Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Trzydziesta niedziela zwykła, to ostatnia niedziela października i jest obchodzona jako rocznica poświęcenia kościoła własnego, czyli parafialnego, a więc oddania świątyni na wyłączną własność Panu Bogu. Jest to dobra okazja do modlitwy za fundatorów i budowniczych naszej świątyni oraz za tych, którzy troszczą się o jej piękno. Dzisiaj dziękujemy za nasz parafialny wieczernik, w którym gromadzimy się na modlitwie, w którym sprawujemy liturgię Mszy świętej oraz przyjmujemy sakramenty. Tutaj umacniamy naszą jedność z Bogiem oraz naszymi braćmi i siostrami. Z dzisiejszym dziękczynieniem wiąże się jednak zobowiązanie, abyśmy jako wspólnota parafialna odpowiednio dbali o to miejsce szczególnej obecności Boga. Musimy zadbać o to, aby nasz kościół ciągle piękniał, aby również od strony materialnej był miejscem godnym swego Gospodarza Jezusa Chrystusa. Jesteśmy to winni również przyszłym pokoleniom, które tu po nas przyjdą, aby wyznawać swoją wiarę i chwalić Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

2. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 10:00 spotkanie z dziećmi z klasy czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, która odbędzie się w niedzielę 18 maja 2014 r. w czasie Mszy świętej o godz. 12:00.

3. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców. To spotkanie ma również formę katechezy parafialnej.

4. Dzisiaj po Mszy świętej o godz. 12:00 zostanie przeniesiony odnowiony krzyż misyjny, który znajdzie swoje miejsce na cmentarzu parafialnym, aby przypominał w tym szczególnym miejscu o tym, że jest znakiem naszego zbawienia. Bardzo dziękuję naszym druhom strażakom za pomoc w godnym przeniesieniu krzyża i ustawieniu na cmentarzu. Ten krzyż został wykonany własnoręcznie przed laty przez śp. Jana Naszkiewicza z Czernic Borowych.

5. W ubiegłą niedzielę w całej Polsce odbywało się liczenie wiernych uczestników Mszy świętej (dominicantes) oraz przystępujących do Komunii świętej (communicantes). Ze względu na odpust w naszej parafii takie liczenie przeprowadzamy dzisiaj.

6. W tym tygodniu kończy się miesiąc październik a tym samym również nabożeństwa różańcowe. Dzieci uczestniczące w codziennym różańcu we wtorek 29 października przynoszą zebrane pamiątki uczestnictwa w tegorocznym Różańcu, a w środę 30 października podsumowanie całego konkursu i wręczenie nagród. Serdecznie dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę różańcową, szczególnie Kołom Żywego Różańca, dzieciom, młodzieży, ministrantom i lektorom.

7. W piątek 1 listopada przeżywamy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte w naszym kościele o godzinie 10:00 i 12:00. O 11:30 w kościele Różaniec za zmarłych, który zostanie poprowadzony z udziałem Kół Żywego Różańca z Czernic Borowych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej, a jednocześnie ze względu na uroczystość nie obowiązuje nas w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

8. W uroczystość Wszystkich Świętych po Mszy świętej o godzinie 12:00, odprawianej za zmarłych Parafian, wyruszy procesja żałobna na cmentarz, gdzie przy czterech stacjach będziemy modlić się za zmarłych, m.in. w wypominkach jednorazowych, a także nastąpi poświęcenie nowych pomników nagrobnych oraz poświęcenie krzyża.

9. Sobota 2 listopada to Dzień Zaduszny, który jest wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte w naszym kościele o godzinie 10:00 (za wszystkich wiernych zmarłych) i 16:30, w czasie której odmówimy jeszcze jeden Różaniec za dusze w czyśćcu cierpiące. Podzwonne za naszych bliskich zmarłych w tym dniu zamawiamy u Pana Kościelnego.

10. Od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza grzebalnego i choćby myślne odmówienie modlitwy za zmarłych. Odpust ten wolno ofiarować jedynie za zmarłych. Jednorazowy odpust zupełny z okazji Dnia Zadusznego można ofiarować tylko za cierpiących w czyśćcu. W tym celu należy spełnić następujące warunki: nawiedzić kościół, podczas nawiedzenia należy odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę”, dodać jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz przyjąć Komunię świętą.

11. W tym roku kontynuujemy zwyczaj kwesty przy cmentarzu parafialnym w uroczystość Wszystkich Świętych w celu pozyskania środków materialnych na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszym cmentarzu. Słowa podziękowania dla Akcji Katolickiej naszej parafii za podjęcie się ponownie trudu przeprowadzenia tegorocznej kwesty. Proszę o pomoc naszych ministrantów i lektorów oraz młodzież i wszystkich, którzy chcą pomóc w tej pięknej sprawie.

12. Listopad to tradycyjnie miesiąc modlitwy za zmarłych, dlatego też przyjmowane są wypominki, czyli modlitwa za zmarłych wspominanych imiennie i polecanych miłosierdziu Bożemu. Można również zgłosić tzw. wypominki jednorazowe za zmarłych do modlitwy w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym.

13. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca połączony jest z uroczystością Wszystkich Świętych i nie ma sakramentu pokuty, a dzieci i młodzież oraz dorośli do spowiedzi przystępują w innym terminie, jeśli jest taka konieczność, a 1 listopada przyjmujemy Komunię świętą. Pierwsza sobota miesiąca to w tym roku Dzień Zaduszny. Przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny w tym dniu modlimy się za wszystkich zmarłych. Pierwsza niedziela miesiąca – po Mszy świętej o godzinie 10:00 adoracja Najświętszego Sakramentu.

14. Śmieci z terenu cmentarza składamy w kontenerze, który od pewnego czasu znajduje się przy bramie cmentarza, dzięki uprzejmości p. Stanisława Pszczółkowskiego, bo przypominam, że parafia nie dysponuje terenem wokół cmentarza. Opłata za wywiezienie śmieci niesegregowanych z takiego pojemnika, który ponosi parafia w ramach ustawy o gospodarce odpadami na terenie gminy i przy współpracy z Urzędem Gminy, to 250 zł. Być może od wiosny przyszłego roku pojawi się możliwość podstawowego segregowania śmieci.

15. Zostały zakończone ekspertyzy konserwatorskie stanu technicznego budynku kościoła, których koszt wyniósł 8 tysięcy złotych. Być może pewna część tych pieniędzy zostanie zwrócona parafii w późniejszym terminie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie. Ekspertyzy wykazały, że ogólny stan budynku kościoła jest dobry, ale jednocześnie w trybie pilnym należy zająć się osuszeniem kościoła, który jest bardzo mocno zawilgocony, a to się wiąże z całym systemem drenażu, wymiany i poprawy systemu rynien. Konieczne jest także zabezpieczenie pęknięć widocznych na ścianach i suficie kościoła. W trybie pilnym również trzeba naprawić odkształcony fragment muru otaczającego wzgórze kościelne przy dzwonnicy od strony plebanii, który według ekspertów grozi zawaleniem. Trwają jeszcze dodatkowe ekspertyzy stanu zachowania fundamentów kościoła, które przeprowadzi konserwacja zabytków na swój koszt. Z tego wynika, że parafię czekają w niedalekiej przyszłości duże wydatki, które będą konieczne dla dobra naszego kościoła.

16. W ostatnim czasie zostały wykonane prace naprawcze kominów w budynku plebanii, które polegały na wymianie zepsutych kratek wentylacyjnych oraz wzmocnienie i okucie blachą wierzchów kominowych, które uległy rozwarstwieniu. Koszt przeprowadzonych prac wyniósł 2.000 zł. Prace przeprowadziła firma p. Sławomira Zalewskiego z Przasnysza.

17. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
• 28 października (poniedziałek) – święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach.

18. Słowo Biskupa Płockiego do wiernych po zakończeniu diecezjalnej pielgrzymki wiary do Ziemi Świętej (czytaj >>>)

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa