Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta siódma niedziela w roku liturgicznym. W październikowym czasie modlitwy różańcowej, rozważając tajemnice z życia Chrystusa i Maryi, odradzamy i umacniamy naszą wiarę, którą otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego.
 2. Eucharystia, w której uczestniczymy, jest pamiątką nowego przymierza ustanowionego przez Chrystusa. On sam do nas przychodzi ze swoim słowem i miłością. chce towarzyszyć naszej pielgrzymce. Dziś w Ewangelii zwraca naszą uwagę na właściwe relacje małżeńskie i rodzinne.
 1. Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Świętego Franciszka, która w tym roku jest organizowana po raz czwarty przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska pod hasłem „Niech cała ziemia błogosławi Pana”. Święty Franciszek z Asyżu jest patronem chrześcijańskiej ekologii, który szczególną troską otoczył całe stworzenie Boże.
 1. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 12:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, pocztom sztandarowym, służbie liturgicznej oraz dziewczętom sypiącym kwiatkami.
 2. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00. Dzisiaj część trzecia Różańca – tajemnice bolesne. Modlitwę poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. W najbliższą środę Różaniec poprowadzą dzieci z klasy trzeciej, które przygotowują się duchowo do Pierwszej Komunii Świętej. Zachęcamy dzieci, szczególnie z klasy trzeciej i czwartej, do udziału w konkursie różańcowym, który jest prowadzony jak co roku i polega na zbieraniu pamiątek uczestnictwa w nabożeństwie różańcowym od poniedziałku do piątku. W najbliższą sobotę nabożeństwo różańcowe zostanie poprowadzone przez Koła Żywego Różańca.
 1. W czwartek 7 października przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad muzułmańską flotą turecką pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w Grecji) 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił ten dzień jako wyraz wdzięczności za cudowne ocalenie chrześcijaństwa przez modlitwę różańcowa. Bitwa pod Lepanto była jedną z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej jest świętem patronalnym Kół Żywego Różańc
 1. Tego dnia to będzie również pierwszy czwartek miesiąca. W czasie nabożeństwa różańcowego będziemy modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii oraz wytrwałość na drodze powołania.
 1. W drugą niedzielę miesiąca za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 2. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Konferencji Episkopatu Polski w następną niedzielę będziemy przeżywali XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie się”. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek na wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 1. W naszej parafii kontynuujemy zwyczaj zbierania zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Jeśli będzie zbierane zboże, to proszę o przywożenie do parafii, najlepiej po Mszy Świętej wieczorem ok. godz. 17:30. Bardzo dziękuję mieszkańcom Czernic Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej i Jasnej oraz mieszkańcom Kuskowa, Nowych Czernic od strony Chojnowa, mieszkańcom Chojnówki i Zembrzusa Wielkiego. Również serdecznie dziękuję tym osobom, które zbierały ofiary i zboże w ubiegłym tygodniu.
 2. W ubiegłą niedzielę 26 września br. zostało przeprowadzone w naszej parafii liczenie wiernych dominicantes, czyli obecnych na Mszy Świętej i communicantes, czyli przystępujących do Komunii Świętej. W kościele było nas w tym dniu około 400 osób, a Komunię Świętą przyjęło około 130 osób. Na podstawie obliczeń w naszym kościele parafialnym można dostrzec dysproporcję pomiędzy uczestniczeniem we Mszy Świętej i przystępowaniem do Komunii Świętej.
 1. W ostatnim czasie została wymieniona tapicerka w krzesłach znajdujących się w prezbiterium na jednolity kolor bordowy. Te prace zostały przeprowadzone z ofiary złożonej w ubiegłym roku przez p. Halinę i Tadeusza Kakowskich z okazji 45. rocznicy sakramentu małżeństwa. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Dodatkowo jeszcze z tej ofiary zostanie zakupiona alba kapłańska do sprawowania Mszy Świętej. Ze środków parafialnych został też w ostatnim czasie zakupiony stylowy fotelik do sali spotkań na plebanii dla osoby prowadzącej spotkanie.
 2. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 3. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia przekazujemy serdeczne życzenia. Chorych otaczamy modlitwą, szczególnie przebywających w szpitalach, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.
 4. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 4 października (poniedziałek) – Święty Franciszek z Asyżu (Giovanni Bernardone). Po burzliwej młodości przeżył nawrócenie i wyrzekłszy się wszelkich dóbr postanowił naśladować Chrystusa w całkowitym ubóstwie. Radykalizm jego życia do dziś znajduje wielu naśladowców. Jest to dzień imienin papieża Franciszka.
 • 5 października (wtorek) – Święta Siostra Faustyna (Helena) Kowalska, dziewica i zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia. „Dzienniczek” jej autorstwa jest zaliczany do najwybitniejszych.
 • 9 października (sobota) – Błogosławiony Wincenty Kadłubek (1160-1223). Biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV. Dziełem jego życia są „Kroniki polskie”, w których opisał początki dziejów narodu polskiego. Zmarł jako cysters w Jędrzejowie. Jest uznawany za naszego pierwszego historyka (wspomnienie dowolne).
 1.  „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię”. Te słowa to dewiza życia śp. bp. Jana Chrapka, który był biskupem radomskim, przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię”. Te słowa to dewiza życia śp. bp. Jana Chrapka, który był biskupem radomskim, przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Należał też do inicjatorów Dnia Papieskiego, który jest obchodzony w niedzielę przed 16 października, aby wspominać i rozważać duchowe dzieło Świętego Jana Pawła II. Zmarł tragicznie w wyniku wypadku drogowego dwadzieścia lat temu 18 października 2021 roku. Ślady jego stóp przetrwały, ponieważ do dzisiaj istnieje Nagroda Dziennikarska im. Bp. Jana Chrapka o nazwie „Ślad”, przyznawana co roku za szerzenie prawdy i ukazywanie wartości w mediach. Z Bożym błogosławieństwem trwajmy w nastroju modlitwy różańcowej i dziękczynieniu za łaskę wiary, którą otaczajmy troską w nowym tygodniu naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa