Msze Święte
Msze Święte w niedziele:
10:00 12:00 15:00
Transmisje Mszy Świętych >>>
Liturgia Dnia

Katolickie Radio Diecezji Płockiej

Gość Niedzielny

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

Caritas Diecezji Płockiej

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku

Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia

Księgarnia Diecezjalna

Płocki Instytut Wydawniczy

Fundacja SCALAM


Nowa Ewangelizacja
Diecezji Płockiej

1. Trzydziesta trzecia niedziela w roku liturgicznym, to kolejna niedziela miesiąca listopada. Liturgia słowa tej niedzieli zwraca naszą uwagę na sprawy eschatologiczne, czyli powtórne przyjście Chrystusa, sąd ostateczny i zmartwychwstanie umarłych. W odpowiedzi na usłyszane dziś słowo Boże starajmy się przede wszystkim, aby osiągnąć zbawienie wieczne. Módlmy się także o nawrócenie grzeszników i pomagajmy duszom w czyśćcu cierpiącym.

2. Dzisiejsza niedziela to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci o tragediach ofiar różnych wypadków i przestrzegają przed nierozważną jazdą. Pamiętajmy w modlitwie o ofiarach wypadków i katastrof drogowych oraz o wszystkich poszkodowanych, a także o ich rodzinach. Główne obchody tego dnia odbędą się w Zabawie k. Tarnowa, w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, gdzie znajduje się jedyny w Polsce Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych.

3. Dzisiaj kolejne spotkanie scholi parafialnej po zakończeniu Mszy Świętej o godz. 10:00 w sali spotkań na plebanii.

4. Następna niedziela 22 listopada, to uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to także ostatnia niedziela obecnego roku liturgicznego, który przeżywamy pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W tym dniu swoje święto patronalne obchodzą również Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 10:00, spotkanie dla dzieci z klasy III razem z rodzicami w ramach katechezy przed Pierwszą Komunią Świętą. Dzieci tradycyjnie przynoszą ze sobą świeczkę lub mały znicz, które zaniesiemy na cmentarz i zapalimy na grobach bliskich zmarłych oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza i Zamordowanych w Pomiechówku podczas II wojny światowej.

6. Za dwa tygodnie w niedzielę 29 listopada, rozpoczynamy w naszej parafii rekolekcje adwentowe, które w tym roku będzie prowadził ksiądz Krzysztof Jończyk – dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z siedzibą w Ciechanowie.

7. Sobota 21 listopada to liturgiczne wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i Światowy Dzień Życia Kontemplacyjnego. Według tradycji Maryja miała trzy lata, gdy rodzice święty Joachim i święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat.To wspomnienie jest okazją do szczególnej pamięci o siostrach klauzurowych, które swoje życie poświęcają przede wszystkim modlitwie w intencjach Kościoła i świata.

8. Również w sobotę 21 listopada obchodzimy ogólnopolski Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w naszym kościele w piątek 20 listopada o godz. 9:00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji kierownictwa i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych oraz Wolontariuszy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i już dzisiaj życzymy Bożego błogosławieństwa w codziennym życiu rodzinnym i zawodowym.

9. Obchody 800. rocznicy powstania swojego zakonu zainaugurowali w sobotę 7 listopada ojcowie dominikanie. Jubileuszowe obchody będą trwały przez cały rok.

10. Podczas kwesty do puszek w ubiegłą niedzielę na rzecz prześladowanych chrześcijan w Syrii nasza parafia zebrała 250 zł. Bóg zapłać wszystkim za okazane wsparcie.

11. Ofiary złożone dzisiaj na tacę w całej Polsce są przeznaczone na rzecz organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

12. W niedzielę 25 października br. zostało przeprowadzone ogólnopolskie liczenie wiernych dominicantes, czyli obecnych na Mszy Świętej i communicantes, czyli przystępujących do Komunii Świętej. W naszym kościele w tę niedzielę było nas około 400 osób, a Komunię Świętą przyjęło około 190 osób. Statystyka pokazuje, że w naszej parafii niedzielne praktyki religijne wiernych utrzymują się na tym samym poziomie, czyli około 30 % obecności stanu personalnego parafii, ale nieco zwiększa się ilość osób przystępujących do Komunii Świętej i jest to zauważalne w całej Polsce.

13. ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA ROZPOCZĘCIE NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA: Drodzy Księża, Umiłowani Diecezjanie. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w dniu 8 grudnia, Ojciec Święty Franciszek otwarciem Drzwi Świętych w bazylice Świętego Piotra w Rzymie rozpocznie w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, którego hasłem są słowa „Miłosierni jak Ojciec”. Dzień później, w środę 9 grudnia o godz. 10.00, uroczystą Mszą Świętą otworzymy Rok Miłosierdzia w naszym Kościele lokalnym. Wszystkich kapłanów, całe prezbiterium płockie oraz wiernych naszej diecezji, szczególnie z Płocka i okolic, zapraszam na tę Eucharystię. Niech nie zabraknie również na niej osób życia konsekrowanego. We wspólnocie zgromadzonego Kościoła prosić będziemy Boga, by nasza diecezja w tym jubileuszowym roku otworzyła się na Bożą miłość i przebaczenie, by każdy mógł doświadczyć w swoim życiu tego wielkiego daru, jakim jest Boże Miłosierdzie. Wasz biskup Piotr.

14. W sobotę 14 listopada zmarł ks. kanonik Jan Andrzej Niesłuchowski w wieku 72 lat (41 lat w kapłaństwie). Był emerytowanym proboszczem w mojej rodzinnej parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Obrytem, gdzie pełnił tę posługę w latach 1991 – 2014. Pogrzeb odbędzie się w środę 18 listopada o godz. 12:00 w parafii Obryte. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

15. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 17 listopada (wtorek) – Święta Elżbieta Węgierska (1207-1231). W wieku 20 lat została wdową i obrała życie zakonne oddając się modlitwie, uczynkom miłosierdzia oraz pielęgnowaniu ubogich.

• 18 listopada (środa) – Błogosławiona Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

• 19 listopada (czwartek) – Błogosławiona Salomea, która żyła w XIII wieku. Dziewica, córka Leszka Białego, a siostra Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i tam zmarła 17 listopada 1268 r.

• 20 listopada (piątek) – Święty Rafał Kalinowski, prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego, zesłaniec syberyjski. Po odzyskaniu wolności karmelita bosy, który odnowił życie swojego zakonu w Polsce. Zmarł 15 listopada 1907 r.

Rok liturgiczny 2023/2024

Poczta www

Archiwa