Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

 1. Trzydziesta trzecia niedziela zwykła przypomina nam, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Słowo Boże, które dzisiaj słyszymy, a szczególnie przypowieść o talentach z dzisiejszej Ewangelii wg Świętego Mateusza, odsłania przed nami hojność Boga. On sam obdarzył nas życiem i chce, abyśmy dobrze z niego korzystali.
 2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich, który ustanowił papież Franciszek na zakończenie Świętego Roku Miłosierdzia w 2016 roku. Ten dzień jest obchodzony w każdą 33. niedzielę – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Ojciec Święty ponownie wystosował do wiernych specjalne orędzie, które opatrzył hasłem w nawiązaniu do słów zaczerpniętych ze Starego Testamentu: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4,7). Pełna treść orędzia będzie dostępna na stronie internetowej naszej parafii.
 3. W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest również Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ten dzień  w 1993 roku zainicjowała organizacja Road Peace w Stanach Zjednoczonych. W Polsce inicjatorem tego dnia jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Z tej okazji I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu wystosował List otwarty Policji do mieszkańców Mazowsza, który w całości znajduje się na stronie naszej parafii, a Policja Przasnysz apeluje o ostrożność i rozwagę na drodze (czytaj >>>).
 4. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszam na spotkanie Radę Duszpasterska, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Parafialny Zespół Caritas.
 5. W sobotę 25 listopada po raz pierwszy w naszej parafii zostały zaplanowane Powiatowe Zaduszki Strażackie. O godz. 11:00 zostanie odprawiona Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych i Strażackiej Orkiestry Dętej ze Starej Krępy. O godz. 10:30 zbiórka poszczególnych jednostek przy budynku remizy strażackiej w Czernicach Borowych i przemarsz do kościoła parafialnego (jeśli pogoda pozwoli). Prezes Zarządu Powiatowego OSP, kapelan diecezjalny oraz kapelan powiatowy i proboszczowie parafii powiatu przasnyskiego zapraszają do wspólnej modlitwy druhny i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej, również emerytowanych, razem z Rodzinami i Bliskimi. (więcej >>>)
 6. Następna niedziela 26 listopada, to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W tym dniu swoje święto patronalne obchodzą Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
 7. Za tydzień po Mszy Świętej o godz. 10:00 spotkanie dla dzieci z klasy trzeciej i czwartej w ramach katechezy parafialnej przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Po krótkim spotkaniu w kościele, jeśli pogoda pozwoli, pójdziemy na cmentarz, aby zapalić znicze na grobach bliskich oraz żołnierzy nieznanych i ofiar terroru hitlerowskiego, zamordowanych w Pomiechówku. Na cmentarzu opuścimy flagę państwową na maszcie przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
 8. Po Mszy Świętej o godz. 15:00 zapraszamy na spotkanie młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Obecność wszystkich kandydatów jest obowiązkowa.
 9. Za dwa tygodnie w niedzielę 3 grudnia rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadzi ksiądz Wojciech Sokołowski MIC – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym.
 10. We wtorek 21 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Według tradycji Maryja miała trzy lata, gdy rodzice Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. W tym dniu modlimy się za siostry w zakonach klauzurowych, które codziennie modlą się za nas i za cały świat.
 11. W tym dniu obchodzimy też Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w najbliższy czwartek o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji kierownictwa i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych. Z najlepszymi życzeniami już dzisiaj.
 12. Środa 22 listopada to dzień patronki muzyki kościelnej Świętej Cecylii. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Panu Organiście oraz tych, którzy muzyką i śpiewem upiększają liturgię w naszym kościele. Szczególnie tego dnia polecajmy w modlitwie naszą scholę parafialną.
 13. Rozpoczęła się druga połowa miesiąca listopada i trwają porządki grobów naszych bliskich zmarłych. Pamiętajmy, aby odpady naturalne np. stare chryzantemy, składować przede wszystkim w miejscu do tego przeznaczonych,czyli przy furtce z lewej strony w kierunku bramy głównej w pojemnikach zielonych, ale wcześniej wyjąć je z plastikowych doniczek, które zostawiamy w widocznym miejscu. Odpady plastikowe i szklane, które nie ulegają biodegradacji, zostawiamy w pojemnikach koloru czarnego przy bramie głównej z prawej strony oraz w metalowym kontenerze z tyłu cmentarza. W środę 30 listopada przyszłego tygodnia zostanie podstawiony na kilka dni dodatkowy kontener KP 7 na odpady „biodegradowalne”, głównie chryzantemy, które będzie można tam składować, wcześniej zdejmując plastikową doniczkę, którą prosimy zostawić w widocznym miejscu.
 14. Dziękuję p. Adrianowi i Grzegorzowi Stępień za naprawę ściany stodoły parafialnej w ubiegłym tygodniu. Postały jeszcze zaimpregnowanie i drobne prace wykończeniowe na wiosnę. Koszt tej inwestycji to 3 tys. zł i został sfinansowany z otrzymanego odszkodowania. Również w ostatnim czasie została naprawiona iluminacja figurki Matki Bożej na zewnątrz kościoła. Przekazuję podziękowanie dla p. Wiesława Tomaszewskiego, związanego rodzinnie z naszą parafią.
 15. Jutro rozpocznie się wymiana drzwi zewnętrznych w ramach dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, Kurii Diecezjalnej i środków własnych.
 16. Sprzątanie kościoła z udziałem mieszkańców Czernic Borowych z ulicy Kościelnej, Sadowej, Dolnej i Jasnej, które zwykle odbywa się w ostatnią sobotę każdego miesiąca, zostanie przesunięte na pierwszą sobotę grudnia ze względu na planowane w najbliższą sobotę Zaduszki Strażackie.
 17. Na rzecz pomocy chrześcijanom z pogrążonego w konflikcie zbrojnym Bliskiego Wschodu, z ofiar zebranych na tacę w ubiegłą niedzielę przekazaliśmy 500 zł. Bóg zapłać dla wszystkich, składających ofiarę na tacę.
 18. Dziękuję za ofiarę materialną na rzecz naszej parafii i kościoła, którą w ubiegłym tygodniu złożyli p. Dorota i Krzysztof Frejnik.
 19. Msze Święte dzisiaj w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00, 12:00 i 15:00 (transmisja on-line).
 20. Solenizantów i jubilatów nowego tygodnia zapewniamy o naszej życzliwości i pamięci w modlitwie. Modlimy się za chorych, a wszystkich zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu. W czwartek 16 listopada zmarła w wieku 94 lat śp. Halina Granoszewska, która była nestorką Czernic Borowych i jedną z najstarszych parafianek.
 21. We wtorek 14 listopada br. zmarł ksiądz Romuald Andruszkiewicz, emerytowany kapłan diecezji płockiej. Przeżył 81 lat, w tym 55 lat w kapłaństwie. Żałobna liturgia pogrzebu pod przewodnictwem biskupa Szymona Stułkowskiego, została odprawiona w piątek 17 listopada w kościele parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Płocku (na Górkach). Po Mszy świętej pogrzebowej trumna z ciałem zmarłego kapłana została złożona w grobie na cmentarzu zabytkowym w Płocku.
 22. Dziś szczególnie pamiętamy o wszystkich ofiarach wypadków drogowych i katastrof komunikacyjnych na całym świecie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 23. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
 • 19 listopada (niedziela) – Błogosławiona Salomea, dziewica. Żyła w XIII wieku, była córką Leszka Białego i siostrą Bolesława Wstydliwego. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i tam zmarła 17 listopada 1268 r. (wspomnienie dowolne).
 • 20 listopada (poniedziałek) – Święty Rafał Kalinowski, prezbiter. Jeden z przywódców powstania styczniowego i zesłaniec syberyjski. Po odzyskaniu wolności karmelita bosy, który odnowił życie swojego zakonu w Polsce. Zmarł 15 listopada 1907 r.
 • 22 listopada (środa) – Święta Cecylia, dziewica i męczennica. Poniosła śmierć w III wieku, gdy rozpoczęły się czasy pierwszych prześladowań chrześcijan. Jest patronką muzyki kościelnej, chórzystów, lutników, organistów i muzyków.
 • 24 listopada (piątek) – Święty Andrzej Dung-Lac (ok. 1795-1839) i jego Towarzysze Męczennicy Wietnamscy. Ponieśli śmierć męczeńską, ponieważ odważnie głosili wiarę chrześcijańską na ziemiach dzisiejszego Wietnamu.
 • 25 listopada (sobota) – Święta Katarzyna Aleksandryjska, dziewica i męczennica. Żyła w IV wieku w Egipcie, gdzie poniosła śmierć za wiarę. Jest patronką m.in. nauczycieli, filozofów, bibliotekarzy, księgarzy i kolejarzy (wspomnienie dowolne).
 1. Przez udział w niedzielnej Eucharystii Bóg umocnił nas swoim słowem i Najświętszym Ciałem. Pomnażajmy w naszym życiu otrzymane talenty w służbie dla sióstr i braci. Boże błogosławieństwo niech umocni naszą świadomość, że Pan jest blisko i wspiera nas w każdym czasie.
Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa