Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Pan Jezus ponownie zaprasza nas, abyśmy słuchali słowa Bożego, umacniali się łaską sakramentów i wytrwałą modlitwą różańcową.
 2. W dzisiejszą niedzielę naszym gościem jest Siostra Barbara ze Wspólnoty Błogosławieństw, które od kilku lat jest wspólnotą międzynarodową. Siostra Barbara tworzyła bowiem dom zakonny w Medjugorie, a obecnie razem z trzema innymi siostrami organizuje klasztor w Strzelcach Opolskich, który jest pierwszym domem zakonnym sióstr w Polsce. Bardzo dziękujemy za przybycie i życzymy błogosławieństwa Bożego oraz opieki Matki Bożej Czernickiej w posłudze zakonnej Bogu i Kościołowi. Siostra podzieliła się z nami świadectwem wiary, a my po każdej Mszy Świętej mamy możliwość wsparcia dzieła zakonnego ofiarą złożoną do puszki.
 3. O godzinie 9:30 dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy od maja do października w trzecią niedzielę miesiąca pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.
 4. Poniedziałek 16 października to 39. rocznica wyboru arcybiskupa krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu ten dzień jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”.
 5. W dzisiejszą niedzielę w kościołach całej Polski odbywa się liczenie wiernych uczestniczących we Mszy Świętej (dominicantes) oraz przystępujących do Komunii Świętej (communicantes).
 6. W następną niedzielę 22 października będziemy przeżywać w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona naszego kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. Andrzej Janicki – audytor Sądu Biskupiego Płockiego, który będzie wśród już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godzinie 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie Sumy odpustowej. Zapraszam wszystkich parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie”, liturgiczną służbę ołtarza, poczty sztandarowe oraz druhów i druhny  z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
 7. W tym roku uroczystość odpustową uświetni znany już naszej wspólnocie parafialnej zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka, który będzie obecny również podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 z koncertem pieśni maryjnych i nie tylko. Dobroczyńcą tego wydarzenia ewangelizacyjnego jest Fundacja „SCALAM – prostujemy drogi życia” z siedzibą w Przasnyszu, za co bardzo dziękujemy. Po koncercie można będzie nabyć płyty nagrane przez zespół, miedzy innymi z kolędami i pastorałkami na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
 8. Wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy będą przyjmowane po uroczystości odpustowej od wtorku 24 października.
 9. Święty Łukasz Ewangelista według tradycji był lekarzem i dlatego jest patronem Służby Zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom lecznictwa, szczególnie z naszego ośrodka zdrowia składamy serdeczne życzenia. W środę 18 października w intencji wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie ofiarujemy nabożeństwo różańcowe, które poprowadzi młodzież z klasy siódmej oraz kandydaci do sakramentu bierzmowania z klas oddziału gimnazjalnego.
 10. W tym tygodniu w piątek 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji już dziś wszystkim Czcigodnym Seniorom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia i jednocześnie dziękujemy Seniorom z Czernickiego Koła Aktywnych Społecznie za włączanie się w życie naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie różańcowej, a dzień później w sobotę 21 października o godz. 15:00, w intencji naszych Seniorów zostanie odprawiona Msza Święta. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 11. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godzinie 16:00, a w niedziele w czasie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Dzisiaj część trzecia Różańca – tajemnice bolesne.
 12. W najbliższą sobotę 21 października zapraszam do prowadzenia modlitwy różańcowej Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 13. W czwartek 19 października o godz. 19:00 zapraszam na spotkanie Radę Gospodarczą, które odbędzie się na plebanii.
 14. W ubiegły wtorek 10 października miała miejsce wizytacja administracyjna z Kurii Diecezjalnej Płockiej. Ogólna ocena stanu materialnego parafii jest pozytywna. Szczególnie zwrócono uwagę na parking przykościelny, dzwonnicę po częściowym gruntownym remoncie z łazienką i tworzoną salą historii na piętrze oraz organizowanie parkingu za cmentarzem z drogą dojazdową, drugą bramą i furtką oraz planem powiększenia terenu cmentarza na przyszłość. Wnętrze naszego kościoła z odnowionym ołtarzem głównym też zrobiło duże wrażenie na wizytujących. Raz jeszcze dziękuję całej parafii, Radzie Duszpasterskiej i Gospodarczej oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w ostatnim czasie w pracach przygotowawczych do tej wizytacji administracyjnej przed wizytacją kanoniczną, która rozpocznie się w dekanacie przasnyskim w przyszłym roku.
 15. W ubiegły czwartek 12 października parafia korzystnie nabyła nieruchomość o powierzchni 0,0723 ha po mleczarni, która zakończyła swoją działalność w maju tego roku. Podziękowania dla p. Wiesława Żebrowskiego – prezesa Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej oraz całego Zarządu za wielką życzliwość w tej ważnej sprawie, ponieważ ta nieruchomość stanowi znaczną część dojazdu do parafialnej łąki. Bardzo dziękuję naszemu Dobroczyńcy za zadeklarowaną pomoc finansową i wszystkim, którzy pomogli załatwić niezbędne formalności. W ten sposób dobro materialne naszej parafii zostało powiększone, historia po raz kolejny zatoczyła koło, a Bogu niech będą dzięki.
 16. Do nabycia w zakrystii jest Kalendarz Rolników na rok 2018 w promocyjnej cenie 20 zł, a także kalendarz wydany przez redakcję Gościa Niedzielnego w cenie 5 zł oraz kalendarz wydawnictwa Sióstr Loretanek w cenie 10 zł.
 17. Na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas XVII Dnia  Papieskiego w ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek 350 zł. Dziękuje wszystkim ofiarodawcom.
 18. Bardzo dziękuję za zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Chrostowa Wielkiego, Zembrzusa Wielkiego, Miłoszewca – Ostafieje i Czernic Borowych z ulicy Sadowej, Dolnej i Jasnej.
 19. Burmistrz Przasnysza, Dyrektor Muzeum Historycznego oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości zapraszają na wernisaż wystawy „Z niewoli do niepodległości” w ramach obchodów 100 – lecia Rady Regencyjnej, które odbędą się w sobotę 21 października br. Uroczystość rozpocznie Msza Święta o godz. 10:00 w kościele farnym w Przasnyszu pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery.
 20. Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu zaprasza do udziału w VI Przasnyskiej Debacie Społecznej pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nią wpływ”, która odbędzie się w poniedziałek 23 października br. o godz. 11:00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu przy ulicy Orlika 48.
 21. W tym tygodniu patronujĄ nam:
 • 15 października (niedziela) – Święta Teresa od Jezusa (1515-1582). Dziewica i doktor Kościoła. Wielka mistyczka, która zreformowała zakon karmelitański, do którego należała. Pochodziła z Avila w Hiszpanii.
 • 16 października (poniedziałek) – Święta Jadwiga Śląska. Księżna, która żyła w XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
 • 17 października (wtorek) – Święty Ignacy Antiocheński, biskup męczennik z pierwszych wieków Kościoła. Był uczniem Świętego Jana Ewangelisty i następcą Świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii Syryjskiej. Autor kilku listów, w których wyłożył naukę o Chrystusie i życiu chrześcijańskim. W czasie prześladowań za cesarza Trajana ok. 107 roku został uwięziony i skazany na śmierć.
 • 18 października (środa) – Święty Łukasz Ewangelista. Uczeń i towarzysz Świętego Pawła Apostoła. Autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła.
 • 19 października (czwartek) – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Charakterystycznym rysem jego życia i działalności duszpasterskiej było przypominanie oraz realizowanie myśli Świętego Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (wspomnienie dowolne).
 • 20 października (piątek) – Święty Jan Kanty (1390 – 1473). Prezbiter, który jest przykładem umiejętnego połączenia pracy naukowej z duszpasterstwem i troską o ubogich. Był studentem, a następnie profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • 21października (sobota) – Błogosławiony Jakub Strzemię (1340 – 1409). Franciszkanin, biskup Halicza i gorliwy misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Jest patronem Lwowa.
 1. Wszystkich parafian i gości obchodzących w tym tygodniu urodziny i imieniny zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Pamiętamy również o naszych chorych i cierpiących (szczególnie w tych dniach o papieżu seniorze Benedykcie XVI), a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 2. Kończy się Msza Święta, która jest wspaniałą ucztą przygotowaną dla nas przez Pana Boga. Zabierzmy ze sobą to duchowe dobro, którym zostaliśmy obdarowani i podzielmy się nim z naszymi bliźnimi. Boże błogosławieństwo niech nas umocni na kolejny tydzień naszego życia, aby również przyniósł dużo dobra od Boga i ludzi.
Rok liturgiczny 2022/2023

Poczta www

Archiwa