Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Dzisiaj dwudziesta ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Pan Jezus ponownie zaprasza nas, abyśmy słuchali słowa Bożego, umacniali się łaską sakramentów i wytrwałą modlitwą różańcową.
 2. Pytanie, które usłyszał Jezus w Ewangelii według Świętego Marka, powinno nurtować każdego z nas: co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Nie bójmy się tego pytania w osobistej modlitwie przed Bogiem.
 3. Dzisiaj w Polsce przeżywamy XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek na wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 4. Z okazji Dnia Papieskiego po każdej Mszy Świętej będzie możliwość oddania czci relikwiom Świętego Jana Pawła II.
 5. W tym roku we wtorek 16 października przypada 40. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a 28 września minęła 60. rocznica przyjęcia sakry biskupiej.
 6. Dzień 16 października został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski złożył hołd, jak uznano w uchwale „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”.
 7. Dzisiaj przypada 14 października. W kalendarzu ważnych świąt i uroczystości jest to Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i katechetom składamy serdeczne życzenia, a szczególnie Dyrekcji i Radzie Pedagogicznej oraz wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Czernicach Borowych. W intencji całej oświaty w naszej Ojczyźnie ofiarujemy dzisiejsze nabożeństwo różańcowe w duchowej jedności ze Świętym Janem Pawłem II. Zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty będziemy polecali Bożemu miłosierdziu.
 8. Dzisiejsza niedziela to druga w miesiącu. Modlitwę różańcową przed Mszą Świętą o godz. 10:00 prowadziły Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych.
 9. Po zakończeniu Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z kandydatami (dziewczętami i chłopcami) do reaktywowanej scholi parafialnej. Razem z Panem organistą zapraszamy wszystkich chętnych, aby rozwijać swoje umiejętności wokalne i śpiewać na chwałę Bożą.
 10. W niedzielę za tydzień o godz. 9:30 ostatnie w tym roku nabożeństwo Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy od maja do października w trzecią niedzielę miesiąca, pół godziny przed Mszą Świętą o godz. 10:00.
 11. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele jest odprawiane od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, a w niedziele na zakończenie Mszy Świętej o godzinie 15:00. Dzisiaj część druga Różańca – tajemnice światła.
 12. W najbliższą środę 17 października Różaniec poprowadzi młodzież z klasy siódmej i ósmej w ramach duchowego przygotowanie do sakramentu bierzmowania, a w najbliższą sobotę do prowadzenia modlitwy różańcowej o godz. 16:00 zapraszam Koło Żywego Różańca z Chojnowa.
 13. W poniedziałek 15 października od kilku lat obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego, który po raz pierwszy był obchodzony w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W tym dniu chcemy wspierać naszymi modlitwami rodziców, którzy przeżywają utratę dziecka. W tej intencji odmówimy modlitwę różańcową.
 14. W następną niedzielę 21 października będziemy przeżywać w naszej parafii uroczystość odpustową ku czci Świętego Łukasza Ewangelisty – patrona naszego kościoła. Uroczystą Sumę o godzinie 12:00 z okolicznościowym kazaniem odprawi ks. dr Dariusz Rogowski – notariusz Kurii Diecezjalnej Płockiej, który będzie wśród już w czasie Mszy Świętej o godz. 10:00. W tym dniu nie będzie Mszy Świętej o godz. 15:00, a nabożeństwo różańcowe zostanie odprawione w czasie Sumy odpustowej. Zapraszam wszystkich parafian i gości, całą asystę procesyjną, dziewczęta sypiące kwiatkami, „dzieci fatimskie”, liturgiczną służbę ołtarza, poczty sztandarowe oraz druhów i druhny z naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
 15. Wypominki roczne i jednorazowe oraz intencje Mszy Świętych na nowy rok kalendarzowy będą przyjmowane po uroczystości odpustowej od wtorku 23 października.
 16. Święty Łukasz Ewangelista według tradycji był lekarzem i dlatego jest patronem Służby Zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom oraz pracownikom lecznictwa, szczególnie z naszej parafii i z naszego ośrodka zdrowia składamy serdeczne życzenia. W czwartek 18 października w intencji wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie, ofiarujemy nabożeństwo różańcowe, ponieważ jest dzień liturgicznego wspomnienia Świętego Łukasza Ewangelisty.
 17. W tym tygodniu w sobotę 20 października przypada Europejski Dzień Seniora, który przypomina, że ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za trud, jaki wkładają w wychowanie kolejnych pokoleń. Z tej okazji już dziś wszystkim Czcigodnym Seniorom składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Czernickiej oraz łaski zdrowia i jednocześnie dziękujemy Seniorom z Czernickiego Koła Aktywnych Społecznie za czynny udział w życiu duszpasterskim naszej parafii. W tym dniu szczególnie zapewniamy o modlitwie różańcowej, a o godz. 14:30 w intencji naszych Seniorów zostanie odprawiona Msza Święta. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 18. Parafia pw. Świętego Macieja w Pawłowie, Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej oraz 2. Ośrodek Radioelektroniczny zapraszają na Parafialne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się dzisiaj. O godz. 12:00 w kościele zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę, następnie Apel Pamięci na cmentarzu parafialnym i złożenie wieńców, następnie program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Rzęgnowie, konkurs historyczny dla dzieci oraz piknik militarny. W tej uroczystości będzie uczestniczyła delegacja naszej parafii tworząc poczet z historycznym sztandarem rolników.
 19. Z okazji miesiąca modlitwy różańcowej i odpustu parafialnego w tym tygodniu planowane są odwiedziny duszpasterskie chorych i osób w podeszłym wieku, którzy nie mogą brać udziału w niedzielnych Mszach Świętych. W czwartek 18 października miejscowości: Nowe Czernice od strony Węgry, Chojnowo, Kownaty, Miłoszewiec, Nowe Czernice od strony Chrostowa, Kuskowo, Chrostowo Wielkie, Zalesie, a w piątek 19 października miejscowości: Nowe Czernice od strony Zembrzusa, Zembrzus Wielki, Żebry i Czernice Borowe. Początek wizyt duszpasterskich ok. godz. 9:00. Proszę zgłaszać nowe sytuacje, jeśli takie się pojawiły.
 20. Do nabycia w zakrystii jest Kalendarz Rolników na rok 2019 w promocyjnej cenie 20 zł, a także kalendarz wydany przez redakcję Gościa Niedzielnego również w promocyjnej cenie 5 zł. Dla prenumeratorów Gościa Niedzielnego kalendarz w prezencie został dołączony do bieżącego wydania.
 21. Pogoda sprzyja i prace remontowe przy dzwonnicy postępują. W ubiegłym tygodniu została założona nowa więźba na dzwonnicy oraz została zamontowana podwójna membrana, która pełni funkcję termoizolacji i chroni przed wilgocią. W najbliższym czasie zostanie położona blacha miedziana i rozpocznie się montaż zegara.
 22. Również w ubiegłym tygodniu dzięki zaangażowaniu wielu parafian z wykorzystaniem potrzebnego sprzętu mechanicznego zostały przeprowadzone prace porządkowe za cmentarzem. Obecnie można już wchodzić na teren cmentarza przez przygotowaną przestrzeń nowej furtki i bramy, ale jest to na razie wejście prowizoryczne, dlatego proszę zachować ostrożność. Prace będą nadal kontynuowane i wkrótce zostanie zamontowana furtka i brama. Może zdążymy do uroczystości Wszystkich Świętych położyć alejkę, która byłaby połączeniem nowego wejścia z aleją główną cmentarza, a w przyszłym roku planowane są kamienne schody do furtki i podjazd do bramy. Dzięki życzliwości naszych Sołectw przy współpracy z Urzędem Gminy może jeszcze w tym roku kalendarzowym to miejsce zostanie doświetlone.Za każdą okazaną pomoc składam serdeczne podziękowanie i wielkie słowa uznania.
 23. Dziękuję za ogrodowe róże i kwiaty słonecznika podarowane do kościoła i przygotowanie dekoracji na Dzień Papieski. Panu organiście Adrianowi dziękujemy za pieśń „Barka” zagraną na trąbce w hołdzie dla Świętego Jana Pawła II.
 24. Bardzo dziękuję za zboże i ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie montażu instalacji ogrzewania kościoła, które w ubiegłym tygodniu przekazali mieszkańcy Nowych Czernic od strony Węgry, Zalesia, Żeber, Chojnowa Wieś i Chojnowa Koloni oraz Chojnówki, a także mieszkańcy Czernic Borowych z ulicy Długiej i Bagiennej. Dziękuję także rolnikom z Czernic Borowych za ofiarowane i przekazane zboże.
 25. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz prowadzonych inwestycji w naszej parafii, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Zygmunt i Teresa Błażejewscy oraz p. Bogdan i Ewa Dzielińscy.
 26. Społeczny komitet Organizacyjny obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości zaprasza wszystkich chętnych na Przasnyski Bal Niepodległości, który odbędzie się 19 października br. w Gościńcu IWA w Przasnyszu przy ulicy Targowej 5. Bal poprowadzi wodzirej, a w programie przewidziane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, loteria fantowa na rzecz budowy pomnika upamiętniającego żołnierzy z Ziemi Przasnyskiej walczących 100 lat temu w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej. Szczegóły dotyczące zapisów i więcej informacji na temat balu możemy znaleźć na plakacie w kruchcie bocznej kościoła. Wydarzenie jest sponsorowane przez Burmistrza Miasta Przasnysz.
 27. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 15 października (poniedziałek) – Święta Teresa od Jezusa (1515-1582). Dziewica i doktor Kościoła. Wielka mistyczka, która zreformowała zakon karmelitański, do którego należała. Pochodziła z Avila w Hiszpanii.
 • 16 października (wtorek) – Święta Jadwiga Śląska. Księżna, która żyła w XIII wieku. Była żoną Henryka I Brodatego, księcia Wrocławia, a po jego śmierci wstąpiła do klasztoru cysterek w Trzebnicy, gdzie zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia.
 • 17 października (środa) – Święty Ignacy Antiocheński, biskup męczennik z pierwszych wieków Kościoła. Był uczniem Świętego Jana Ewangelisty i następcą Świętego Piotra na stolicy biskupiej w Antiochii Syryjskiej. Autor kilku listów, w których wyłożył naukę o Chrystusie i życiu chrześcijańskim. W czasie prześladowań za cesarza Trajana ok. 107 roku został uwięziony i skazany na śmierć.
 • 18 października (czwartek) – Święty Łukasz Ewangelista. Uczeń i towarzysz Świętego Pawła Apostoła. Autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, w których opisał życie pierwotnego Kościoła (święto).
 • 19 października (piątek) – Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik. Charakterystycznym rysem jego życia i działalności duszpasterskiej było przypominanie oraz realizowanie myśli Świętego Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (wspomnienie dowolne).
 • 20 października (sobota) – Święty Jan Kanty (1390 – 1473). Prezbiter, który jest przykładem umiejętnego połączenia pracy naukowej z duszpasterstwem i troską o ubogich. Był studentem, a następnie profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 1. Wszystkich parafian i gości świętujących w tym tygodniu urodziny i imieniny zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Pamiętamy również o naszych chorych i cierpiących, a zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu.
 2. Msza Święta jest wspaniałą okazją, aby słuchać słowa Bożego i umacniać się duchową ucztą, przygotowaną dla nas przez Pana Boga. Zabierzmy ze sobą do naszych domów i rodzin to dobro, którym zostaliśmy obdarowani w kolejnym Dniu Papieskim, wspominając życie i nauczanie Świętego Jana Pawła II.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa