Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta siódma niedziela w roku liturgicznym. Pan Jezus przypomina nam wartość nierozerwalnego małżeństwa kobiety i mężczyzny. Wymagania Pana Boga w tej dziedzinie są duże i trudne, ale z Bożą pomocą można przezwyciężyć różne problemy i osiągnąć radość życia w sakramencie małżeństwa.
 2. Z okazji pierwszej niedzieli miesiąca na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, „dzieciom fatimskim”, dziewczętom sypiącym kwiatkami, pocztom sztandarowym i liturgicznej służbie ołtarza. Po Mszy Świętej krótkie spotkanie organizacyjne z dziećmi młodszymi i starszymi, które chcą rozwijać swoje umiejętności wokalne oraz z ich rodzicami w związku z reaktywacją scholi parafialnej.
 1. Dzisiaj przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad muzułmańską flotą turecką pod Lepanto (obecnie Nafpaktos w Grecji) 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił ten dzień jako wyraz wdzięczności za cudowne ocalenie chrześcijaństwa przez modlitwę różańcowa. Bitwa pod Lepanto była jedną z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej jest świętem patronalnym Kół Żywego Różańc
 2. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godzinie 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Dzisiaj część trzecia Różańca – tajemnice bolesne. Modlitwę poprowadzi Siostra Barbara ze Wspólnoty Błogosławieństw, która była naszym gościem przed rokiem, a dzisiaj do południa prowadzi spotkania ewangelizacyjne w parafii Zielona Ciechanowska. W najbliższą środę Różaniec poprowadzą dzieci z klasy trzeciej i czwartej, które przygotowują się duchowo do Pierwszej Komunii Świętej i Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu.
 3. W drugą niedzielę miesiąca za tydzień modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych, a w najbliższą sobotę do prowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic.
 4. Również w najbliższą sobotę o godz. 9:00 w sali spotkań na plebanii spotkanie ministrantów i kandydatów do liturgicznej służby ołtarza w naszej parafii.
 5. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Konferencji Episkopatu Polski w następną niedzielę będziemy przeżywali XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek na wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku 16 października przypada 40. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
 6. Z okazji Dnia Papieskiego po każdej Mszy Świętej będzie możliwość oddania czci relikwiom Świętego Jana Pawła II.
 7. W niedzielę za dwa tygodnie 21 października będziemy świętować w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. dr Dariusz Rogowski – notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej, który będzie wśród nas już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00.
 8. Po odpuście parafialnym będą przyjmowane wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy.
 9. Parafia pw. Świętego Macieja w Pawłowie, Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz 2. Ośrodek Radioelektroniczny zapraszają na Parafialne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się w niedzielę 14 października br. O godz. 12:00 zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, następnie Apel Pamięci, złożenie wieńców, program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Rzęgnowie, konkurs historyczny dla dzieci oraz piknik militarny.
 10. Od 3 do 28 października br. będzie trwało w Rzymie XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, obradujące wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. W ramach przygotowań do Synodu w odbywały się także międzynarodowe spotkania: na początku kwietnia, z udziałem odpowiedzialnych za duszpasterstwa młodych i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży na całym świecie, a we wrześniu zjazd, w którym wzięli udział biskupi, eksperci, animatorzy i młodzież z całego świata. Polecajmy Bogu w modlitwie młodzież całego świata i wszystkie spotkania synodalne, a także nadchodzące kolejne Światowe Dni Młodzieży Panama 2019.
 11. Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) przy współpracy z Caritas Polska organizuje dzisiaj pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka, pod hasłem „Przebudzenie ekologiczne – krok pierwszy nie marnuję żywności”, ponieważ Polska zajmuje 5. niechlubne miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, gdzie rocznie marnuje się najwięcej żywności. Starajmy się, aby bardziej racjonalnie wykorzystywać żywność, ponieważ na świecie są ludzi, którzy cierpią głód, a nawet umierają z głodu.
 12. Dziękujemy Kołom Żywego Różańca naszej parafii za udział w V Diecezjalnej Pielgrzymce Kół Żywego Różańca do Smardzewa, która odbyła się wczoraj, a Paniom zelatorkom za przygotowanie organizacyjne. Z okazji dzisiejszego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej składamy serdeczne życzenia zdrowia i wytrwałości w trudzie codziennej modlitwy różańcowej.
 13. W ramach prac porządkowych i dalszej rewitalizacji terenu łąki parafialnej został ustawiony drewniany płot, który ma charakter użytkowy i ozdobny, oddzielając miejsce spotkań rekreacyjnych od np. miejsc parkingowych. Dziękuję Nadleśnictwu Przasnysz za pomoc w transporcie poszczególnych elementów ogrodzenia, wykonanych w Białogardzie, a pracownikom interwencyjnym Urzędu Gminy dziękuję za ich montaż i ustawienie. Również w ostatnim czasie został odnowiony trzeci mały stylowy żyrandol, który zostanie zamontowany w kruchcie zakrystii od strony wejścia z tyłu kościoła, a także został założony licznik z taryfą C 12W do jednej z nagrzewnic. Czekamy na decyzję wymiany licznika głównego, który również będzie przystosowany do „taryfy weekendowej”.
 14. Postępują prace przy wymianie więźby i poszycia dachu dzwonnicy oraz montażu zegara, zgodnie z projektem dofinansowania. Planowany termin zakończenia prac to koniec października br. Całkowity koszt tych tej inwestycji to 210 tys. zł, pozyskane środki wynoszą 158 tys. zł, więc brakuje 52 tys. zł. W ostatnim czasie została wystosowana prośba do Kurii Diecezjalnej Płockiej o pożyczkę w wysokości 50 tys. zł i czekamy na decyzję. W ramach prowadzonych prac trzeciego etapu remontu dzwonnicy został również zaprojektowany dzwon o wadze 220 kg, średnicy 70 cm i tonacji d/2, który ufunduje Rodzina Państwa Sosnowskich z Przasnysza, za co już teraz wstępnie w imieniu naszej parafii bardzo dziękuję Dzwon będzie nawiązywał swoją symboliką i szatą graficzną do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Roku Jubileuszowego Świętego Stanisława Kostki i uzupełni brakującą tonację obecnego brzmienia dwóch dzwonów. Przy okazji montażu nowego dzwonu, co prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku, zostaną poddane konserwacji i strojeniu pozostałe dzwony. W jednym z nich trzeba wymienić serce, które od dawna jest uszkodzone. Tymi pracami zajmuje się firma „RDUCH BELLS & CLOCKS – Napędy dzwonów, zegary” z siedzibą w Czernicy k. Rybnika na Śląsku. Więcej szczegółów technicznych i finansowych podam w najbliższym czasie. Dziękuję za każdą okazaną pomoc, a przede wszystkim dziękuję za modlitwę i proszę o tę duchową pomoc, która zawsze jest najważniejsza.
 15. W najbliższym czasie czekają nas jeszcze prace porządkowe za cmentarzem, aby do uroczystości Wszystkich Świętych przygotować przynajmniej w ogólnym zarysie miejsca parkingowe i wejście drugą furtką. Furtka i brama już są przygotowywane.
 16. Dziękuję mieszkańcom Dzielina, Kuskowa i Nowych Czernic od strony Chojnowa za przekazane w ubiegłym tygodniu ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania kościoła. Bardzo proszę pozostałe miejscowości o zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki w najbliższym czasie. Jeśli będzie zbierane zboże, to proszę o przywożenie najlepiej po Mszy Świętej ok. godz. 17:30.
 17. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz prowadzonych inwestycji w naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Grzegorz i Marzena Urbańscy.
 18. Solenizantom i jubilatom nowego tygodnia przekazujemy serdeczne życzenia. Chorych otaczamy modlitwą, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu, szczególnie modlimy się za zmarłych tragicznie w wyniku kataklizmu w Indonezji.
 19. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 9 października (wtorek) – Błogosławiony Wincenty Kadłubek (1160-1223). Biskup krakowski, uczestnik Soboru Laterańskiego IV. Dziełem jego życia są „Kroniki polskie”, w których opisał początki dziejów narodu polskiego. Zmarł jako cysters w Jędrzejowie. Jest uznawany za naszego pierwszego historyka.
 • 11 października (czwartek) – Święty Jan XXIII, nazywany „Papieżem Dobroci” lub „Dobrym Papieżem Janem”. Zwołał Sobór Watykański II, kanonizowany razem z Janem Pawłem II 27 kwietnia 2014 r. Jest patronem nuncjuszy apostolskich (wspomnienie dowolne).
 • 13 października (sobota) – Błogosławiony Honorat Koźmiński (1829-1916). Prezbiter i zakonnik kapucyn. Ceniony kaznodzieja, spowiednik i pisarz religijny. Był odnowicielem życia zakonnego pod zaborem rosyjskim. Dał początek licznym zgromadzeniom przede wszystkim bezhabitowym, które mogły docierać do wielu różnych środowisk, by głosić ewangelię miłości.
 1. Trwajmy w nastroju modlitwy różańcowej i dziękczynieniu za dobro, którym nas Bóg obdarza. On daje nam dar wzajemnej jedności, którą otaczajmy troską i modlitwą w nowym tygodniu naszego życia.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa