Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Dziś dwudziesta siódma niedziela roku liturgicznego. W kościołach i wspólnotach rodzinnych rozpoczęliśmy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Królowej Różańca Świętego, biorąc do rąk różaniec, prośmy Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata. Błogosławiony Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela”.

2. Zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej, którą odmawiamy w naszym kościele o godzinie 15:30, a w niedziele w czasie Mszy świętej o godz. 15:00. Szczególnie zachęcam dzieci oraz młodzież, która przygotowuje się do bierzmowania i przychodzi na wspólny różaniec w każdą środę. A tych wiernych, którym trudniej przybyć do kościoła, proszę o odmawianie różańca w domach.

3. W duchu modlitwy różańcowej postarajmy się przeżyć liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada jutro w poniedziałek i wiąże się ze zwycięstwem floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi pod Lepanto 7 października 1571 roku. Ówczesny papież Pius V ustanowił to święto jako wyraz wdzięczności za ocalenie chrześcijaństwa, wyproszone w modlitwach różańcowych.

4. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę miesiąca października. Na zakończenie Mszy świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu jako dziękczynienie za zbliżającą się kanonizację błogosławionego Jana Pawła II, która została wyznaczona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia przyszłego roku, a później procesja eucharystyczna. Dziękuję całej asyście procesyjnej, pocztom sztandarowym, dziewczynkom sypiącym kwiatkami i liturgicznej służbie ołtarza.

5. W przyszłą niedzielę nabożeństwo różańcowe przed Mszą świętą o godzinie 10:00 poprowadzi Koło Żywego Różańca z Nowych Czernic, a w przyszłą sobotę 12 października, do prowadzenia modlitwy różańcowej o godzinie 15:30 zapraszam Koło Żywego Różańca z Zembrzusa.

6. Za tydzień w niedzielę 13 października planowana jest w naszej parafii tzw. niedziela powołań kapłańskich z udziałem przedstawicieli Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, połączona z wprowadzeniem relikwii błogosławionego Jana Pawła II, które nastąpi w czasie Mszy świętej o godz. 10:00. Zapraszam do licznego udziału w tej podniosłej uroczystości. Kandydaci do bierzmowania mają obowiązek uczestnictwa w tej Mszy świetej, a także dzieci i młodzież z Koła Żywego Różańca biorą udział w tej uroczystości, zamiast comiesięcznego spotkania.

7. Ofiary materialne złożone na tacę w przyszłą niedzielę zostaną przeznaczone na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

8. Jak słyszeliśmy z odczytanego listu Episkopatu Polski w najbliższą niedzielę będziemy przeżywali XIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Zgodnie z tradycją, po każdej Mszy świętej będą zbierane ofiary do specjalnych puszek jako wsparcie fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

9. Za dwa tygodnie 20 października w naszej wspólnocie parafialnej doroczny odpust ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty. Mszę świętą o godzinie 12:00 odprawi ks. kanonik Mieczysław Ochtyra – emerytowany Rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. W tym dniu nie będzie Mszy świętej o godz. 15:00. Wypominki roczne i intencje Mszy świętych na nowy rok kalendarzowy będą przyjmowane po uroczystości odpustowej.

10. W dniach 12 – 13 października br. (sobota – niedziela) w Watykanie będzie przebywać figura Matki Bożej z Fatimy, gdyż jest to kolejna rocznica cudownych objawień z 1917 r. W jej obecności papież Franciszek – wzorem swoich poprzedników – zawierzy świat Niepokalanemu Sercu Maryi i w łączności ze wszystkimi sanktuariami maryjnymi całego świata odmówi modlitwę różańcową. Krajowy Moderator Żywego Różańca ksiądz Szymon Mucha zachęca wszystkich należących do Kół Żywego Różańca w Polsce, aby w te dni trwali razem z Ojcem Świętym na modlitwie różańcowej. Dlatego nabożeństwa różańcowe w tych dniach, jako wspólnota naszej parafii, również ofiarujemy w intencji Kościoła, Ojca Świętego i całego świata.

11. Trwa zbiórka zboża i ofiar materialnych na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. W związku z tym bardzo proszę mieszkańców Czernic Borowych o zorganizowanie takiej zbiórki w dzisiejszą niedzielę. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy czynnie wspierają ten piękny zwyczaj naszej parafii, a szczególnie mieszkańcom Zembrzusa, Miłoszewca – Ostafieje oraz mieszkańcom Dzielina za zebrane zboże w ubiegłym tygodniu i ofiary materialne. Bóg zapłać.

12. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka oraz prośbę Konferencji Episkopatu Polski, dzisiaj w całej Polsce wspieramy Syrię, która przeżywa dramat wojny domowej, poprzez naszą modlitwę i ofiarę materialną do puszki, którą można złożyć po każdej Mszy świętej przy wyjściu z kościoła. Z zebranych pieniędzy zostanie zakupiona żywność, leki i odzież dla narodu syryjskiego. Niech nie ustaje również nasza modlitwa wstawiennicza, by Bóg „usłyszał krzyki rozpaczy mieszkańców Syrii”. Prośmy o to za przyczyną Maryi, Królowej Pokoju. W tej intencji ofiarujemy dzisiejszy Różaniec w czasie Mszy świętej o godz. 15:00.

13. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

• 9 października (środa) – Błogosławiony Wincenty Kadłubek (1160-1223), biskup krakowski i uczestnik Soboru Laterańskiego IV. Spisał dzieje naszego narodu w swojej słynnej kronice.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa