Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta szósta niedziela w roku liturgicznym, która jest ostatnią niedzielą września. W ciągu tego miesiąca, przez wstawiennictwo Matki Bożej i wielu świętych polecaliśmy Bogu losy naszej Ojczyzny, dzieci i młodzież, nasze rodziny i nas samych.
 2. W Ewangelii usłyszymy o bogaczu, który został potępiony z powodu egoizmu, bo nie chciał się podzielić z biedakiem swoimi dobrami. My chcemy się dzielić darami, które otrzymujemy od Boga i często nie są one naszą zasługą.
 3. Dzisiaj w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Bóg troszczy się o każdego człowieka posyłając swoich Aniołów, którzy otaczają nas swoją opieką. Archaniołowie cieszą się wyjątkową bliskością Pana Boga, dlatego korzystajmy z ich pośrednictwa, prosząc o pomoc, zwłaszcza w trudnych sprawach i przeciwnościach życia.
 4. Parafia Pawłowo przeżywa dzisiaj doroczny odpust ku czci Świętej Tekli. Uroczysta Suma zostanie odprawiona o godzinie 12:00.
 5. We wtorek rozpoczynamy październik, który z woli papieża Leona XIII od 1885 roku jest miesiącem różańcowym. Święty Jan Paweł II w Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (nr 1).
 6. Miesiąc październik w tym roku będzie w Kościele powszechnym nadzwyczajnym miesiącem misyjnym, ale stanowi też dobrą okazję do zainteresowania się Kołami Żywego Różańca w naszej parafii, które są nazywane także Różami. Cieszymy się z sześciu wspólnot różańcowych w naszej parafii i jesteśmy wdzięczni za dar codziennej modlitwy. Zachęcamy do zaangażowania się w ich działalność, ponieważ niektóre Koła wymagają uzupełnienia. Podstawowym obowiązkiem osób należących do Koła Żywego Różańca jest codzienne odmawianie jednej tajemnicy różańca w intencjach Kościoła oraz udział w zmianach tajemnic różańcowych raz w miesiącu.
 7. W październiku modlitwa różańcowa będzie odprawiana w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00 (z wyjątkiem odpustu parafialnego). Na wspólny Różaniec w każdą środę zapraszamy dzieci i młodzież. Szczególnie zapraszamy dzieci z klasy trzeciej szkoły podstawowej, przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej i dzieci z klasy czwartej przed Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego oraz młodzież z klasy ósmej  i pierwszej szkoły średniej w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania. W tym roku również będzie prowadzony konkurs różańcowy, polegający na zebraniu jak największej liczby pamiątek uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych od poniedziałku do piątku.
 8. Za odmówienie jednej części różańca, czyli pięciu tajemnic, można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z tych duchowych dobrodziejstw, jakimi Kościół chce nas obdarzyć.
 9. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego modlitwę różańcową w tym dniu ofiarujemy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
 10. W pierwszy piątek miesiąca sakrament pokuty rozpocznie się o godzinie 16:00 razem z nabożeństwem różańcowym i adoracją Najświętszego Sakramentu. W tym dniu przypada także dzień imienin papieża Franciszka, dlatego będziemy modlić się o potrzebne łaski dla Ojca Świętego.
 11. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10:00 zostanie odprawiona Msza Święta wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione o godz. 9:30, zgodnie ze zwyczajem pierwszej soboty miesiąca.
 12. Za tydzień pierwsza niedziela miesiąca. Na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Zapraszam całą asystę, poczty sztandarowe, „dzieci fatimskie”, dziewczęta sypiące kwiatkami oraz służbę liturgiczną.
 1. Z okazji święta Michała Archanioła dzisiaj Policja polska przeżywa XVIII Pielgrzymkę Środowiska Policyjnego na Jasną Górę w roku 100. Rocznicy Powstania Policji Państwowej. O godz. 13:15 zostanie odprawiona Msza Święta, której będzie przewodniczył biskup Józef Guzdek – Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji.
 2. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy czynnie wspierają ten stary zwyczaj naszej diecezji i naszej parafii. W ubiegłym tygodniu zboże i ofiary materialne zostały zebrane w Zembrzusie Wielkim i Zalesiu.
 3. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii od uczestników pielgrzymki autokarowej do Działdowa i Obór.
 4. Zwracam się z prośbą do mieszkańców Zalesia z prośbą o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy w najbliższą sobotę ok. godz. 11:00.
 5. Państwo Smolińscy z okazji jubileuszu 40. rocznicy sakramentu małżeństwa przekazali relikwie Świętego Michała Archanioła (kruszyny skały z Mone Sant Angelo (Góra Gargano) we Włoszech. Znajduje się tam bazylika z V w. poświecona wg tradycji przez samego Archanioła, który tam się kilkakrotnie objawiał. Wprowadzenie relikwii być może zostanie połączone z nadchodzącym odpustem ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty w niedzielę 20 października na zakończenie tzw. rekolekcji kerygmatycznych. Relikwiarz znajduje się na ołtarzu Świętego Łukasza Ewangelisty.
 6. W środę 2 października w liturgii wspominamy Świętych Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy, aby każdego dnia polecać się opiece Świętych Aniołów, choćby przez modlitwę „Aniele Boży, stróżu mój…”.
 7. Młodzieży z naszej parafii, która we wtorek 1 października rozpocznie nowy rok akademicki, życzymy Bożego błogosławieństwa, światła Ducha Świętego i opieki Matki Bożej Czernickiej. Polecamy wszystkich studentów i wykładowców szkół wyższych opiece Jezusa, naszego jedynego Pana i Nauczyciela. Modlimy się, aby rozwojowi intelektualnemu młodego człowieka zawsze towarzyszył jego rozwój duchowy.
 8. Z okazji przypadającego dziś 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy naszą szczególną modlitwą i pamięcią otaczamy wszystkich, którzy z różnych przyczyn opuścili swoją ojczyznę, a szczególnie naszych krewnych, przyjaciół i parafian przebywających na emigracji. Do tej pory dzień ten był obchodzony w styczniu, ale papież Franciszek w ubiegłym roku zmienił datę obchodów na ostatnią niedzielę września.
 9. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia składamy najlepsze życzenia i serdecznie pozdrawiamy. Modlimy się za chorych, szczególnie przebywających w szpitalu, a wszystkich zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu. Jeszcze raz wspominamy w modlitwie poległych i zamordowanych w Powstaniu Warszawskim ze względu na 75. rocznicę zakończenia tego tragicznego aktu patriotyzmu, który trwał 63 dni od 1 sierpnia do 2 października 1944 r.
 1. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 29 września (niedziela) – Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, którzy są naszymi wielkimi orędownikami przed Bogiem. Ich imiona oznaczają odpowiednio: Michał − „któż jak Bóg”, Gabriel − „moc Boża”, Rafał − „Bóg uzdrawia”.
 • 30 września (poniedziałek) – Święty Hieronim, prezbiter i doktor Kościoła. Przetłumaczył Pismo Święte zwane „Wulgatą” na powszechny w tym czasie język łaciński. Zmarł 30 września 420 roku w Betlejem. Jest patronem pustelników, biblistów i studentów.
 • 1 października (wtorek) – Święta Teresa od Dzieciątka Jezus. Francuska karmelitanka i doktor Kościoła, która żyła w XIX wieku. Wyróżniała się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielkim zaufaniem do Boga. Jest patronką misji katolickich.
 • 2 października (środa) – Święci Aniołowie Stróżowie. Bronią nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Pamiętajmy o tym, aby każdego dnia polecać się opiece naszego Anioła Stróża.
 • 4 października (piątek) – Święty Franciszek z Asyżu (Giovanni Bernardone). Po burzliwej młodości przeżył nawrócenie i wyrzekłszy się wszelkich dóbr postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie. Radykalizm jego życia do dziś znajduje wielu naśladowców. Jest to dzień imienin papieża Franciszka.
 • 5 października (sobota) – Święta Siostra Faustyna (Helena) Kowalska, dziewica i zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia. „Dzienniczek” jej autorstwa jest zaliczany do najwybitniejszych
 1. Podstawą życia chrześcijańskiego jest dobre wykorzystanie czasu. Korzystajmy więc z każdego dnia w ten sposób, aby jak najwięcej miłości pojawiało się na świecie.
Rok liturgiczny 2021/2022

Poczta www

Archiwa