Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta szósta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą września. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych polecaliśmy Bogu losy naszej Ojczyzny, dzieci i młodzież oraz nasze rodziny i nas samych. Kościół wypełniając wolę Bożą wzywa do nawrócenia i napełnienia nadzieją, że Bóg troszczy się o ludzi, kocha każdego człowieka i wszystkich pragnie obdarzyć zbawieniem.
 2. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej w formie katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz dla dzieci z klasy czwartej przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 3. Pierwsza Komunia Święta została zaplanowana w naszej parafii w niedzielę 23 maja 2021 roku o godzinie 12:00, a Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Świętego w niedzielę 30 maja 2021 roku, również o godz. 12:00. Sakrament bierzmowania odbędzie się po renowacji misji w Wielkim Poście 2021 roku. W tym roku szkolnym trwa dwuletnie przygotowanie do tego sakramentu, którym objęta jest młodzież z klasy pierwszej i drugiej szkoły średniej.
 4. Parafia Pawłowo przeżywa dzisiaj odpust ku czci Świętej Tekli. Uroczysta Suma o godz. 12:00.
 5. W czwartek rozpoczynamy październik, który z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Święty Jan Paweł II w Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).
 6. Miesiąc październik stanowi dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca w naszej parafii, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z sześciu wspólnot różańcowych w naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy. Zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność, ponieważ niektóre Koła wymagają uzupełnienia. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła oraz udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu.
 7. W październiku modlitwa różańcowa będzie odprawiana w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 (z wyjątkiem odpustu parafialnego). Na wspólny Różaniec w każdą środę zapraszamy dzieci i młodzież. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego oraz młodzież z klasy pierwszej i drugiej szkoły średniej w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. W tym roku również będzie prowadzony konkurs różańcowy, polegający na zebraniu jak największej liczby pamiątek uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych od poniedziałku do piątku.
 8. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół chce nas obdarzyć.
 9. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego modlitwę różańcową w tym dniu ofiarujemy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Będzie to pierwsze nabożeństwo różańcowe.
 10. W pierwszy piątek miesiąca sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 16:00 razem z nabożeństwem różańcowym i adoracją Najświętszego Sakramentu.
 11. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione o godz. 9:30, zgodnie ze zwyczajem pierwszej soboty miesiąca.
 12. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, „dzieci fatimskie”, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz służbę liturgiczną.
 13. W naszej parafii jest stary zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który jest wyrazem naszej troski o Kościół powszechny i diecezjalny oraz nowe powołania do kapłaństwa. Razem z Rektoratem tej uczelni zwracam się z serdeczną prośbą do całej parafii, aby przeprowadzić tę zbiórkę na przełomie września i października.
 14. W najbliższy wtorek 29 września o godz. 19:00 w Sali OSP odbędzie się zebranie wiejskie mieszkańców Czernic borowych związane z podziałem środków finansowych funduszu wiejskiego na rok 2021. Przy okazji tej informacji dziękuję w imieniu parafii poszczególnym sołectwom za przeznaczenie 1 tys. zł na przygotowanie dokumentacji i wykonanie przyłącza ujęcia wody przy nowej furtce i bramie cmentarza parafialnego. Nadal czekamy na założenie licznika przez zakład energetyczny, aby pojawiło się światło lamp zamontowanych wokół cmentarza z dofinansowaniem środków sołeckich z ostatnich dwóch lat.
 15. Dziękuję jeszcze raz całej wspólnocie parafialnej oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dziękczynnej uroczystości dożynkowej, którą przeżywaliśmy przed tygodniem. Słowa podziękowania za przygotowanie darów żniwnych oraz wieńców dożynkowych z miejscowości Czernice Borowe (ulice: Kościelna, Sadowa, Dolna i Jasna), Dzielin, Kownaty, Nowe Czernice, Żebry i Zembrzus Wielki. Tradycyjnie wieńce dożynkowe pozostaną w naszym kościele do odpustu ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty, który w tym roku przypada w niedzielę 18 października. Dziękuję również za ufundowanie renowacji puszki do Komunii Świętej.
 16. Razem z Panem Kościelnym bardzo dziękujemy Paniom z ulicy Długiej i Bagiennej za okazaną pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w dniu wczorajszym.
 17. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii, którą w ostatnim czasie złożyli: p. Irena Naszkiewicz oraz p. Jacek i Katarzyna Bartołd.
 18. We wtorek 29 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Bóg troszczy się o każdego człowieka posyłając swoich Aniołów, którzy otaczają nas swoją opieką. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prosząc o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach i przeciwnościach życia.
 19. W piątek 2 października w liturgii wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy, aby każdego dnia polecać się opiece Świętych Aniołów, choćby przez modlitwę „Aniele Boży, stróżu mój…”.
 20. W liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest patronką misji katolickich, w Kościele obchodzimy Dzień Misyjny Sióstr Zakonnych. W osobistych modlitwach pamiętajmy o siostrach zakonnych, które całkowicie poświęciły się nie głoszeniu Ewangelii w różnych zakątkach świata oraz zajmują się także krzewieniem kultury, wychowują młode pokolenia i w pokorze służą najsłabszym, bezbronnym i zagubionym.
 21. Młodzieży z naszej parafii, która w czwartek 1 października rozpocznie nowy rok akademicki, życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej. Polecamy wszystkich studentów (wśród nich jest też Pan organista Adrian) i wykładowców szkół wyższych opiece Jezusa, naszego jedynego Pana i Nauczyciela. Modlimy się, aby rozwojowi intelektualnemu młodego człowieka zawsze towarzyszył jego rozwój duchowy.
 22. Z okazji przypadającego dziś 106. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy naszą szczególną modlitwą i pamięcią otaczamy wszystkich, którzy z różnych przyczyn opuścili swoją ojczyznę, a szczególnie naszych krewnych, przyjaciół i parafian przebywających na emigracji. Szczególną modlitwą otoczmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru, aby znaleźli bezpieczne miejsce i spotkali życzliwych ludzi. Papież Franciszek swoje orędzie na ten dzień zatytułował „Jak Jezus Chrystus, zmuszeni do ucieczki. Przyjąć, chronić, promować i integrować przesiedleńców wewnętrznych”.
 23. Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków, choć obecnie został ograniczony z powodu pandemii koronawirusa.
 24. Jutro o godz. 15:00 zostanie odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach Miast Świata. Wśród tych miast jest również Przasnysz. Zjednoczmy się duchowo we wspólnej o oddalenie pandemii korona wirusa. Więcej informacji na stronie naszej parafii.
 25. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy najlepsze życzenia i serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za chorych, szczególnie przebywających w szpitalu oraz chorych na covid-19, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Jeszcze raz wspominamy w modlitwie poległych i zamordowanych w Powstaniu Warszawskim ze względu na 76. rocznicę zakończenia tego tragicznego aktu patriotyzmu, który trwał 63 dni od 1 sierpnia do 2 października 1944 r.
 26. W poniedziałek 21 września br. po ciężkiej chorobie zmarł brat Jacek Józef Raclaf CP. Miał 85 lat i prawie 50 lat życia zakonnego (ostatnie 30 lat posługiwał w klasztorze w Przasnyszu). Żałobna liturgia pogrzebu została odprawiona w poniedziałek 28 września o godz. 13:00 w kościele Ojców Pasjonistów w Przasnyszu, gdzie w krypcie zostanie złożona urna z procami zmarłego brata pasjonisty. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 1. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 27 września (niedziela) – Święty Wincenty à Paulo (1581-1660). Prezbiter, który był nazywany „duszpasterzem galerników”. Założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które m.in. posługują na rzecz ludzi chorych w Przasnyszu.
 • 28 września (poniedziałek) – Święty Wacław męczennik, król czeski. Jest patronem Czech i katedry na Wawelu. Został zamordowany na polecenie swojego młodszego brata Bolesława.
 • 29 września (wtorek) – Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, którzy są naszymi wielkimi orędownikami przed Bogiem. Ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”.
 • 30 września (środa) – Święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Przetłumaczył Pismo Święte zwane „Wulgatą” na powszechny w tym czasie język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem. Jest patronem pustelników, biblistów i studentów.
 • 1 października (czwartek) – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus. Francuska karmelitanka i doktor Kościoła, która żyła w XIX wieku. Wyróżniała się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielkim zaufaniem do Boga. Jest patronką misji katolickich.
 • 2 października (piątek) – Święci Aniołowie Stróżowie. Bronią nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia polecać się opiece naszego Anioła Stróża.
 1. Podstawą życia chrześcijańskiego jest dobre wykorzystanie czasu. Korzystajmy więc z każdego dnia w ten sposób, aby jak najwięcej miłości pojawiało się na świecie i bądźmy posłuszni Bogu, który jest naszym Ojcem.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa