy się o dar miłosierdzia i życia wiecznego dla wszystkich zmarłych.

26. Zapewne każdy z nas ma pomysł na swoje życie, ale nie bójmy się korekty naszego życia, aby było zgodne z przesłaniem dzisiejszej Ewangelii. Niech nas w tym umacnia Boże błogosławieństwo.

Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa