Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzydziesta niedziela zwykła w roku liturgicznym, jest obchodzona jako rocznica poświęcenia kościoła własnego, czyli parafialnego, a więc oddania tej świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. To także święto naszej parafii, która od pięciu wieków gromadzi się w tej świątyni. Prawdopodobnie w tym roku przypada pięćset lat jej istnienia. Jest to dobra okazja do modlitwy za jej fundatorów, budowniczych i tych, którzy troszczą się o jej piękno. Ponieważ nie znamy dokładnej daty tej uroczystości, dlatego pamiątkę tego dnia obchodzimy w ostatnią niedzielę października.
 2. Dzisiaj o godz. 12:00 w intencji naszych seniorów, szczególnie z czernickiego Klubu Seniora, zostanie odprawiona Msza Święta z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora, który jest obchodzony corocznie 20 października. Będzie to modlitwa ze wspomnieniem zmarłych seniorów na progu miesiąca listopada.
 3. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Dziękujemy za występ naszej scholi, którą prowadzi Pan Organista przy współpracy z Rodzicami. O godz. 15:00 Msza Święta z udziałem kandydatów do sakramentu bierzmowania.
 4. We wtorek kończy się miesiąc październik. Wręczenie nagród dzieciom uczestniczącym systematycznie w nabożeństwach różańcowych odbędzie się w niedzielę za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00.
 5. Słowa podziękowania dla wszystkich za wspólną modlitwę różańcową. Szczególnie dziękujemy Kołom Żywego Różańca, Liturgicznej Służbie Ołtarza, harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień”, młodzieży i dzieciom. Dzisiaj Różaniec na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00, w którym będą rozważane tajemnice radosne.
 6. W środę 1 listopada będziemy przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Pamiętajmy, że jest to uroczystość nakazana i mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. O godz. 11:30 w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który tradycyjnie poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. Tego dnia o godz. 19:00 zapraszam razem z Kołami Żywego Różańca na wspólny Różaniec za zmarłych, który będziemy chcieli ofiarować na cmentarzu parafialnym, korzystając z oświetlenia otoczenia cmentarza, zamontowanego przed trzema laty.
 7. W uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy Świętej o godz. 12:00, wyruszy procesja żałobna na cmentarz, gdzie przy pięciu stacjach odbędzie się modlitwa za zmarłych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
 8. Serdeczna prośba do naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej o pomoc organizacyjną i służbę porządkową na parkingu przed kościołem oraz na drogach do cmentarza.
 9. W tym roku podczas uroczystości Wszystkich Świętych chcemy przeprowadzić XII kwestę przy głównej bramie cmentarza oraz przy bramie od strony nowego parkingu, aby pozyskać kolejne środki materialne na renowację nagrobków o charakterze zabytkowym i historycznym. Proszę o pomoc Radę Duszpasterską, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz wszystkich wolontariuszy, którzy chcą pomóc w trosce o nasze małe „Czernickie Powązki”.
 10. Czwartek 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (za wszystkich zmarłych z procesją żałobną wokół kościoła), 15:00 i 16:30. O godz. 16:00 rozpocznie się w kościele 33. Różaniec w tajemnicach bolesnych za dusze w czyśćcu cierpiące.
 11. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego nadal przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych polecanych Bogu przez cały rok. Można również jeszcze zgłosić wypominki jednorazowe za zmarłych do modlitwy na cmentarzu podczas procesji żałobnej w uroczystość Wszystkich Świętych. Specjalne karteczki znajdują się na stoliku z prasą.
 12. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Wierzę” i „Ojcze nasz”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Nie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która najbardziej potrzebuje tego uczynku miłosierdzia.
 13. W tym tygodniu pierwszy czwartek miesiąca, dlatego w modlitwie różańcowej podziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz będziemy prosić o nowe powołania do pracy w Winnicy Pańskiej, przede wszystkim z naszej wspólnoty parafialnej.
 14. Przed nami także pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 15:00 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty.
 15. W pierwszą sobotę miesiąca będziemy naszą modlitwę za zmarłych ofiarować przez Niepokalane Serce Maryi, która jest pierwszą wśród zbawionych. O godz. 9:30 Różaniec, a później Msza Święta wotywna.
 16. Niedziela za tydzień będzie również pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wszystkich wiernych zmarłych.
 17. Porządkując groby swoich bliskich zmarłych pamiętajmy o tym, że śmieci z terenu cmentarza ulegające biodegradacji składujemy w wyznaczonym miejscu na nowym parkingu, a odpady plastikowe i szklane zostawiamy w metalowym kontenerze, który znajduje się za cmentarzem. Są też oznakowane pojemniki 1100 l na odpady suche i mokre przy bramie głównej.
 18. Również korzystając samochodami z drogi na cmentarz do bramy głównej pamiętajmy o tym, że pierwszeństwo na tej drodze mają piesi i rowerzyści. Samochodami powinny wjeżdżać tylko osoby starsze lub niepełnosprawne, ponieważ liczba miejsc parkingowych przy bramie głównej jest ograniczona. Zasadniczy dojazd do cmentarza organizuje się od kilku lat od strony dawnej ulicy Szkolnej. W ubiegłym roku została tam ustawiona tablica wskazująca miejsce pamięci narodowej oraz nową drogę dojazdową do cmentarza.
 19. Dziękuję harcerzom ze Szkoły Podstawowej za uporządkowanie grobów o charakterze patriotycznym oraz dzieciom i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasze Dzieci” za opiekę nad grobami opuszczonymi i bezimiennymi, a także żołnierzom z jednostki wojskowej w Przasnyszu za symboliczną obecność w tych  miejscach w ramach akcji „Żołnierska pamięć”.
 20. Słowa podziękowania dla p. Krzysztofa Biragi za oczyszczenie metalowych elementów ogrodzenia plebanii.
 21. Dziękuję za ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania kościoła, które zostały złożone i tym samym tegoroczna zbiórka została zakończona. Dziękuję raz jeszcze wszystkim ofiarodawcom i przeprowadzającym zbiórkę.
 22. Dziękuję również za ofiarę na rzecz naszej parafii, którą w ostatnim czasie złożyli: p. Wanda Kołakowska, p. Wioletta i Teresa Maluchnik oraz p. Irena i Kazimierz Tabaczyńscy z okazji 35. rocznicy sakramentu małżeństwa.
 23. Ponownie zwracam się z serdeczną prośbą do mieszkańców Żeber o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy oraz otoczenia w najbliższą sobotę 4 listopada, ponieważ planowane prace w dniu wczorajszym nie były możliwe. Rozpoczęcie prac porządkowych ok. godz. 10:30.
 24. Dzisiaj w naszym kościele odbywa się liczenie wiernych uczestniczących we Mszy Świętej (dominicantes) oraz przystępujących do Komunii Świętej (communicantes). W całej Polsce to liczenie do celów statystycznych było przeprowadzone w ubiegłą niedzielę .
 25. W piątek 3 listopada wspominamy Świętego Huberta – biskupa z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników, ponieważ w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
 26. Z okazji wspomnienia Świętego Huberta w piątek 3 listopada o godz. 17:00 w kościele parafialnym w Węgrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji myśliwych żyjących i zmarłych. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy w roku 100. rocznicy utworzenia Polskiego Związku Łowieckiego.
 27. Policja w ramach akcji „Znicz” apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze podczas powrotów do rodzinnych miejscowości. Zachowajmy więc rozwagę i pamiętajmy o innych użytkownikach naszych dróg, aby podróżować spokojnie i bezpiecznie. W tych dniach prowadzone są także działania pod nazwą „Hiena”, które mają na celu zapobiegać różnego rodzaju kradzieżom na cmentarzach.
 28. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 29. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu urodziny i imieniny. W bieżącym czasie przypada 1. rocznica nominacji biskupa Szymona Stułkowskiego do Diecezji Płockiej, naszego pasterza otaczamy modlitewną pamięcią. Chorych wspieramy modlitwą, a naszych bliskich zmarłych, chcemy szczególnie polecać Bożemu miłosierdziu na progu miesiąca listopada. Wczoraj pożegnaliśmy śp. Hannę Szemplińską, nestorkę naszej parafii z Żeber Marcisz, która została powołana z tego świata w wieku 98 lat, a jutro pożegnamy śp. Janinę Kamińską, rodzinnie związaną z naszą parafią, którą Bóg wezwał w wieku 93 lat. W ostatnim czasie zmarła również w wieku prawie 102 lat śp. Wanda Półtawska –  współpracowniczka i przyjaciółka Świętego Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu w Ravensbrück w Niemczech. Nasze zmarłe siostry po trudach ziemskiej pielgrzymki polecamy miłości Boga.
 30. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 3 listopada (piątek) – Święty Hubert. Biskup z VII wieku, który jest patronem myśliwych i leśników. Według przekazu historycznego w czasie polowania objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. Ta historia jest podobna do historii Jakuba Poczty i genezy naszej parafii z 1398 roku, a znak wieńca z krzyżem od 1946 roku jest oficjalną odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (wspomnienie dowolne).
 • 4 listopada (sobota) – Święty Karol Boromeusz (1538-1584). Biskup, znakomity teolog i wielki reformator Kościoła. Doprowadził do zakończenia Soboru Trydenckiego i gorliwie wprowadzał w życie jego postanowienia, m.in. zawdzięczamy mu powstanie seminariów duchownych, gdzie przyszli księża mogą się nie tylko uczyć, ale też kształtować swoją duchowość. W tym dniu zawsze obchodziliśmy imieniny Ojca Świętego Jana Pawła II.
 1. Dzień poświęcenia kościoła własnego jest znakiem miłości Boga, który dał nam ten parafialny wieczernik, aby tutaj się modlić, przyjmować sakramenty i zbawiać swoją duszę. Ożywiajmy to miejsce swoją obecnością, bądźmy zatroskani o dobro naszego kościoła, całej parafii i ojczyzny.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa