Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
9:30 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej





  1. Trzydziesta niedziela zwykła w roku liturgicznym, jest obchodzona jako rocznica poświęcenia kościoła własnego, czyli parafialnego, a więc oddania tej świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. To także święto naszej parafii, która od pięciu wieków gromadzi się w tej świątyni. Prawdopodobnie w przyszłym roku przypada pięćset lat jej istnienia. Jest to dobra okazja do modlitwy za jej fundatorów, budowniczych i tych, którzy troszczą się o jej piękno. Ponieważ nie znamy dokładnej daty tej uroczystości, dlatego pamiątkę tego dnia obchodzimy w ostatnią niedzielę października.
  2. Po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowieniem Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Dziękujemy za występ naszej scholi, którą prowadzi Pan Organista przy współpracy z Rodzicami. O godz. 15:00 Msza Święta z udziałem kandydatów do sakramentu bierzmowania.
  3. W czwartek kończy się miesiąc październik. Wręczenie nagród dzieciom uczestniczącym systematycznie w nabożeństwach różańcowych odbędzie się w niedzielę 10 listopada po Mszy Świętej o godz. 9:30.
  4. Słowa podziękowania dla wszystkich za wspólną modlitwę różańcową. Szczególnie dziękujemy Kołom Żywego Różańca, Liturgicznej Służbie Ołtarza, harcerzom ze szkolnej drużyny „Zielony Płomień”, młodzieży i dzieciom. Dzisiaj Różaniec na zakończenie Mszy Świętej o godz. 15:00, w którym będą rozważane tajemnice bolesne. W środę Różaniec poprowadzą nasi ministranci i kandydaci.
  5. W piątek 1 listopada będziemy przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 8:30, 10:00 (transmisja on-line) i 12:00. Pamiętajmy, że jest to uroczystość nakazana i mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej. O godz. 11:30 w kościele Różaniec za zmarłych (tajemnice chwalebne), który tradycyjnie poprowadzą Koła Żywego Różańca z Czernic Borowych. Tego dnia o godz. 19:00 zapraszam razem z Kołami Żywego Różańca na wspólny Różaniec za zmarłych, który będziemy chcieli ofiarować na cmentarzu parafialnym, korzystając z oświetlenia otoczenia cmentarza, zamontowanego przed czterema laty.
  6. W uroczystość Wszystkich Świętych, po Mszy Świętej o godz. 12:00, wyruszy procesja żałobna na cmentarz, gdzie przy pięciu stacjach odbędzie się modlitwa za zmarłych, a po zakończeniu nabożeństwa żałobnego zostaną poświęcone nowe pomniki nagrobne.
  7. Serdeczna prośba do naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej o pomoc organizacyjną i służbę porządkową na parkingu przed kościołem oraz na drogach do cmentarza.
  8. W tym roku podczas uroczystości Wszystkich Świętych chcemy przeprowadzić XIII kwestę przy głównej bramie cmentarza oraz przy bramie od strony nowego parkingu, aby pozyskać kolejne środki materialne na renowację nagrobków o charakterze zabytkowym i historycznym. Proszę o pomoc Radę Duszpasterską, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz wszystkich wolontariuszy, którzy chcą pomóc w trosce o nasze małe „Czernickie Powązki”.
  9. Sobota 2 listopada, to Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze Święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (z procesją żałobną wokół kościoła), 12:00 i 16:30. O godz. 16:00 rozpocznie się w kościele 33. Różaniec w tajemnicach bolesnych za dusze w czyśćcu cierpiące.
  10. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego nadal przyjmowane są wypominki roczne, czyli imienna modlitwa za zmarłych polecanych Bogu przez cały rok. Można również jeszcze zgłosić wypominki jednorazowe za zmarłych do modlitwy na cmentarzu podczas procesji żałobnej w uroczystość Wszystkich Świętych. Specjalne karteczki znajdują się na stoliku z prasą.
  11. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Wierzę” i „Ojcze nasz”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię Świętą. Nie trzeba zmarłych wymieniać z imienia, wystarczy wzbudzić intencję i ofiarować ten odpust za osobę zmarłą, która najbardziej potrzebuje tego uczynku miłosierdzia.
  12. Przed nami także pierwszy piątek miesiąca. Od godziny 11:30 adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, który będzie możliwy przed każdą Mszą Świętą. Ze względu na rangę uroczystości Wszystkich Świętych, tego dnia nie ma postu od pokarmów mięsnych.
  13. W pierwszą sobotę miesiąca będziemy naszą modlitwę za zmarłych ofiarować przez Maryję Matkę Bolesną, która jest pierwszą wśród zbawionych. O godz. 9:30 Różaniec, potem pierwsza Msza Święta z Dnia Zadusznego.
  14. Niedziela za tydzień będzie również pierwszą w miesiącu, dlatego podczas Mszy Świętej o godz. 12:00 wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wszystkich wiernych zmarłych.
  15. Porządkując groby swoich bliskich zmarłych pamiętajmy o tym, że śmieci z terenu cmentarza ulegające biodegradacji składujemy w wyznaczonym miejscu na nowym parkingu, a odpady plastikowe i szklane zostawiamy w metalowym kontenerze, który znajduje się za cmentarzem. Są też oznakowane pojemniki 1100 l na odpady suche i mokre przy bramie głównej.
  16. Również korzystając samochodami z drogi na cmentarz do bramy głównej pamiętajmy o tym, że pierwszeństwo na tej drodze mają piesi i rowerzyści. Samochodami powinny wjeżdżać tylko osoby starsze lub niepełnosprawne, ponieważ liczba miejsc parkingowych przy bramie głównej jest ograniczona. Zasadniczy dojazd do cmentarza organizuje się od kilku lat od strony dawnej ulicy Szkolnej. Znajduje się tam również tablica wskazująca miejsce pamięci narodowej oraz nową drogę dojazdową do cmentarza.
  17. Dziękuję za ofiary materialne na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz dofinansowanie ogrzewania kościoła, które zostały złożone i tym samym tegoroczna zbiórka została zakończona. Dziękuję raz jeszcze wszystkim ofiarodawcom i przeprowadzającym zbiórkę.
  18. Dziękuję również za ofiarę na rzecz naszej parafii, którą w ostatnim czasie złożyli: p. Irena Zbrzeźniak (związana rodzinnie z naszą parafią),p. Jadwiga Górska, p. Bogumiła i Mirosław Kapler, Janina i Janusz Ćwiek, p. Katarzyna i Jacek Bartołd, p. Bożena i Bogusław Luberadzccy, p. Teresa i Jan Pikus oraz dar oltarza z okazji rocznicy sakr, małżeństwa z przeznaczenien również na ogrodzenie cmentarza: p. Agata i Krzysztof Biraga, p. Elżbieta i Sławomir Sosnowscy, p. Jadwiga i Bogdan Zembrzuscy, p. Irena i Kazimierz Tabaczyńscy.
  19. Ponownie zwracam się z serdeczną prośbą do mieszkańców Dzielina o pomoc w sprzątaniu kościoła i dzwonnicy oraz otoczenia w najbliższy czwartek 31 października ok. godz. 9:00.
  20. Jutro rozpoczną się prace przy dokończeniu naprawy fragmentu ogrodzenia, które potrwają do środy, a także prace przy kościele w ramach projektu „Polski Ład dla Zabytków”. W związku z tym będą różne niedogodności w dojeździe oraz w otoczeniu kościoła.
  21. Policja w ramach akcji „Znicz” apeluje o ostrożność i odpowiedzialność na drodze podczas powrotów do rodzinnych miejscowości. Zachowajmy więc rozwagę i pamiętajmy o innych użytkownikach naszych dróg, aby podróżować spokojnie i bezpiecznie. W tych dniach prowadzone są także działania pod nazwą „Hiena”, które mają na celu zapobiegać różnego rodzaju kradzieżom na cmentarzach.
  22. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line). Od niedzieli 3 listopada nie będzie Mszy Świętej o godz. 8:30, a Msza Święta z godziny 10:00 zostanie przesunięta o pół godziny wcześniej i będzie odprawiana o godz. 9:30.
  23. Życzymy Bożego błogosławieństwa wszystkim parafianom i naszym gościom obchodzącym w tym tygodniu urodziny i imieniny. Chorych wspieramy modlitwą, a naszych bliskich zmarłych, chcemy szczególnie polecać Bożemu miłosierdziu na progu miesiąca listopada.
  24. W ubiegłą środę 23 października zmarł ks. prałat Józef Śliwka, emerytowany proboszcz parafii pw. Świętego Józefa w Makowie Mazowieckim. Miał lat 94, w kapłaństwie przeżył lat 69 i był najstarszym kapłanem diecezji płockiej. Pogrzeb odbył się wczoraj w Makowie Mazowieckim pod przewodnictwem biskupa seniora Romana Marcinkowskiego, zmarły kapłan spoczął na miejscowym cmentarzu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
  25. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
  • 28 października (poniedziałek) – Święci Apostołowie Szymon Gorliwy i Juda Tadeusz. W „katalogu” Apostołów podawani jako krewni Pana Jezusa. Według niektórych pisarzy wczesnochrześcijańskich mieli razem głosić Ewangelię i razem ponieść śmierć męczeńską (święto).
  1. Dzień poświęcenia kościoła własnego jest znakiem miłości Boga, który dał nam ten parafialny wieczernik, aby tutaj się modlić, przyjmować sakramenty i zbawiać swoją duszę. Ożywiajmy to miejsce swoją obecnością, bądźmy zatroskani o dobro naszego kościoła, całej parafii i ojczyzny.
Rok liturgiczny 2023/2024

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Poczta www

Archiwa